Balıkesir'e uçak seferlerinin yeniden başlatılması için Ulaştırma Bakanlığı ve Türk Hava Yolları'na (THY) mektup yazılarak istekte bulunuldu.

Balıkesirliler Birliği Derneği Başkanı İlhan Işık, Balıkesir’in büyüyen yapısına paralel olarak uçak seferlerinin yeniden başlamasının zorunlu hale geldiğini belirterek konuya ilişkin olarak Ulaştırma Bakanlığı ve Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğüne mektup yazdıklarını açıkladı. Işık, Balıkesirliler'i de Bakanlık ve THY nezdinde harekete geçmeye çağırdı.

ÜÇ KEZ DENENDİ, TUTMADI!
TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEDİ!

Balıkesir'e 1973, 2000 ve 2007'de uçak seferleri yapıldığını ancak gün ve saatlerinin işlevsel olmaması nedeniyle durdurulduğunu hatırlatan Işık, "Şimdi geçen zamanı da dikkate alırsak Balıkesir için uçak mecburiyet olmuştur. Uçak günümüzde artık lüks değil ihtiyaçtır. Tüm yetkilileri ve değerli hemşerilerimizi ve basımızı konuya duyarlı olmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

 

Balıkesirliler Birliği Başkanı İlhan Işık, Ulaştırma Bakanlığı ile THY Genel Müdürlüğü’ne yazdığı mektupta, “Balıkesir ili 300 000’e yaklaşan merkez ilçe nüfusu ve tüm il genelinde 1,2 milyona ulaşan nüfusu ile Marmara bölgesinin 4. büyük yerleşim merkezi konumundadır. Türkiye’nin GSYİ Hasılasında % 2 lik bir yere sahip olan, ülkemizin 13. büyük ekonomisini yaşatan, 8 ticaret odası ve 5 ticaret borsası bulunan, 1910 yılında kurulmuş Necati Bey eğitim fakültesinin çekirdeğini oluşturduğu 1992 yılında kurulan 9 fakülte 6 yüksek okul 16 Meslek Yüksek Okulu ve 5 enstitüsünde 31.350 öğrencinin eğitim gördüğü, Balıkesir Üniversitesi ile ve kendisini Türkiye’nin en önemli turistik merkezlerinden biri haline getiren coğrafi konumu, doğasıyla özellikle yaz aylarında yoğun bir ulaşım trafiğinin yaşandığı kentimizde, Ankara, İstanbul gibi önemli merkezlerimizle daha etkin ve hızlı bir ulaşım bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Ankara ve İstanbul’a gidiş ve gelişlerdeki zaman kaybı şehrimizde yükselen bir ivmeye sahip olan iş ve eğitim hayatının ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır.

Şehrimizin gelişim ve artan önemine paralel olarak mevcut olan ve daha önce sivil uçuş tecrübesinin olduğu havaalanımızın yeniden Ankara ve İstanbul seferlerine açılmasını, seferlerin uygun günlerde ve uygun saatlerde yapıldığında yolcu sorunu olmayacağı hususunu Balıkesirliler adına saygılarımızla yüksek görüşlerinize arz ederiz” dedi.

Bakanlığa ve THY Genel Müdürlüğü’ne yazılan mektupların PTT aracılığıyla gönderildiği bildirildi. 

BU KAMPANYA
BAŞLADIĞIYLA KALIR!

Balıkesir'e uçuk seferlerinin yeniden başlatılması yolundaki kampanyanın amacına ulaşması çok zor görünüyor. Çünkü, Balıkesir'de 4. bir denemenin yapılmasına ihtimal verilmiyor.

BALIKESİR İÇİN KÖRFEZ HAVAALANI EN UYGUN TERCİH
Ulaştırma Bakanlığı, Körfez Havaalanının pistini uzatarak uluslararası uçuşlara hazır hale getirdi. Terminal binası da İç ve Dış Hatlar ayrı ayrı olmak üzere yeniden yapılacak. Projesi tamamlandı ve ihaleye çıkarıldı.
Bu arada, körfeze ulaşım sorunu da en geç 2 yıl içiresinde ortadan kalkacak. Yapımına başlanan Balıkesir-Havran bölünmüş yolu 2012 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Böylece, Balıkesirliler Körfez Havaalanına 45 dakikalık bir sürede ulaşabilecek.

 

BALIKESİR'E UÇAK SEFERİ ŞİMDİLİK HAYAL
Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve diğer illerdeki hava limanlarına ulaşım mesafesi dikkate alındığında, Balıkesirliler'in de uçak seferlerinden yararlanmak için Körfez Havaalanına kullanmalarının uygun olacağı görüşü ağır basıyor. Dolasıyla, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Balıkesir il merkezine uçak seferi beklemek hayalcilik gibi geliyor.