Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi, "Dünya Mimarlık Günü" etkinlikleri kapsamında düzenlediği törende, meslekte 60, 50, 40 ve 25 yılı dolduran üyelerini plaketle onurlandırdı. 

news-google

Dünya Mimarlık Günü bu yıl, “Dirençli Topluluklar için Mimarlık” teması ile Uluslararası Mimarlar Birliği üyesi yüzden fazla ülkede bir milyondan fazla mimar tarafından kutlanırken, Balıkesir'deki programda mesleğinni kıdemlilerine onur şildlerini takdim edildi. 

Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi'nin ev sahipliğindeki etkinlik  Balıkesir Kent Konseyi Salonunda gerçekleştirildi. Programın şeref konuğu İstanbul Kent Konseyi Başkanı Mimar Tülin Hadi oldu. 

Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici, etkinliğin açılışında günün anlam ve önemi üzerine bilgilendirme yaptı. 

betul-dikici-mimar0

Başkan Dikici konuşmasında;  "Uluslararası Mimarlar Birliği bu yıl Dünya Mimarlık Günü temasını “Dirençli Topluluklar için Mimarlık” olarak belirlediği. Bu temayla mimarinin yaşanabilir bir topluluk yaşamı yaratma kapasitesi ve sorumluluğuna özel bir vurgu yapmayı ve tüm ülkelerde kentsel ve kırsal alanlar arasındaki ilişkiye dair uluslararası bir tartışma başlatmayı amaçlanıyor." dedi. 

Dikici, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mimarların yenilikçi çözümler geliştirmesine ve dirençli topluluklar için yaşanabilir binalar ve kamusal alanlar tasarlamasına olanak tanıyan, tüm mimarları "insanileştirmeyi" amaçlayan bölgesel ve kentsel planlama kavramlarını ve politikalarını teşvik etmeye davet ediyoruz Kentleşme türleri, kültürel mirasa saygı ve doğa ve biyoçeşitlilik ile ilişkinin yeniden tesis edilmesi için mimarlarımıza büyük sorumluluk düşüyor."

Daha sonra meslekte 25, 40, 50, 60. Onur Yılı Plaketleri, İstanbul Kent Konseyi Başkanı Tülin HADİ, Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Mürsel SABANCI ve Balıkesir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Berrin AKGÜN tarafından meslektaşlarımıza sunuldu.

İŞTE PLAKET ALAN KIDEMLİ MİMARLAR

betul-dikici-mimar

MESLEKTE 25 YIL

SERAY ERARSLAN, PINAR SALTIK, PINAR KAVURMACI, OSMAN ZEKİ ŞAHİN, ORKUN SENCER

MESLEKTE 40 YIL

BETÜL GEMALMAZ DİKİCİ, ÇİĞDEM ERTÜRK, OSMAN SARGIN, MEHMET İŞARET, M. MÜJDAT SOYLU, ŞERAFETTİN ENGÜDAR, A. SÜHEYLA ANGIN

MESLEKTE 50 YIL

SADİ ÖZER, M. GÜRHAN ERHANOĞLU, HİKMET ALTINDİŞ, DEHA NASMAN

MESLEKTE 60 YIL

SEYFİ YİĞİTLER

betul-dikici-mimar1

Balıkesir Kent Konseyi Başkanı ve Bülükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımıcısı Mürsel Sabancı. meslekte 60, 50, 40 ve 25 yılı dolduran mimarlara şildlerini takdim etti.

balike

Editör: Macit ERMİŞ