Balıkesirspor Kulübü 1966'da kentteki seferberlik sonucunda kuruluşunu gerçekleştirip federasyona başvurmuş ve kendisini kabul ettirmiştir.

detail-photo-fancybox-0
 

Balıkesir'de ilk spor faaliyetleri, 1918 yılında Çalışma Derneği'nin kurulması ile başlamıştır. 1920 yılında Çalışma Derneği bünyesinde İdmanyurdu kulübü kurulmuş, arkasından İdmanbirliği ve 1925 yılında ileride adı İdmangücü olarak değişecek olan Sanatkaran kulüpleri kurulmuştur. Daha sonrasında bu üç kulüp, Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı'na katılmıştır.

1938 yılında, İdmanbirliği, İdmangücü ve İdmanyurdu birleşerek Tekspor kulübünü kurmuştur. Yeni kulüp, bir süre sonra dörde bölünmüştür.

1965 yılında, her ilden bir takımın profesyonel liglerde mücadele etmesi kararı verilmiş ve Balıkesir Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü'ne de bir yazı gönderilmiş ve daha sonrasında, dönemin Balıkesir Milletvekili Fenni İslimyeli aracılığıyla Bandırma'da Balıkesir Bandırmaspor adıyla bir takım kurulmuş ve 1965-66 sezonunda, o zamanki adıyla 2. Lig'e katılmıştır.

Bir yıl sonra, Balıkesir'de "Balıkesirspor"un kurulmasına karar verilmiş ve Futbol Federasyonu'na başvurulmuştur. Fakat federasyon, aynı ilde iki takım olamayacağına karar vererek başvuruyu reddetmiştir.

1965-1966 yıllarında dönemin Balıkesir Belediye Başkanı Hüseyin Baştuz başkanlığında birçok toplantı yapılmış ve Ankara'ya bir heyet gönderilmesi kararlaştırılmıştır.

detail-photo-fancybox-3

6 Haziran 1966 tarihinde Balıkesirspor, kırmızı-beyaz renklerle kurulmuş ve ilk başkanı, aynı zamanda belediye başkanı da olan Hüseyin Baştuz olmuştur. Federasyon ile yapılan uzun görüşmeler sonucunda, takımın profesyonel liglere alınması kararı verilmiştir.

Bu karar verildikten sonra, şehirde para toplama kampanyası düzenlenmiş ve dönemin parasıyla 1 milyon TL'nin üzerinde para toplanmıştır. Bunun sonucunda Balıkesirspor, özellikle İstanbul takımlarından birçok futbolcu transfer ederek kadrosunu kurmuş, takımın başına da Şükrü Ersoy'u getirmiştir.

balikesirspor-amigolari-yuruyus

Ağustos 1967 tarihinde Balıkesirspor ile Beşiktaş, Balıkesir'de bir hazırlık maçı yapmış ve 1-1 berabere kalmışlardır.

Balıkesirspor, 1967-68 sezonunda ilk sezonunu yaşamış, 20 Ağustos 1967 tarihinde oynanan ilk resmî maçında da Malatyaspor'u deplasmanda 3-1 yenmiştir. Balıkesirspor'un tarihindeki resmî maçlarda atılan ilk golünü ise, bu maçta Kadir Gürsoy kaydetmiştir. 

Kırmızı-beyazlılar, üst sıralarda mücadele ettiği sezonu 3. sırada bitirmiştir. Balıkesirsporlu futbolcu Nevzat Kırceylan da sezonu 17 golle tamamlayarak 2. Lig Beyaz Grup Gol Kralı unvanını elde etmiştir.

Takım, ertesi sezona Abdullah Matay teknik direktörlüğünde başlamış ve 1968-69 sezonunu 36 puanla 8. sırada tamamlamıştır. 

1969-70 sezonunda Balıkesirspor, ligde 49 puan toplayarak lider Boluspor ile aynı puana sahip olmuş, averaj farkıyla ligi 2. bitirmiştir.

Bu sezonda, son hafta Tarsus İdman Yurdu ile oynayan Boluspor'un bu maçta şike yaptığı iddia edilmiş ve Mersin Bölge Müdürü Edip Burhan da iddiaları doğrulamıştır.

1970-71 sezonuna "Baba Recep" lakaplı Recep Adanır'ın teknik direktörlüğünde başlayan Balıkesirspor, sezonu Giresunspor'un ardından 2. sırada tamamlamıştır.

Ertesi sezona teknik direktör değişikliğiyle başlayan takım, sezon sürerken Arif Dökel'in ayrılmasıyla beraber Necdet Oran yönetimine girmiştir. Bu sezonu 30 puanla tamamlayan Balıkesirspor, Beyaz Grup'ta 8. sırayı almıştır. 

Kırmızı-beyazlılar, 1972-73 sezonuna daha önce de bu takımda teknik direktörlük yapmış olan Suat Mamat ile başlamıştır. Bu sezonda takım, iç sahada hiç kaybetmemesine rağmen deplasmanda da hiç galibiyet alamamış ve grubunu 5. sırada tamamlamıştır.

Sonraki sezonda Balıkesirspor, Tamer Güney yönetiminde ligi, küme düşecek olan son 2 takıma yakın bir pozisyonda, 12. sırada bitirmiştir.

balİkesİRSPOR-1974-75

Kırmızı-beyazlılar, 1974-75 sezonunda Rıdvan Kösemihal teknik direktörlügünde harike bir sezon geçirerek bugün adı Süper Lig olan 1. Lige yükselme başarısını gösterdi.  Balıkesirspor, 2013-2014 sezonunda da Süper Lige çıkmış, ancak sezon sonunda düşmüştü. 

PEKİ BALIKESİRSPOR KULÜBÜ KURUCULARI KİMDİR?

detail-photo-fancybox-1


A. Sırrı Yırcalı,  Fethi Başeden, Osman Doğanlarlı, İsmail İlşekerci, Münir Yenal, İsmail Mumcuoğlu, Yılmaz Karaman, Sebahattin Erdeniz, Osman Akdur, Hüseyin Baştuz, Mehmet Tiritoğlu, Hasan Özdamar, M. Reşit Kıpçak, Ergin Aktan, Ali Örmen, Cevat Aksoy, Muammer Komanbay, Meşhut Ababay, Sadık Yırcalı.

detail-photo-fancybox-2

Balıkesirspor'un ilk sezon açılış töreninde kesilen kurbanın kanı alınlara sürülüyor.

Balıkesirspor Kulübü ilk yönetim kurulu 

1- Av.Hurşit KANGAL

2- Hüseyin BAŞTUZ (Belediye Başkanı)

3-Mehmet TİRİTOĞLU (Milletvekili)

4- Veli İNANÖZ (İşadamı)

5- Münir YENAL (Gazeteci)

6-Hüseyin ÖZDAMAR

7- İşadamı Ergin AKTAN  (İşadamı)

8- Sebahattin ERDENİZ (İşadamı)

AMBLEMİN HİKAYESİ

Balıkesirspor Kulübü amblemini Karesi Futbol Takımı'nın ambleminden esinlenen eski futbolculardan Yediveren Erdoğan (Güngören) tasarladı.

Amblem 'B' 'S' harflerinden oluşan futbolcu figürüyle günümüze kadar geldi.

Kulübün renkleriyle ilgili kuruluş döneminde kent genelinde sandıklar kurulup anket düzenlendi. 

Balıkesir ile ilgili bu rakamları ilk kez okuyacaksınız Balıkesir ile ilgili bu rakamları ilk kez okuyacaksınız

Sonuç olarak sandıktan mor-beyaz çıktı. Dönemin yöneticileri bu renkleri benimsemedi.  

Milli renklerin yani kırmızı-beyazın Balıkesir'e daha çok yakışacağını düşündü. 

Bugün kullanılan renkleri tescil ettirdi.

Balıkesirspor amblemi uluslararası yarışmalarda derece alırken, bazı kulüpler tarafından da taklit edildi

AMBLEMİ KİM ÇİZDİ?

detail-photo-fancybox-4

Amblemimizi çizen Erdoğan GÜNGÖREN, bir zamanlar sadece Balıkesir'in değil, bölgenin Türkiye'de tanınan KARESİ Kulübü sporcusuydu.  

KARESİ kulübünü; 1961 yılında Balıkesir Pamuklu Pamuklu Dokuma Gençlik Kulübü ile KARESİ PD adıyla birleştirerek, bu kulübün başkanlığını yapmış ve amblemini de çizmiştir.  Erdoğan GÜNGÖREN 1968-70 arasında da iki dönem Balıkesirspor yönetiminde bulunmuştur. 

EN FAZLA FORMA GİYEN ve EN ÇOK GOL ATAN

balikesirspor-en-cok-gol-atan

Balikesirspor 58 Yasinda

Nice yıllara şanlı Balıkesirspor...

Editör: Ramazan DEMİR