Kazakistan'ın beş kentinde görev yapan gazeteciler, Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı ile Balıkesir Gazeteciler Cemiyetince düzenlenen organizasyonla Balıkesir'de çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Dört günlük programla Balıkesir’e gelen Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı heyeti, ilk günde  Avlu Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki NEON Araştırma Merkezi, Kent Konseyi ile Çamlık Rekreasyon Alanı yanı sıra şehrin tarihi ve kültürel mekanlarını gezdi. 

Kazak gazeteciler etkinliğin ikinci günüde ise Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Medya Merkezi ve Basın Müzesi'nde incelemelerde bulundu. Yerel gazete ziyaretleri de yapan Kazak gazeteciler, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'la bir araya geldi.

Kazak gazeteciler, Başkan Yılmaz'a misafirperverliğinden dolayı Kazakistan'ın milli kıyafeti olan 'Çapan' kostümünü hediye etti.

Vakıf Başkanı Naziya Joyamergenkızı Bissenova, gazetecilere yaptığı açıklamada, Balıkesir'i çok beğendiklerini söyledi.

Ev sahipliği dolayısıyla Balıkesir Gazeteciler Cemiyetine teşekkür eden Bissenova, "Bu birliktelik kardeş iki ülkenin birbirini tanımasına çok faydası var. Kazak Gazeteciler Balıkesir'i tanıyacaklar ve Kazakistan'a döndüklerinde Balıkesir ve Türk kardeşlerini orada tanıtacaklar." diye konuştu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da Balıkesir'in dört mevsim ayrı güzelliklere sahip olduğunu ifade etti.

Yılmaz, Kazak gazetecilerin Balıkesir'de güzel anılar biriktirmesi temennisinde bulunarak, "Bu anıları da bulunduğunuz yerlerde diğer insanlarla da paylaşırsınız. Önce kardeş oluruz sonra ticaret yaparız. Burada Kazakistan'dan belli sayıda öğrenci de var. Onlar bazı tercihlerini Türkiye'e yaşamak veya Türk dostu olarak memleketlerine gidiyorlar. Balıkesir'e geldiğiniz için teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

KAZAKİSTAN İLE BALIKESİR
GAZETECİLERİ  İŞBİRLİĞİ YAPACAK

Heyet, son olarak Balıkesirli basın mensuplarıyla bir otelde yemekte buluştu.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir de ziyaretin iki ülke ve Balıkesir açısından önemli bir adım olduğunu dile getirdi.

Demir, "Bu atılan ilk adımın genişleyerek ilerleyeceğini düşünüyoruz. Arkadaşlarımızla biz Balıkesir'le birlikte ülkemizin de değerlerini, güzelliklerini anlatmaya çalışacağız. İnşallah memnun kalırlar." dedi.

İki ülke gazetecilerin mesleki konular üzerine karşılıklı görüş alışverişinde bulunduğu programda, işbirliği protokolü imzalandı. 

BAL-KES FORMASI

Demir,  Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Naziya Joyamergenkızı Bissenova'ya Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti yayınları arasındaki Basın Tarihi, 15 Temmuz Manşetler kitaplarıylü Büyükşehir Belediyesinin prestij yayını Mehmet Akif kitabının yanı sıra Balıkesirspor forması hediye etti. 

Heyet, ziyaret kapsamında Edremit, Burhaniye, Ayvalık ve Gömeç'i de gezdikten sonra Çanakkale'ye hareket edecek.

SEVDİM SENİ BALIKESİR PAYLAŞIMI

Kazak gazeteci, şehrin sokaklarından çektiği fotoğrafları "Sevdim seni Balıkesir"  notunu düşerek paylaştı. 

CUNDA'YA HAYRANLIK

Balıkesir turizminin nazar boncuğu olarak bilinen Cunda Adası, Kazakistanlı gazetecileri de büyüledi.

Kazakistanlı meslaktaşlarımız yerel gazeteleri de ziyaret ederek meslektaşlarıyla karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

DEMİR'E "ÇAPAN" GİYDİRDİ

GAZETECİLER Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, program sonu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, dikkat çeken ifadeler kullandı.

Editör: Haber Merkezi