Sigara içenlere kötü haber! Resmi Gazete'de yayımlandı bunu yapana 3.036 TL para cezası kesilecek... 2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ (2023/1) Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan tebliğ kapsamında yeni çevre cezaları belirlenirken sigara içenlere kötü haber verildi.

Hatırlanacağı üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan yeniden değerleme oranı 2023 oranı yüzde 123 olarak ilan edilmişti. Açıklanan oran üzerinden devletin tahsil ettiği vergi ve cezalara da rekor oranda zamlar yapılmış ve bu kapsamda çevre cezaları da arttırılmıştı. Yere çöp atmanın cezası için uygulanan parasal rakamlar arttırılırken yere sigara izmariti atmanın para cezası da belirlendi.

YERE SİGARA ATMANIN
PARA CEZASI NE KADAR OLDU?

Yolda yürürken yola çöp atmanın, sigara atmanın para cezası 2023 için beklenen rakam açıklandı. Resmi Gazete ile yayımlanan 2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ (2023/1) kapsamında uygulanacak para cezaları belli oldu.

sigara-cezasi-nedir

Yayımlanan tebliğ kapsamında "Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanarak 24/11/2022 tarihli ve 32023 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 542) uyarınca 2022 yılı için yeniden değerleme oranı % 122,93 olarak tespit ve ilan edilmiştir" denilerek uygulanacak yeni parasal cezalar belirlendi. Bu kapsamda yere sigara izmariti atmanın para cezası arttırılarak yeni rakam 3.036 TL olarak belirlendi.

ÇEVRE CEZALARI ZAMLANDI!
YERE ÇÖP ATMANIN PARA CEZASI KAÇ TL OLDU?

Çevreyi kirleten kişilere yönelik olarak uygulanan para cezaları rekor oranda arttırıldı. Hava ve gürültü kirliliği yapanlara uygulanacak olan para cezaları yeniden belirlenirken yere sigara izmariti atmanın para cezası ise 3.036 TL olarak uygulanacak. Gürültü kirliliği para cezaları kapsamında komşu gürültüsü para cezası olarak ise 4 bin 836 TL olarak uygulanacak. İşyerleri için ise söz konusu rakam 48 bin 828 TL olarak uygulanacak.

Editör: Macit ERMİŞ