AK Parti’nin 4. Büyük Kongresi 7 Ekim Cumartesi günü yapılacak. ‘Türkiye Yüzyılı’ sloganıyla gerçekleşecek Büyük Kongreye saatler kala tüm gözler partinin yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK)’na çevrilmiş durumda.

Balıkesir’de AK Parti’nin 4 Milletvekili bulunuyor. Şu anda hukukçu milletvekili Belgin Uygur MKYK’da görev yapıyor; Uygur, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı görevini yürütüyor. Uygur aynı zamanda Merkez Yönetim Kurulu’nda Genel Başkan Yardımcısı. Yeni dönemde Uygur’un yeniden listede olup olmayacağı bilinmiyor.

BELGİN UYGUR
YERİNİ KORUYABİLECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni A Takımı’nı belirleyeceği Büyük Kongrede, Milletvekilleri Belgin Uygur, Mustafa Canbey, Ali Taylan Öztaylan ve İsmail Ok’un MKYK listesinde olup olmayacakları belli değil.

Bu konuda tek belirleyici Başkan Recep Tayyip Erdoğan. Milletvekilleri yeni MKYK listesinde yer alıp alamadıklarını Büyük Kongre’de yeni liste ortaya çıkınca öğrenebilecekler.

BAŞKAN ERDOĞAN,
İSMAİL OK’U MKYK’YA ALIR MI?

Ancak parti kulislerinde, yeni MKYK’da yer alması olasılığı en yüksek milletvekilinin İsmail Ok olduğu konuşulurken, bir kesim partili de bunu düşük ihtimal olarak görüyor.

Başkan Erdoğan’ın geçen dönem AK Parti saflarına katılan ve son seçimde milletvekili aday listesinin ilk sırasına koyduğu İsmail Ok’un yeni MKYK’da görev alabileceği, ardından belirlenecek MYK’da da Genel Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilebileceği ileri sürülürken, Belgin Uygur'un yeni dönemde de yerini koruyacağına ilişkin yorumlarda da hayli fazla, Bununla birlikte son dönemde yıldızı giderek parlayan Mustafa Canbey'in ismine de MKYK'da yer verilebileceği konuşuluyor. 

YENİ MKYK’DA
VEKİL SAYISI AZALTILACAK

Gözler, Yeni MKYK’da parti yönetimine kimlerin girip giremeyeceğine çevrili. 75 kişilik MKYK’da büyük ölçüde değişiklik olacağı tahmin ediliyor.

Bu arada 75 kişilik MKYK üye sayısının 50’ye düşürüleceği de konuşuluyor.

MKYK’da daha az sayıda milletvekiline yer verilme olasılığı da yüksek.

belgin-uygur-mkyk2

Haber: Politikam

Editör: Macit ERMİŞ