BALIKESİR Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li yeni yönetim tarafından 15.5 milyar lira borcu bulunduğunun açıklanması ülke gündeminde yer edinirken, eski başkan Yücel Yılmaz'dan karşı hamle geldi. Yılmaz, 31 Aralık 2023 itibariyle borcun 3.5 milyar olduğunu açıkladı.

Yılmaz, AK Parti İl Teşkilatında il başkanı Mehmet Aydemir, Karesi ve Altıeylül İlçe başkanları, il gençlik ve kadın kolları başkanlarıyla birlikte basın toplantısı düzenledi.

CHP'li belediye başkanı Ahmet Akın’ın 5 yıl boyunca iddia ettiği borçlar üzerinden mağdur edebiyatı yapmak istediğini ileri süren Yücel Yılmaz, “O listeyi asmış oraya, o zaman ispatlayacak. Kötü yönetilen Belediyede icra olur, maaşlar ödenmez. Tek bir karşılıksız senet var mı? Kötü yönetmek Erdek ve Edremit belediyelerindeki gibi olur. Biz Balıkesir’e böyle bir şey yaşatmadık.

Şimdi her ödenmeyen maaş, her yapılmayan iş O’nun beceriksizliği sayılır. Yapamayacaksa, istifa kurumu çalışıyor, henüz vakit varken istifa edebilir. Bizim izlerimizi silmeye çalışmayın. Biz varız bu şehirde. Bizi kötüleyerek bir şey yapamazsınız” ifadelerini kullandı.

Çarpıcı sözlerinin yer aldığı açıklamasında Yücel Yılmaz özetle şöyle dedi:

Yucel Borc Belediye

Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en güçlü, kendini en hızlı toparlamış bir belediye iddiasındayım. 1 Nisan sabahında belediye başkanı olarak devam edeceğiz diye kendimizi ayarladık. Milletin takdiri, kazanan olmadık. Vatandaşı suçlamayız. Şehrin imajını zedeleyecek bir şey yapmadık. Balıkesir’i dünyada gururla temsil ettik. Yaşanmış bir beş yılın sonunda aday olduk, iyi yönettiğimiz bir şehir, yaptıklarımızı yapacaklarımızı anlattık.

BORÇ TOPLAMDA 3.5 MİLYAR

Bir borç yükünden bahsediliyor; bu rakamlar konusunda anlaşabilmemiz mümkün değil. Bakkal hesabıyla bakmak var, ciddiye alınacak tek şey var Sayıştay raporları var. Devletin denetlediği bir belediyeyiz. Burada piyasa borçları 767 milyon, SGK prim borçları 14 milyon lira ve yapılandırılmış. Vergi borçları 28 milyon lira ve yapılandırılmış. Banka borçları 2,6 milyon lira diye görünüyor. Buna inanmayanlar devletin denetimine de inanmıyorlar. Toplamda 3 milyar lira.

Erdek’te, Edremit’te belediye malları hep hacizli, birileri alamayınca haciz yapmış. Borçlu adam borcunu ödeyememiş. İşçinin parasını ödeyememiş. Kredi çekememiş, kredi notu çok düşük. Ben büyükşehir başkanı olduğumda bütün bankalarda kredi notumuz yüksekti. Ahmet Akın talimat versin, belediyenin kredi notu A’dır.

ŞEHRİN ONURUNU TEMSİL EDİYORUZ

Hiçbir icra işlemi ben başkan İken ne bir şirkete, ne bir kuruluşa, nede bir müesseseye yapılmadı. Şiir gibi yönetmek demek budur. Hiçbir iş ve işlemde insanlarla alacak verecek kavgasına girmedik. Takdir edilir, bu beş yıllık bir süreç. Ben devraldığımda bir başkanımız istifa etti, başka bir başkanımız 18 ay başkanlık yaptı, Son altı ayında başkan olmayacağını biliyordum. Biz aldığımızda ne yapısı varsa kabul ettik, şehrin onurunu gururunu temsil ediyoruz.

Yucel Borc Belediye5

Bürokratların cemaziyelevvellerine bakılacak! Bürokratların cemaziyelevvellerine bakılacak!

“Muhalefetten mi, acemilikten mi desem, genel merkezin talimatı mı, biz sizin yapacaklarınıza güvenmiyoruz. Bir 15 milyarı tutturma hesabına girdiler. Şirketlerin şu kadar, belediyenin bu kadar, BASKİ’nin şu kadar diye. BALSU ve Büyükşehir Personel A.Ş. şirketleri var. Bunlar büyükşehire fatura keser, büyükşehir öder. Öyle bir hesap yapılıyor ki akıllara ziyan. Ay geldiğinde kira borcunuz geldiği gibi ödemekle yükümlü olduğunuz faturalar gelir. Bugün borç mu personel maaşı? Değil. Ama ödeneceği zaman borçtur.

AĞLAMA, MAZERET ÜRATME MAKAMI DEĞİL

Şiir gibi yönetilen bir belediye bıraktık. Adaletli davrandık. Televizyon televizyon dolaşıp 2019’da nasıl aday olamadık mağduriyet iddiası yapıldıysa, 2024’te de borçlara sarılıyorlar. Belediye başkanlığı ağlama, mazeret üretme görevi değil. Biz beş yıl onurla gururla yaptık, hiç kimse bizi mahkemeye vermedi, bir tek personel hakkına girilmedi. 

İSPATLAMAK ZORUNDASINIZ

Bizim yaptığımız tüm işlemler yargıya açık işlemler. İhalelerde şaibe varmış gibi konuşuyorlar. Balıkesir’i Türkiye’ye rezil etmeyin, Böyle bir borç yok. Böyle bir iddiayla genel merkezin talimatıyla 15 milyarı tutturmak için şirketlerin hepsini bir kefeye koymayın. Fırıntaş vergi rekortmenliğinde beşinci sırada. Biz de buradayız. Siyaset yapacağım diye, Serkan Sarı ve Ensar Aytekin bizi irtikapla, fesatla, yetim hakkı yemekle suçluyor, bunları ispatlamak zorundasınız. Hizmet üretilmediğini ispatlamak zorundasın. 

KORKUYORUM, BALIKESİR'İN HUZURU BOZULACAK

Ben başkanken bir iş kurumuyla, bir ticaret erbabıyla, bir siyasi partiyle, bir x grubuyla bu şehri gündeme kavgayla, polemiklere getirmedim, onurunu korumaya çalıştım. Yaptığımız işler, hizmet anlayışımızla, bürokratların duruşuyla, kimseye iftira etmedik. Korkuyorum Balıkesir’in huzuru bozulacak.

Orada başka burada başka konuşuluyor. Akın, '15 milyar borç yok, ben bunu asmayacağım' dedikten sonra bir sabah erkenden geldiğimizde gördük. Bütün şirketler denetime tabi, tüm kasa giriş çıkışları denetime tabi.

Balıkesir benim ailem diyorsun ailene yalan söyleyemezsin. Borçlar konusunda böyle bir borcu ispatlasınlar tamam diyeceğiz. Devlet senin borcun bu kadar diyor. Alış verişler devlet denetimine tabidir, yanlış varsa savcılığa versinler. Bizim alnımız açık, gayet netiz. Siyasetin çirkinleşmesine müsaade etmemek lazım. Balıkesir peyniriyle anılsın, yağlı güreşleriyle anılsın.

HAZIRLIKLARI YOKMUŞ!

Ahmet Akın ilk zarfı açtı. Bir ay geçti, bir ay içinde hiçbir hazırlıklarının olmadığını, tecrübesinin olmadığını gördük. Bizi eleştirdikleri ne varsa daha fazlasını yapıyorlar. Satır aralarına girmiyoruz. Biz yönetirken tek başımıza yönetmedik. Bütün imzaları bürokratlar attı. İhaleleri onlar yaptı. Yasalara uygun yapılmayan her şeyle ilgili onlar sorumlu. Münazaraya açığım. Pahalıya aldıysak şikayet etsinler. 15 milyar rakamını yakalamak için, kar etmekle yükümlü şirketleri zararda gösterdiler. Borcu şu kadar diyorsan onun malına da bakacaksın. BASKİ yatırım yapan bir yer, bunu ayırt edemeyen bir yönetim tablosu var. Böyle bir muhasebe olmaz. Balıkesir’e yalan söylüyorlar. Benim ailem, Kuvayi Milliyeci dedenin torunuyum diyen bir insanın iki kere düşünmesi lazım. Hala bana ilk seçimdeki takım elbise sözünü yerine getirmedi. Sözünün arkasında dursun,

MAĞDURİYET OLAYI YAPMAYIN

Biz 1 Nisan’da seçilseydik şiir gibi yönetmeye devam edecektik. Millet değişiklik istedi, size oy verdi. Yarın yapacağım dediğiniz şeylerin üstünden bir ay geçti. Gazetecilerle ilgili beyanların arkasında durmanızı bekliyoruz. Hem kamuoyuna, hem devlete hesap vermeye hazırız. Alnımız açık. Ben hiçbir milletvekilimizin birinci derece yakınını işe almadım. Akrabalarımı sözleşmeli memur yapmadım. Hiç kimseyle ilgili liyakati dışında pozisyon değişikliği yapmadım. Adil hizmet anlayışıyla Ayvalık’tan Erdek’e, Dursunbey’den Bigadiç’e stratejik planın dışında bir eylemde bulunmadık. Güzel yönettik, marka değeri en üste çıktı. Şehri kaosa sürüklemeyin. Bu şehirdeki demokratik anlayışa halel getirmeyin. TV TV gezip mağduriyet olayı yapmayın.

GERÇEKLE ALAKASI OLMAYAN ŞEYLER

15 milyar borç var deyip insanları zan altında bırakıyorlar. Balıkesir’in itibarı zan altında kalıyor. Ahmet Akın ve Balıkesir’i tanımayan idareciler, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde tek bir icra var mı, ödenmemiş protestolu senet var mı, bir tane ödenmemiş mesai var mı, disiplin olmayan yerde kredi notu a çıkar mı? 15 milyar lira çok afaki. Gerçekle alakası olmayan şeyler.

Balıkesirlilerin her tarafa hizmet yürüten büyükşehirin 100 milyar lira değerinde bir yapı ortaya koyduğunu unutmasınlar. Balbuckslarıyla gençlik merkezleriyle yeni otobüsleriyle asfalt plent tesisleriyle yaptıklarımızı görmezden gelmesinler. Dolaştığı her yerdeki binayı biz yaptık. İlçelerdeki ek hizmet binalarını biz yaptık.

Bizim kepçeyle açtığımız tarla yollarını açıyormuş gibi anlatması marifet değil, bunu böyle anlatması vizyonunu ortaya koyuyor. Sorumluluğunun da farkında değil. Şehirle ilgilen, algıyı bırak, dört ay sonra çok sıkıntıya girersin. Şehri bütçesiyle, personeliyle, imajıyla iyi yönettik. Bir tek kavgaya şahit olmadınız. Bizim büyükşehirden beklentimiz hesabını kitabını iyi yapsın, bu işler basit işler değil. Allah kolaylık versin, her konuda yardımcı olmaya hazırız. Beş sene sonra seçim yapılacak, yanlış yapmamaları için tecrübemizi aktarırız.  

15 MİLYAR BORÇ İFTİRADIR

Cebimden un parası ödedim diyor, bu irtibatsızlıkla alakalı bir durum. Faturasını ben ödedim diyor, yalanlarla belediye yönetilmez. Ailene yalan söyleme. Balıkesir Türkiye’nin en borçlu belediyesiymiş, yönetilmeyecek halde bırakılmış gibi bir algı yaratılıyor. Vaatlerinin takipçisiyim. Balıkesir kendisine yalan söyleyen, söylediklerini başkasının üstüne atan birini kabul etmez. 15 milyar lira borç iftiradır, bu ispat gerektirir. Nasıl hesap çıkarmışlar görelim. Tıkır tıkır çalışan bir belediye bıraktık. Kadrolarını kursun, değerli, bu şehrin yetiştirdiği bürokratları zan altında bırakmasın. Ben zan altında kalmıyorum.

ADD'YE YARDIMDAN
SORUŞTURMA GEÇİRDİM

Geçirdiğimiz tek soruşturma ADD ve İlim Yayma Cemiyeti yurtları için yaptığımız destekten dolayı. 670 bin lira ADD yurdu için tadilat yarası ödedik. Bunun için ADD müteşekkir kaldı. AK Parti belediyesi adam ayırıyorsa bunu talep eden CHP’li arkadaşlar bize ret verdiler. O gün mecliste çoğunluğumuz vardı, bunu onayladık. Onaylamasak da yetkimi kullanarak böyle ulvi bir ihtiyaç için yardımcı olurdum zaten. Bununla ilgili Sayıştay raporu da geldi, gerekçelerimizi yazdık, meclis kararı doğrudur, yerindedir, etkin bir kullanım olmuştur diyor rapor. Dava açılmıyor bununla ilgili. Adaletsiz bir belediye yönetmedik.

BALIKESİR DIŞARIDAN GELENLERLE YÖNETİLEMEZ

Balıkesir yönetilmesi, idare edilmesi, hizmetlerin yapılabilmesi için herkesin dikkatli olması gereken bir yer.  Dışarıdan gelenlerden medet ummayın. Balıkesirliler bile Balıkesir’i çok tanımıyor. Büyük bir şehir, ciddiyet ister. Her yönetimin zamana ihtiyacı var. Ama gömleğin ilk düğmesini yanlış ilikliyorlar. Saçma sapan bir rakama, yok mu arttıran gibi, 30 milyar da diyebilirlerdi. Ciddi bir iş yapılıyor. Biz itibar için çok mücadele ettik. Ahmet Akın’dan ve milletvekillerinden de aynı saygınlığı korumasını rica ediyorum.

YAPTIKLARIMIZI YOK SAYMASIN

Büyükşehir başkanlığı önemli bir görevdir. 8 yıl vekillik yaptı, 11 yıl yaptım diyor, tenekeyi 11 milyona almışlar diyor, o bir kent mobilyasıdır. Bunların değerleri var, o kadar kolay değil. İlk önce tecrübeye kavuş, Balıkesir’in huzurunu kaçırma. Vatandaş hizmet bekliyor. Beş seneyi tadında geçir. Hakkını vere vere yap. Kimse bizim yaptıklarımızı yok saymasın. Ek hizmet binalarını, tesisleri, BALTOK’ları, Çamlıkları, Avluları yok saymayın.

SALDIRMADIM, İFTİRA ATMADIM

Biz yapmasaydık 23 Nisan’ı Salih Tozan da kutlayacaktın. Balıkesir’in değişimini herkes gördü.  Şimdi herkesin beklentisi çok yüksektir. İştirakleri peşkeş çekmeyin. Unu ben aldım diye yalan söyleme. Gereksiz kahramanlıklar yapma. Polemiğe girmedim. Odalarla, borsalarla, STK’larla herkesi dinleyerek hizmet ettim. Kimseye saldırmadım, kimseye iftira atmadım.

10 BİN DEĞİL 7 BİN 940 ÇALIŞAN VAR

Büyükşehir Belediyesinde 7 bin 940 çalışan var, 10 bin kişi var diyor. Bunları çıkarıp kendi elemanlarını almak için zemin mi hazırlıyor bilmiyorum.

Biz kötü yönetmiş olsak, bir tane icra olur. Ödenmemiş senet olur. Şehirde hala benim gayrimeşru çocuğum konuşuluyor. Bu iftirayı atanlar tutuklu şu anda. Hala beni konuşuyorlar. İyi bir aileyiz, üç çocuğum var, bunu böyle güdeme getirmeyin diyoruz, varsa bir şey gösterin, bunu anlatamadık. Sizi yıpratmak için her şey mubah gösteriliyor. Seçim bitti. Bu çocuk doğamadı sekiz ayda.

VAADLERİNİ YERİNE GETİRMELERİNİ BEKLİYORUZ

Yanlış yaptılar demenin bir üslubu var. İftira atarak bu iş olmaz. Balbucks ayrı bir A.Ş olarak kuruldu. Belediye adına patent alındı. Patent kurumu itirazları reddetti. 12 şube açmıştık, oldukça verimli çalışan, taktir toplayan bir işletme, bunu devam ettirmelerini bekliyoruz.

Adamın bereketli olması lazım, işi bilmek lazım, her başkan aynı kalitede yönetemez. Bu kumaşla alakalı bir şeydir. BALTOK 2 milyar liranın üstünde gayrimenkulü olan bir şirket. Fırıntaş fırından otel işletmesine kadar alanda hizmet veriyor. Bunu yönetemezsen, uydurursun. Biz onların vaatlerini yerine getirmelerini bekliyoruz.

BU MEMLEKET HALA SABRİ UĞUR'U KONUŞUYOR

Bizim izlerimizi silmeye çalışmayın. Biz varız bu şehirde. Bizi kötüleyerek bir şey yapamazsınız. Bu memleket hala Sabri Uğur’u konuşuyor. Daha iyisini yapın biz de destek olalım. Olmayacak işler yaparlarsa uyarırız muhalefet ederiz. Olacak şeyler için yardımcı oluruz.

İFTİRALARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Araç kiralamalarıyla ilgili ihaleler yenileniyorsa, bilin ki yandaş bir şirkete sponsor olan bir şirkete ihale edilecektir. Kiraladığımız araçların fiyatlarına bakıldığında bunların yüksek olmadığı zaten görülüyor. İş makinalarına aylık ödediğimiz fiyatlar şu an binek araçlarına ödeniyor. Yücel Yılmaz yaptığı işi kaliteli yapmış, 1 lira ile 5 liralık iş yapmış helal olsun diyecekler.

YAPAMAYACAKSA İSTİFA EDEBİLİR

Bu iftiralara sessiz kalacağımızı sanmayın. Ahmet Akın’ı seviyoruz. O listeyi asmış oraya, ispatlayacak. Kötü yönetilen belediyede icra olur, maaşlar ödenmez Erdek’teki gibi. Böyle bir şey yaşatmadık. Ben yapıyorum sen de yap. Bundan sonra her haciz, her ödenmeyen maaş, her yapılmayan iş onun beceriksizliği sayılır. Yapamayacaklarsa istifa kurumu çalışıyor."

Toplantının açılışında. AK Parti İl başkanı Mehmet Aydemir de açıklamalarda bulundu. 

Editör: Macit ERMİŞ