Son dakika gelişmesi  Balıkesir'de heyecan yarattı.  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) başkanlığına getirildi. Gece saatlerinde gelen haber gündeme bomba gibi düştü. Yüzlerce Balıkesirli sosyal medya hesaplarından TBB başkanlığına getirildiğini duyurduğu başkan Yılmaz'ı tebrik etti. 

BALIKESİR'İ GURURLANDIRDI

Haber merkezlerine ulaşan bilgilerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve TBB Başkanı Fatma Şahin'e kabinede görev vereceği, boşalan Türkiye Belediyeler Birliği başkanlığına ise Türkiye'nin en genç Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın getirilmesine onay verdiği belirtildi. 

DEVİR-TESLİM ANKARA'DA

Başkan Yılmaz'ın,  31 Mayıs Çarşamba günü Ankara'ya giderek Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’den görevi devralacağı bilgisi verildi.

GÖKDENİZ'DEN SONRA 2. BALIKESİRLİ

Eski Balıkesir Belediye Başkanı Sami Gökdeniz de 1996-99 yılları arası o dönemki adı Türk Belediyecilik Derneği olan kuruluşun başkanlığı görevinde bulunmuştu. 

TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ HAKKINDA

TBB-YUCEL-YILMAZ
Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), 1945 yılında belediyecilik alanında faaliyet göstermek üzere kamu yararına bir dernek olarak kurulmuş ve belediyelerin hak ve menfaatlerini dernek çatısı altında korumaya yönelik olarak belediyecilikle ilgili faaliyetlerini 57 yıl dernek statüsünde sürdürmüştür.

Türkiye Belediyeler Birliği, Türkiye’deki bütün belediyeleri tek çatı altında toplamak amacıyla Bakanlar Kurulunun 21 Ağustos 2002 tarih ve 2002/4559 sayılı kararıyla mahalli idare birliği statüsüne kavuşmuştur.

5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 26.05.2005 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmesi ve 11.6.2005 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi ve bu Kanuna göre hazırlanan Türkiye Belediyeler Birliği Tüzüğü’nün İçişleri Bakanlığınca 28.09.2005 tarihinde onaylanmasıyla Türkiye Belediyeler Birliği, ulusal ve uluslar arası düzeyde belediyeleri temsil etme yetkisine sahip ve bütün belediyelerin doğal üyesi olduğu tek mahalli idare birliği özelliğine kavuşmuştur.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) görevleri, 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 20 ve Türkiye Belediyeler Birliği Tüzüğü’nün 7’inci maddesinde sayılmıştır.