banner307

banner319

Gazeteciler Gününde anlamı ödül, çarpıcı mesajlar

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü geleneksel etkinliğinde bu yıl basın sektörünün mihenk taşı müvezziler öne çıkarıldı. Cemiyet Başkanı Ramazan Demir ile Vali Hasan Şıldak, gazeteci milletvekili Mustafa Canbey ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz önemli mesajlar verdi.

MEDYA GÜNDEMİ 10.01.2023, 13:08 17.01.2023, 12:58
Gazeteciler Gününde anlamı ödül, çarpıcı mesajlar

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla düzenlediği etkinlikte ilde yayımlanan yerel gazeteleri abonelere ulaştıran müvezziler (gazete dağıtıcıları) ile sembolik olarak 3 kadın gazeteci ve 1 radyocu onurlandırdı.

BGC Başkanı Ramazan Demir, meslektaşlarıyla yerel yöneticilere önemli mesajlar verirken, Vali Hasan Şıldak ve Balıkesir'in gazeteci milletvekili Mustafa Canbey ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da gazeteciliğin önemine işaret etti.

YEREL GAZETELERİN
MİHENK TAŞLARI ONURLANDIRILDI

Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla düzenlediği geleneksel etkinlikte bu yıl basın sektörünün mihenk taşı müvezziler öne çıkarıldı.

Balıkesir ve ilçelerindeki basın emekçelerinin dayanışmasına sahne olan Öğretmenevi’ndeki programda müvezziler Ahmet Üstün, Faruk Kızıltaş, İbrahim Şimşek, Mustafa Yıldız, Ersen Taguşar, Özel Kelkit, Yasin Eryılmaz ve Kazım Afacan ile çalışan gazeteciler adına Sermin Aslan, Nihan Merve Kuşdoğan, Şükran Burunsuz ile 30 yıldır Radyo 10’da program sunan Tevfik Albayrak’a şiltleri il protokolü tarafından takdim edildi.

PROTOKOL - BASIN DAYANIŞMASI

Etkinliğe, çok sayıda çalışan gazetecinin yanı sıra Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Akın, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, İYi Parti Başkan Vekili Mehmet Yarma, Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Çetin, Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem. Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Gökhan Eren de katılarak basın emekçileriyle dayanışma örneği sergiledi.

Edremit. Ayvalık ve Bandırma'daki basın emekçilerin de yer aldığı Balıkesir Gazeteciler Cemiyetinin geleneksel kahvaltı etkinliğinde, günün önemine dair konuşmalar yapıldı.

BGC Başkanı Ramazan Demir:
“Ne İsa’ya ne Musa’yla yaranabiliyoruz”


 

Programın açılış konuşmasında Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, Türk basın tarihinde ‘Dokuz Patron Olayı’ diye geçen ve gazetecilerin haklarının ilk kez yasal güvence altına alındığı günün yıldönümünde meslektaşlarıyla yerel yöneticilere önemli mesajlar verdi.

Demir şöyle konuştu:

Kutsal mesleğin çilekeş mensupları; kimlik bir insanın adıdır, o insana seslenme sözüdür. İnsanın kişiliği, düşüncesi ve etiketidir. Bizim kimliğimiz, etiketimiz ‘Gazeteci’.. Bizler kamuoyunu bilgilendirmek, kamuoyunun çıkarını gözetmek, ülke menfaatlerini takip ederek, mutlu bir ülke için çalışmak üzere yemin etmiş fikir işçileriyiz. Bizler gecesini gündüzüne katan, evine işlerinden daha az uğrayan, kendini, ailesini ihmal eden insanlarız. Bizler fotoğraf makinasını canı pahasına korumakla yükümlü, canı makinasından sonra gelen, yaptığı haberi namusu olarak gören emek ve fikir işçileriyiz. Silah çekene deklanşör basan, tekme tokat saldırana mikrofon uzatan, herkese göre ‘öteki’ olan farklı düşüncelerin cezasını en çok çeken doğrulu yazmak zorunda olan, bir anlamda ne İsa’ya ne Musa’ya yaranabilen mesleğin mensuplarıyız biz. En büyük silahı kalem olan ve bu yüzden en çok susmak zorunda bırakılan fikir işçileriyiz,

Daima halkın hizmetindeyiz ruhunu canlı tutmak için her zamankinden daha çok bir olmaya, diri olmaya ihtiyacımız var. Mesleğini ve meslektaşımızı yüceltecek olan çıkar amaçlı ve tamamen algıya dayalı oluşumlar değil, ilkeli gazetecilerin çatısını oluşturduğu meslek kuruluşlarıyız. Buna en iyi örnek 10 Ocak’tır. Başkalarının hakları için verdiğimiz mücadelenin çok değil, üçte birini kendi haklarımızın iadesi ve korunması amacıyla ortaya koyduğumuzda 10 Ocak’lar yeniden basın bayramına dönüşecektir.

Elbette birçok sıkıntımız, sorunumuz var. Ancak bunların hiç birini de aşılamaz görmüyoruz. Kesinlikle karamsar değiliz. Yarınlara umutsuz bakmıyoruz. Ben sadece şuna dikkat çekmek istiyorum; her şeyin dijitalleştiği ve teknolojik mecralara evrildiği bir dönemde insanı sosyal çevresi ile hala merkezde tutan, sahiciliğin yıkılamayacak son kalesi hiç şüphesiz meslek ahlakıyla ülke çıkarlarından taviz vermeden çalışan gazete ve gazeteciler olacaktır. Her ne kadar gazetecilik gerçekleştiği mecralar anlamında bir değişimi, dönüşümü yaşasa da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gazeteciler; gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır” sözü güncelliğini korumaktadır. Sizler “sosyal medya icat oldu, gazetecilik bitti” diyenlere itibar etmeyin. Bizler sosyal medyayı kişilik haklarına saldırı aracına dönüştüren şarlatanlarla gazetecilerin ve ülkesiyle toplumun değerlerine yabancı provokatörler ile hakikat temsilcilerinin ayırt edilmesini istiyoruz. Haklı olarak yönetim kademelerindeki herkesten bu ilkeli duruşu bekliyoruz."

BBB Başkanı Yücel Yılmaz:
“Biz yapıyoruz siz duyurmaya çalışıyorsunuz”

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da, Çalışan Gazeteciler gününü kutlayarak başladığı konuşmasında, “Biz siyaset yapıyoruz, siyaset yaparken de bizim yolumuz belediyecilik. Halka hizmet ediyoruz. Bu şehrin değerlerini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Biz çok çalıştığımızı iddia ediyoruz. Ama bizimle beraber çalışan, her an yanımızda olan bir ekip var o da medya, yani çalışan gazeteciler. Şöyle arkamıza bir dönsek illa ki birkaç tanesini bizimle beraber görüyoruz. Gecenin saati kaç olursa olsun, sabahın en erken saatlerinden gün boyu yaptığımız işleri biz yapmaya, siz duyurmaya çalışıyorsunuz. Emeğinize sağlık” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Mustafa Canbey:
“Sadece kutlayarak geçiştirilecek bir gün değil”

Balıkesir'in gazeteci milletvekili Mustafa Canbey ise, meslektaşlarının sorunlarına ve beklentilerine değindiği konuşmasında yürürlüğe giren dezenformasyon yasasıyal sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin önüne geçileceğini kaydetti.

Canbey şöyle konuştu:


 

“Ben de gazeteciyim, 15 yıl bu mesleği yaptım. Gazetecilik tabi konuşurken rahat bir şekilde anlatıyoruz ama zor bir meslektir. Özellikle çalışan gazeteciler dediğimiz zaman bunun ne kadar zor, meşakkatli olduğunu ancak çalışan bilir. Baktığımız zaman 1961 yılında bugün Çalışan Gazeteciler Günü olarak ilan edilmiş. Yani 62 yıldır kutlanıyor. Bu günün şöyle bir özelliği var o da sadece Türkiye’ye özgü bir gün olması. Baktığımız zaman gazetecilerin bugün konuşulması, tartışılması gereken meselesi onların özlük haklarıdır. Yani gazeteciler hangi şartlarda çalışıyor, özlükleri yeterli mi, yıpranma talepleri, oda talepleri, mesleğin geliştirilmesi talepleri bütün bunların hepsinin konuşulacağı, tartışılacağı bir gündür aslında. Sadece kutlayarak, tebrik ederek geçiştirilecek bir gün değildir”

Vali Hasan Şıldak:
“Kötü uygulamalar mesleğe zarar veriyor”

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ise 10 Ocak tarihinin aynı zamanda İdareciler Günü olduğunu belirterek gazetecilerle birlikte aynı günü kutlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Bugün bizim için de özel bir gün. Bugün basınla örtüşen bir özel günü birlikte kutlamak çok güzel.” ifadelerini kullanarak sözlerine başlayan Vali Şıldak, bazı kuralların uygulanır hale gelmesiyle birlikte gazetecilik mesleğinin daha kıymetli hale geleceğine inandığını söyledi.

Vali Şıldak şöyle konuştu:

“Gazetecilik çok önemli bir meslek. Halkımızın, milletimizin haber alma hakkını, hürriyetini temsil eden bir görevde bulunan bu önemli meslek mensuplarının bu yaptıkları görevin ne kadar titiz çalışılması gereken, ne kadar önemli bir iş olduğunu da bunun hassasiyetinin, inceliğinin farkına vararak içre edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ülkemizde de bazı yasal düzenlemeler gerçekleştirildi. Devletimizin bu konuda hassasiyetleri var. Bu konu gerçekten önemli, bunların yerli yerine oturması süreç içerisinde çok daha tatmin edici seviyede uygulanır hale gelmesiyle ben bu mesleğin tekrar daha da kıymetleneceğini düşünüyorum. Hakikatten özel bir meslek. Ama ne yazık ki kötü uygulamalar, kötü örnekler mesleği yıpratır vaziyet alıyor. Bunlara bizlerin de yöneticiler olarak müsaade etmemesi lazım.”


Program gazeteciler ile protokol üyelerinin günün anısına fotoğrnf çekimiyle tamamlandı.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 05 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 21 51
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 21 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 21 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Ankaragücü 21 22
15. Kasımpaşa 21 22
16. Giresunspor 21 21
17. Hatayspor 20 20
18. İstanbulspor 21 18
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 21 41
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 21 37
7. Sakaryaspor 21 34
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Denizlispor 22 16
18. Yeni Malatyaspor 22 17
19. Gençlerbirliği 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 20 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Leicester City 21 21
14. Nottingham Forest 20 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 19 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 19 50
2. Real Madrid 19 45
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Villarreal 20 31
6. Real Betis 20 31
7. Athletic Bilbao 20 29
8. Rayo Vallecano 19 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 19 25
11. Celta Vigo 20 23
12. Almeria 19 22
13. Girona 19 21
14. Sevilla 19 21
15. Espanyol 20 21
16. Valencia 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@