tulutabak-almanyaBalıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101.yılı, Almanya Balıkesirliler Derneği'nin düzenlediği etkinlikle Duisburg kentinde 17. kez kutladı.

tulutabak-almanya1

Duisburg Akkurt Saall'de gerçekleşen programa Almanya’nın çeşitli şehirlerinden gelen Balıkesirlilerin yanısıra, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ile Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan ve bazı Belediye Meclis üyeleri hazır bulundu. 

Balıkesir Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Özsarı, Balıkesir’in yunan işgalinden kurtuluşunu anlattığı etkinlikte, T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul ve T.C. Essen Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Emre Öngel, Duisburg Belediye Başkanı Dr. Sebastian Ritter, Rheinhausen Belediye Başkanı Elisabeth Liss ve çeşitli Sivil Toplum Örgütleri Başkanları ve yöneticileri de Balıkesirliler'in heyecanına ortak oldu.

Kurtuluş programında Başkonsolos Ali İhsan İzbul, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Duisburg Belediye Başkanı Dr. Sebastian Ritter günün anlamına dair ve davetten dolayı birer teşekkür konuşması yaptılar.

KANIKURUMAZ : ZENGİNLİKLERİMİZİ AKTARIYORUZ

Dernek başkanı Kemal Kanıkurumaz “Derneğimizin amacı, gelenek ve göreneklerimizi yurtdışında yaşama ve yaşatma, ilişkilerimizi güçlendirme, Balıkesir’imizin tarihi ve kültürel zenginliklerini aktarmaktır ana teması ile davete icabet eden misafirlere ve salonu dolduran hemşehrilerine teşekkür etti”

İZBUL : BALIKESİR BİR MARKADIR

Göreve henüz iki hafta önce başlayan Başkonsolos Ali İhsan İzbul ise "Balıkesir yurdumuzun düşman işgalinden kuruluşunda can siparhane mücadele veren illerden biridir. Balıkesir sanayisi, gastronomisi, tatil beldeleri ile adeta bir markadır. Bulunduğumuz toplum olan Almanya ekonomisine katkıda bulununan çok sayıda Balıkesir' linin içerisinde iş insanları ile de söz sahibi olduğunu öğrendim. Davetten dolayı teşekkür ederim" dedi.

BAŞKAN RİTTER :
GÜZEL ATMOSFERDE
BİR KÜLTÜR YAŞATILIYOR

Duisburg Belediye Başkanı Dr. Sebastian Ritter ise, Türkçe "nasılsınız" diyerek başladığı konuşmasında;  "Bugün güzel bir atmosferde, güzel bir kültürün yaşatılmasına şahit oluyoruz. Duisburg'a kattıklarınız için hepinize teşekkür ederim. Ayrıca davet için başta Başkan Sayın Kanıkurumaz' a ve yönetim kuruluna teşekkürlerimi sunmak istiyorum" ifadelerini kullandı. 

KARESİ ZEYBEK EKİPLERİ BÜYÜK BEĞENİ ALDI

Program akışında, dernek yöneticileri tarafından canlandırılan Tülütabaklar, kurtuluş yıllarında düşman askerlerini nasıl korkuttuklarını misafirlere canlandırdılar. Etkinlikte sahne alan Balıkesirli TRT sanatçısı Ali Çakar katılımcıları Balıkesir Türküleri ile Koç Kardeşler orkestrası eşliğinde eğlendirdi.

Derneğin bünyesinde 2008 yılında kurulan Karesi Zeybek Ekibi, gecede göstermiş oldukları oyunlarla katılımcılardan büyük bir beğeni aldı. Geç saatlere kadar süren etkinlikte hasret gideren hemşehriler, çay ve kahve ile sohbet etme imkanı da buldu.

Editör: Macit ERMİŞ