İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduktan sonra ülke kamuoyuna taşıdığı olaylarla 2002-2007 yılları arasındaki milletvekilliği dönemini hatırlattı. Çömez, kaçak Suriyeliler olayını bu kez de Balıkesir'den dillendirdi. 

Çömez'in Seçim Ofisinden basın-yayın kuruluşlaına gönderilen haber şöyle:

Türkiye’nin sığınmacı ve kaçak sorunu derinleşerek sürerken Balıkesir Havran’da Suriyelilerin anlattıkları “pes” dedirtti.

Havran’da seçim çalışmaları sırasında karşılaştığı üç Suriyeli genç ile sohbet eden İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Op. Dr. Turhan Çömez’in aldığı cevaplar sınırlarımızın durumunu ve sığınmacıların işsizliği nasıl etkilediğini gözler önüne serdi.

Oturma ve Çalışma İzinleri Yok

Çömez’in sorduğu sorulara cevap veren Suriyeli gençler, pasaportlarının olmadığını, para vererek Türkiye’ye İdlib üzerinden araçla kaçak olarak girdiklerini söyledi. Suriyeli gençler, oturma ve çalışma izinleri olmadıkları halde Balıkesir Havran’da AK Partili belediyenin işlerini yapan taşeron şirkette çalıştıklarını ifade etti. Suriyeli gençlerden biri de ülkeye kaçak geldikten sonra durumu yetkililere ilettiklerini ama haklarında işlem yapılmadığını iddia etti.

Akın'dan muhtarlara: 10 yılların sorunları çözülecek Akın'dan muhtarlara: 10 yılların sorunları çözülecek

“Türk Çocukları İşsiz Ama Göçmenler Çalışıyor”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çömez ise şu açıklamayı yaptı:

“Yanımızda Suriyeli gençler var. Bunlar bir buçuk yıl önce Hama’dan, İdlip üzerinden Türkiye’ye gelmişler ve belediyenin işlerini yapan şirkette çalışıyorlar.

Türk çocukları işsiz, işsizlik patlamış. Yüzde 10’un üzerinde işsizlik var Türkiye’de ve Suriyeli gençler Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Havran’da da Balıkesir’de de kaçak yollardan gelmişler. Belediye’nin işlerini yapan şirketlerde çalışıyorlar. Ve böyle bir atmosferi Türkiye’ye reva gören anlayışa yazıklar olsun. Tabi ben kendilerini suçlamıyorum çünkü kendileri bu şartlar hazırlandığı için kaçak yollardan girmişler, on bin lira verdik sınırdan geçtik diyor, Hama’dan geldik diyor, İdlip’ten geldik diyor ve burada belediyenin şirketlerinde taş döşüyoruz diyor. Sanki Havran’nın gençleri kalmamış gibi, Balıkesir’in gençleri kalmamış gibi..

Bunlar kaçak yollardan Suriye sınırını geçip gelmişler… Hatırlayacaksınız geçtiğimiz günlerde Balıkesir’de yine 6 tane kaçak yollardan Balıkesir’e gelmiş Suriyeli yakalandı ve bunlar PYD/YPG terör örgütüne bilgi toplarken, terör eylemi hazırlığı içindeyken yakalandılar. Türkiye’yi bu güvensiz ortama getirenlere yazıklar olsun diyorum,”

Editör: Macit ERMİŞ