KİRALIK evlerde ayar kaçtı. Balıkesir il merkezi Altıeylü ve Karesi'deki kiralık dairelerin fiyatı 8 ila 17 bin lira arasında değişiyor. Balıkesir'in lüks semtleri olarak bilinen Atatürk, Bahçelievler, Paşaalanı, Plevne'deki konutların kiraları  metrekaresine göre 25 bin liraya kadar yükseliyor. Sakarya, Gündoğan, Vicdaniye, Kasaplar, Dinkçiler, Gümüşçeşme, Gaziosmanşa mahallelerindeki ise evler için 4 ile 13 bin lira arasında kira parası talep ediliyor. 

AYNI MAHALLEDE FARKLI FİYATLAR

Bununla birlikte aynı sokakta, aynı apartmanda, aynı metrekare daireler için farklı kira bedelleri istenmesi kafaları karıştırdı.

kiralik-darnieler-

Kiralık ev sayısındaki düşüş ve fiyatlardaki artış, kiralık ev arayan vatandaşların ev bulmasını zorlaştırdı. Bu zorluğa bir de ev sahiplerinin istediği 1 yıl ya da 6 aylık peşin kira şartı ya da yasal sınırı aşan depozito talepleri ev arayanları daha da zor durumda bıraktı.

kiramlik-dailere

SINIRLAMAYA UYAN YOK GİBİ

2 Temmuz 2023 ile 2 Temmuz 2024 tarihleri arasında kiracılara en çok yüzde 25 zam yapılacağı açıklanmıştı. Uygulamadan memnun olmayan ev sahiplerinden zam sınırına uyanların sayısının çok az olduğu görülüyor. 

Haber: Macit ERMİŞ

Editör: Macit ERMİŞ