6 Şubat’ta Kahramanmaraş ve 10 Şubat'ta Hatay merkezli yaşanan yıkıcı depremlerin ardından Türkiye’de hangi iller ve ilçelerde şehirleşmenin olmaması gerektiğine vurgu yapan Jeolog Prof. Dr. Celal Şengör, “Erzincan bir çöküntü ovasının içinde oturuyor. Dolayısıyla sakat bir yerde” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş merkezli ve sonrasında Hatay'da yaşanan depremler Türkiye’yi sarstı. Asrın felaketi olarak kayıtlara geçen ve birçok ilimizde büyük yıkımlara neden olan depremler sonrası binlerce insanımız yaşamını yitirdi. Ülke olarak depremin yaralarını sarmaya çalıştığımız bugünlerde herkes bulunduğu ilin durumunu merak etmeye başladı.

Depremle ilgili çıkışlarıyla adından söz ettiren Yer Bilimci Prof. Dr. Celal Şengör’den dikkat çeken bir açıklama geldi. Sosyal medya platformundan “Fay hattı üzerine ev yapılır mı?” başlıklı videoda soruları yanıtlayan Şengör, Erzincan’a özellikle dikkat çekti.

“ERZİNCAN SAKAT BİR YERDE”

Uluslararası üne sahip Jeolog Celal Şengör, yaptığı değerlendirmede “Mesela Erzincan. Hatta 1939 depremi olunca İhsan Hoca, ‘Bizler o zaman İsmet İnönü’ye söyledik. Şehri taşıyalım dedik’ demişti. İnönü de demiş ki, ‘Devletimizin şu anki iktisadi gücü bütün şehri taşımaya yetmez.’ Çünkü Erzincan bir çöküntü ovasının içinde oturuyor. Dolayısıyla sakat bir yerde” ifadelerini kullandı.

“ZEMİN İYİ İNCELENMELİ”

Açıklamasının devamında uyardığı kent için tavsiyelerde bulunan Şengör, “Şehri taşımak mümkün olmadığına göre zeminin iyi incelenip binalar ona göre yapılmalıdır” dedi.