BALIKESİR'DE ALTIN
MADENİNE KARŞI DAVA
Balıkesir'de Mimarlar Odası ile TEMA ve Kazdağları Koruma Derneği'nce, İvrindi Gökçeyazı, Sofular, Akçalören, Yaren ve Altıeylül Sarıalan, Dallımandıra, Çamköy, Kirazköy, Bahçedere, Meryemdere köylerini kapsayan alandaki altın madeninin bölgedeki tarım ve mera alanlarını yok edeceği gerekçesiyle kapatılması için dava açıldı.


TARIM ve MERA ALANLARI YOK OLACAK!
BALIKESİR'de Altıeylül Sarıalan köyündeki bir şirketin çalışmalarını sürdürdüğü altın madeni projesi için verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açıldı. Dallımandra göletinin de bulunduğu alanın fıstık çamları ile dolu olduğuna dikkat çeken çevreciler, "Tarım ve mera alanlarına dokunmayın" çağrısı yaptı.

ÇED RAPORU OLUMLU


Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi, maden için verilen olumlu ÇED raporuna, TEMA ile Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ise, altın sahası kapasite artışına izin verilmesine karşı çıkarak yargıya başvurdu.

BİLİRKİŞİ KEŞFİ YAPILDI
İdare Mahkemesindeki davanın bilirkişi keşfi yapıldı. Uzmanlardan oluşan heyet bölgede incelemelerde bulundu. Bilirkişı Heyetinin hazırlayacağı rapor doğrultusunda mahkeme kararını verecek.

ACİLEN DURDURULSUN!
Balıkesir Mimarlar Odası, bölge için acilen yürütmeyi durdurma kararı verilmesini yaptığı açıklamayla talep etti.

Mimarlar Odası'nın açıklaması şöyle:

"Altıeylül Sarıalan altın madeni proje alanında ÇED olumlu raporuna Mimarlar Odası olarak açtığımız dava ile TEMA, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile şahıslar tarafından kapasite artışı için açılmış olan diğer davanın; Bilirkişi Keşfi de 24 Mart 2023 tarihinde gerçekleşti.

10 KÖYÜ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Balıkesir'de vahşi depolama tarih oluyor Balıkesir'de vahşi depolama tarih oluyor


Proje İvrindi ilçesi Gökçeyazı, Sofular, Akçalören, Yaren ve Altıeylül ilçesi Sarıalan, Dallımandıra, Çamköy, Kirazköy, Bahçedere, Meryemdere köylerine çok yakın.

Proje alanı içinde FISTIK ÇAMLARI ile DOLU. ORMAN ALANI, TARIM ALANI, MERA ALANLARI, DALLIMANDIRA GÖLETİ var. TARIM ALANLARIMIZA DOKUNMAYIN! YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI DERHAL VERİLMELİDİR.."