Balıkesir'de dramatik bir olay yaşandı. Geçimini hayvancılık yaparak sağlayan İvrindili çiftçi, fiyatlar astronomik şekilde yükselince yemin kalitesini düşürdü. Farklı bir yem hayvanlarına verdi. Bir süre sonra gıda indigesyonu hastalığına yakalanan hayvanlardan 18'i telef oldu. Sağ kalan hayvanları elinden alınan Balıkesirli çiftçi hakkında idari işlem başlatıldı. 

İŞTE O YÜREK YAKAN GÖRÜNTÜLER

YEM ZAMLANINCA
TASARRUF YAPMAK İSTEDİ, AMA..

DRAMATİK olay Balıkesir'in İvrindi ilçesine bağlı Osmanlar köyünde yaşandı. Geçimini hayvancılık yaparak sağlayan A.Ö., yem fiyatlarının artması üzerine, sürekli olarak kullandığı yem yerine, daha düşük kaliteli ve daha ucuz yem ile hayvanlarını beslemeye başladı. 

Hayvanlarda bir süre sonra rahatsızlık belirtileri göstermesi üzerine Veteriner Hekime danıştı. Gıda indigesyonu hastalığı teşhisi konulan hayvanların tedavisi amacıya verilen ilaçları kullanmaya başladı. Hastalığın başka hayvanlara bulaşmaması için Veteriner tavsiyesi üzerine hayvanları ahılda kapalı tuttu.  Bir kaç gün sonra gelindiğinde ise yürek burkan manzarayla karşılaşıldı.

79 HAYVANDAN 18'İ TELEF OLDU

Yem yemedikleri ve su içmedikleri belirtilen hayvanlarda sindirim bozukluğu rahatsızlığı görüldü. Ahıldaki 79 küçükbaş hayvandan 18'i telef oldu.

Ssoyal medyada paylaşılan görüntüler yürekli burktu.

Telef olan hayvanlar ilaçlanarak gömüldü, Olayın sorumlusu olarak görülen çiftçinin sağ kalan hayvanları elinden alınarak köy muhtarına teslim edildi. İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri çiftçi hakkında idari soruşturma başlattı. 


 

Balıkesir Veteriner Hekimleri Odası
KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL..

iVRİNDİ'de yaşanan dramatik olayla ilgili Balıkesir Veteriner Hekimleri Odası da açıklama yaptı.

"Kuzusu ile ünlü ilçemizde bu tarz görüntülerin meydana gelmesi hiçbir şekilde kabul edilebilir bir durum değildir."  denilen açıklamarda şu ifadelere yer vedildi:

"Tarım ve hayvancılığın başkenti olarak anılan ilimizde ulusal ve yerel medyaya düşen akıl almaz ve vicdanlara sığmayan görüntüler büyük bir infiale yol açmıştır. Söz konusu görüntüler hakkında resmi makamların herhangi bir inceleme veya soruşturmalarının olup olmadığı tüm kamuoyu tarafından merak edilmektedir. Telef olan 18 hayvanın ilçe belediyesi tarafından gömüldüğü gömülmeden önce bulaşıcı hastalıklar yönünden yetkililerce herhangi bir kan veya doku örneği alınıp alınmadığı bilinmemektedir.

İlçe tarım ve orman müdürlüğü yetkililerinin konu hakkında bilgisinin olup olmadığını bilgileri varsa hayvanların neden dolayı telef olduğunu kamuoyuna açıklamaları gerekmektedir. Kuzusu ile ünlü ilçemizde bu tarz görüntülerin meydana gelmesi hiçbir şekilde kabul edilebilir bir durum değildir.

Böylesi bir durum insan, çevre ve halk sağlığı açısından bulaşıcı bir hastalıktan kaynaklandıysa olayın ivedilik ile çözülmesi gerekmektedir.

Söz konusu görüntüler hakkında kanun ve yönetmeliklerin vermiş olduğu yetkiler dahilinde hayvan sahibi dahil olmak üzere tüm sorumlular hakkında adli ve idari işlemlerin uygulanması noktasında yetkililer üzerine düşeni yapmalıdır."

Macit ERMİŞ | balikesirim

Editör: Macit ERMİŞ