Milli voleybolcu Ebrar Karakurt’un isminin Susurluk'ta bir caddeye verilmesi için Belediye Meclisi'ne gelen önerge; AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Partili üyelerin oylarıyla reddedildi.

ebrar-karakurt-susurluk1

Avrupa Şampiyonası finalinde Sırbistan'ı 3-2 yenerek tarihinde ilk kez şampiyon olan A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın 86 milyon insanımıza yaşattığı muhteşem bir gurur hala akıllarda.

ebrar-karakurt-susurluk-3

Geçtiğimiz günlerde Filenin Sultanları'nın en önemli isimlerinden Balıkesirli Ebrar Karakurt’un isminin Balıkesir'in Susurluk ilçesinde bir caddeye verilmesi amacıyla Susurluk Belediye Meclisine önerge sunulmuştu.

ebrar-karakurt-susurluk2

CHP’li Meclis Üyesi Murat Kula’nın önergesi AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi.

ebrar-karakurt-susurluk-4

CHP’li Meclis Üyesi Murat Kula, konuyla ilgili yaptığı konuşmada son dönemde yaygınlaştırılmaya çalışılan linç kültürüne de değinerek şunları söyledi 

“Giyimi kuşamı, dini inancı, etnik kökeni, cinsel yönelimi, siyasi yönelimi ne olursa olsun herkesin bir arada kardeşçe yaşayabileceğimiz bir toplum istiyorum. Ebrar Karakurt, hemşerimiz olması nedeniyle aldığı eleştiriler ve linç nedeniyle sembol bir isim olmuştur. 

Karakurt’un burada linç edilmesinin asıl sebebi veya bu komisyon raporunun asıl sebebi Karakurt’un cinsel tercihi değildir. Çünkü 2 yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden bir sokağın adı Zeki Müren Sokağı olarak tüm partilerin oybirliğiyle geçti. 

ebrar-karakurt-ke1

Mesele cinsel tercihi değil biat etmeyip o azınlığa teslim olmaması ve her türlü eleştiriyi göğüslemesidir. Eğer burada o küçük azınlığa teslim olursak bu ülkeye geleceğimize dair, bir arada yaşama umudunun azalmasına neden olacaktır.” 

Editör: Macit ERMİŞ