Edremit'in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi.

Törene MHP Balıkesir Milletvekili Ekrem Gökay Yüksel, Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, Garnizon Komutan Yardımcısı Piyade Albay Fikret Poyraz Sinmez, Edremit Belediye Başkanvekili Nezahat Salon, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler, muhtarlar, daire müdürleri, sivil topluk kuruluşları ve oda başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kutlama, bando eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Çelenk sunumları, günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından halk oyunları ve efelerin gösterisiyle sürdü.

Efeler, Türk bayrağını dalgalandırdı. Buradaki kutlamanın ardından Menderes Bulvarı'nda coşkulu kalabalık eşliğinde geleneksel geçit töreni gerçekleşti.

Edremit Belediye Başkanvekili Nezahat Salon günün anlam ve önemi üzerine konuşmasında şunları söyledi:

"Bugün Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Anadolu'da Kuva-yi Milliye ruhu ile başlattığı özgürlük mücadelesi sonucunda 797 gün düşman işgali altında kalan Edremit'in kurtuluş günü olup aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş temellerinin atıldığı gündür. Edremit'in kurtuluşu cesarettir, özveridir, direniştir, mücadeledir, vatanseverliktir. Kahramanlarımız özgürlük mücadelesiyle bize her zaman bize ilham oldu yolumuzu aydınlattı.

Biz 'Ya istiklal, ya ölüm' diyenlerin safındayız. Bu güzel vatanı kurtarıp bizlere emanet eden başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan uğruna gözünü kırpmadan canını feda eden şehitlerimizi, isimli isimsiz tüm kahramanlarımızı şehit Edremit Kaymakamı Köprülülü Hamdibey'i, Kuva-yi Milliye'de görev almış bütün Edremitlileri rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum" 

Törenlere halkın yoğun katılımı oldu.

Editör: Macit ERMİŞ