Balıkesir adına bin yılda bir yakalanabilecek tarihi fırsatı değerlendirip ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını sağlayacak girişim sahiplerini karalayıcı yayın büyük tepki topladı.

Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan'ın, Belediye Başkanı İsmail Ok, Sanayi Odası Başkanı Ahmet Kula, Ticaret Odası Başkanı Mahmut Yavuz, Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula ile birlikte 10.10.2010 Dünya Balıkesirliler Günü etkinlikleri hakkında kamuoyunu bilgilendirdiği toplantıdan sonra Balıkesir'de yerel yayın yapan Yeni Balıkesir adlı gazetenin "Talihsiz Fotoğraf" başlığıyla yaptığı yayın kimi çevrelerce "Balıkesir düşmanlığı"yla eş değer bulundu.

Gazetenin, geçmiş dönemlerde de haklarında birçok kez yayın yaptığı Ticaret Odası Başkanı Mahmut Yavuz ile Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula'nın tanıtım toplantısında Vali Yılmaz Arslan ile aynı karede bulunmasından yola çıkarak; "Yazık oldu! Gerçekten çok yazık oldu.. Çünkü bu fotoğraftaki 'Defo'yu değil, 10.10.2010, 10.10.2510 bile temizleyemez" diye manşete taşıması Balıkesir'in tanıtımı adına büyük bir şans olan 10.10.2010 etkinliklerini sabote olarak değerlendirildi.
Gazete haberine büyük tepkiler gösterilirken, en anlamlı tepki "Dünya Balıkesirliler Günü"nün mimarı Vali Yılmaz Arslan'dan geldi.

" O KAREDE BULUNMAKTAN HER ZAMAN GURUR DUYARIM"

Arslan, ilin valisi olarak gazetenin hedef aldığı isimlerle aynı karede bulunmaktan gurur ve mutluluk duyduğunu söyledi.

www.balıkesirajans10.com'a özel açıklama yapan Vali Yılmaz Arslan, şunları kaydetti:

"Balıkesir'i seven, Balıkesir'in tanıtımı için yapılan etkinlikliklere iyi niyetle katkı sağlamaya çalışan kişi ve kuruluşlar adına üzülmemek elde değil. İlin valisi olarak haberi gördüğümde hayretler içerisinde kaldım.

Benimle aynı fotoğraf karesinde bulunan isimler, ilimizdeki tüccar, çiftçi, işadamlarının oluşturduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve bu kentin belediye başkanıdır. Hepsi seçimle işbaşına gelen isimlerdir.

Gerek temsil ettikleri kuruluşlar vasıtasıyla, gerekse işadamı kimlikleriyle ülkemize ve Balıkesir'e ekonomik değer sağlayıp hizmet veren şahsiyetler. Dolasıyla o karede bulunmaktan gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum.

Bir ilin valisi olarak hem bu kişi ve kuruluşların temsilcileriyle hem de ilimiz ve ülkemiz adına hayırlı işler yapan herkesle aynı fotoğraf karesi içerisinde olmak şahsım adına gurur vericidir. Her zaman o insanlarla birlikte aynı görüntüyü vermekten kaçınmam."

Eleştirilere her zaman açık olduğunu göreve başladığının ilk günlerinde dile getirdiğini anımsatan Vali Yılmaz Arslan, getirilecek eleştirilerin ise belli bir ölçüde olması gerektiğinin altını çizdi.

Arslan, bir gazete tarafından yapılan yayınla ilgili olarak Balıkesir ilinin tanıtımına yönelik etkinliklerin tanıtıldığı bir toplantının seçilmesini de düşündürücü olarak bulduğunu sözlerine ekledi.

Editör: Haber Merkezi