Vali Şıldak, yayımladığı mesajda; Cumhuriyetin ilanı ile en köklü değişimi gerçekleştirme fırsatını elde ediliğine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 19 Mayıs 1919’da başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın kesin zafer ile sonuçlanmasıyla Aziz Milletimizin hür ve bağımsız karakterine en uygun yönetim şekli olan Cumhuriyet 29 Ekim 1923 akşamı ilân edilmiştir.


Cumhuriyetin ilânı ile "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" sözü hayata geçirilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyet, geleceğimizin güvencesi olan gençlerimize emanet edilmiştir. Aziz Milletimiz ve gençlerimiz, zorlu mücadelelerle kazanılmış olan Cumhuriyeti, her koşulda sahip çıkarak koruyup kollamış, sonsuza kadar yaşatacağını 15 Temmuz 2016 tarihinde göstermiş olduğu kahramanca mücadele ile bir kez daha ispatlamıştır.


Cumhuriyet, vatandaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Cumhuriyet yönetiminde söz milletindir.


Cumhuriyetin ilânı ile milletimiz, şanlı tarihi boyunca en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal bakımdan en köklü değişimi gerçekleştirme fırsatını elde etmiştir.


Balıkesir Milli Mücadelenin başlangıcından itibaren Cumhuriyetin ilânına kadar süren zorlu mücadele süresince, Kuva-yi Milliye ateşinin doğmasına yol açan bağımsız ve hür yaşama iradesini, Cumhuriyet yönetimine ve ilkelerine olan bağlılığını, geçmişte olduğu gibi gençlerimiz sayesinde nesiller boyunca sürdürmeye devam edecektir.


Aziz Milletimizin Anadolu topraklarında asırlardır sürdürdüğü var olma ve hür yaşama mücadelesinin zaferini temsil eden, 99’uncu yıl dönümünü kutladığımız Cumhuriyet Bayramımızda, Mustafa Kemal Atatürk ile kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

.

Editör: Haber Merkezi