Bütçe
1.030.000.000,00

Borç
474.465.117.43 

Balıkesir'de yeni seçilenler arasında borcu ilk açıklayan Karesi Belediye Başkanı Av. Mesut Akbıyık oldu.

Gidenin Karesi'yi iyi yönettiğini söyleyemem. Hatta şehrin kalbine hançer gibi saplanan ve komşusunun güneşini kesen "ovadaki tepenin kuleleri" ile kötü bir belediyecilik örneği sergilediğini şehrin tarihine bir kez daha not düşmek isterim. 

Gelenin ise, iyi insanlığına şahitlik ederim. Şeffaflık sözü doğrultusunda açıkladığı borçlara takılı kalmamasını dilerim. 

İşine odaklanmasını, iyi bir belediyecilik örneği sergileyip 10 numaralı şehirde parmakla gösterilmesini, gelecekte millete hizmet etme noktasında daha iyi yerlerde olmasını can-ı gönülden isterim.

Devasa bütçesi ve kaynakları olan kurumların yüksek rakamlı borçları da olacaktır.

1 milyar bütçenin yarısı borç ise döndürülebilir bir çark var demektir.

15 milyar lira borcu olduğu dillendirilen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bütçesi de yanılmıyorsam 12 milyar lira civarında. 

Hesap kitap uzmanı değilim.

İstanbul'un üç katı büyüklükteki bir coğrafyayı yöneten Büyükşehir Belediyesi'nin gayrimenkulleri ile varlıkları dikkate alındığında gelir-gider dengesi sürdürülebilir seviyelerde sanırım.

Borç/enkaz mevzuunda dikkat edilmesi gereken, Balıkesirli'nin kaynaklarının yerinde kullanılıp kullanılmadığı konusudur, ki bu çok önemlidir.

Şehremanetinin başında bulunan kardeşlerimizin yapması gereken bunu araştırmak, 
görevdeki dönemlerinde şehirdeki her insanın hakkı olan beytülmâli koruyanı alkışlamak, el uzatılmasına göz yuman her kim varsa bunu belgeleriyle yargıya taşıyıp, haksız edinimlerini zimmet yoluyla geri almaktır. 

Borç, enkaz edebiyatı yapmak işin en kolay tarafıdır.

Bunu abartılı şekilde dillendirmek "Biz size demiştik, bak gördünüz mü, bunlar hiç bir iş yapamayacaklar, Bunun için de bugünden bahane arayışına başladılar" düşüncesindekilerin ekmeğine yağ sürebilir. 

Yeni başkanlara "siz zor olanı seçin" demiyorum.

Onlar zaten zor olanı, seçilerek seçti.

Neyi nasıl aldıklarını açıklamalarını, şehir insanının da bilmesi gerektiği yönüyle doğru bulsam da, takılı kalmamalarını dilerim.

Ayriyeten; geçen dönem devasa borçla devir aldığı belediyeyi bugünkü hâline nasıl getirdiğinin başarı öyküsüBurhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler'den tüm başkanlarının dinleyip ders almasını çok isterim.

Bir not da benim yaşadığım ilçenin de başkanı olması hasebiyle başarılı olmasını çok istediğim kıymetli Mesut Akbıyık'a;

Karesi'den basına(!) yapılan ödemelerle ilgili "Türkiye’de 926 belediye içerisinde bu konuda birinci olduğuna eminim.." sözlerine aynen katılıyorum.

2018'den beri bunu aleni dillendiren biri olarak, kime ne ödeme yapıldığını ve gerçekte gazeteci (!) olup olmadıklarını ben de merak etmiyor değilim! Ögrenmek için bu işlerden sorumlu başkan yardımcınız Kemal Aydemir kardeşime bir türlü ulaşamıyorum!

O vakit gökten üç elma düşsün; 

İyiyle kötüyü, güzelle çirkini birbirinden ayırt edebilenlerin başına!

Selametle...