28 Şubat günü aramızdan ayrılan ve Ayvalık’ta toprağa verilen Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun adı Ayvalık Adliyesi’nin karşısındaki parka verildi. Düzenlenen törene, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, belediye meclis üyeleri, Kanadoğlu Ailesi ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Mesut Ergin, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun Anayasa’nın laiklik ilkesini ödünsüz savunmasıyla ilgili verdiği mücadele herkes tarafından çok iyi bilindiğini söyledi.

367 KRİZİNİN MİMARIYDI

mesut-ergin-hark-sabih

Kanadoğlu’nun, 2007 Cumhurbaşkanı seçimlerinde gündeme getirdiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 367 milletvekilinin oyunun gerektiği görüşüyle siyasete damga vurduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Kanadoğlu, anayasa ve parlamento işleyişiyle ilgili çok önemli argümanları ortaya koyan bir hukukçu idi. Kanadoğlu bu nedenle 2007 yılında ülke gündeminde çok derin iz bıraktı. Sabih Kanadoğlu, Laiklik ilkesini ödünsüz savundu. Atatürk İlke ve Devrimlerinin bugün de gelecekte de Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yol göstericisi olduğunu her konuşmasında üzerine basa basa söyledi. Laiklik ilkesinin tehlikenin ötesinde tehdit altında olduğunu her fırsatta vurguladı. Bu parkta adı sonsuza kadar yaşayacak, huzur içinde uyusun” diye konuştu.

Editör: Macit ERMİŞ