Teknoloji Bilgilendirme Platformu (TBP), internetin güvenli kullanımı ile ilgili konularda toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla 8-9 Şubat tarihlerinde Ankara’da Güvenli İnternet Günü (GİG) düzenleneceğini açıkladı.

Teknoloji Bilgilendirme Platformu ve İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, ajans10.com muhabirine yaptığı açıklamada, platformun, kamuoyunu yeni gelişen teknolojiler hakkında bilgilendirilmesi ve yaşanan bilgi kirliliğinin önlenmesi amacıyla oluşturulduğunu açıklayan Özeren, Ulaştırma Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İleşitim Kurumu Başkanlığı'nın da destek verdiğini anlattı.

İnternetin güvenli kullanımı konusunda kullanıcıları uyarmak amacıyla ülke genelinde bir çalışma başlattıklarını belirten Özeren, Balıkesir'de de il ve ilçe belediyeleri başta olmak üzere çok sayıda sivil toplum örgütüyle görüşmelerde bulunulduğunu kaydetti.

Özeren, gönüllülerden oluşturdukları ekiplerin Türkiye'nin değişik yerlerinde yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıya görüşmeler yaptıklarını, konferanslar düzenleyerek vatandaşlara güvenli internet kullanımı hakkında bilgiler aktarıldığını ifade etti.

Ankara'da gerçekleştirilecek "Güvenli İnternet Günü" etkinliklerinin ana temasını “Hayatın Sanal Gerçeği: İnternet”; sloganını ise “Sanal Oyna, Gerçek Yaşa"nın oluşturduğunu belirten Özeren, "Bu tema, özellikle gençlerin sosyal ağlar ile online oyun platformlarında geçirdikleri süreler artarken, onların muhtemel risklerden haberdar olmasını sağlamak için seçildi."dedi.

Özeren, şunları kaydetti: "İnternet kullanan sayısı gelişmiş ülkelere kıyasla Türkiye’de çok daha hızlı artıyor. Bu hızlı kullanım artışı İnternetin doğru, etkin ve güvenli kullanımı konusunda acil önlemler alınmasını gündeme getirdiğinden yola çıkan uzmanlar, bilinçsiz İnternet kullanımının özellikle çocuklarımız ve gençlerimiz için önü alınamaz zararlara yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Özeren, kullanıcıların internetin nimetlerinden sonuna kadar yararlanmalarını ancak güvenlik konusunda önlem almaları gerektiğini söyledi. İnternet aboneliğinin başkalarıyla paylaşıldığında ciddi riskler yaratabileceğine dikkat çeken Özeren, “Temel önlem interneti paylaşmamaktır. İnterneti paylaşmak cömertlik değil, aksine suça açılan kapıdır. Diğer taraftan kişisel bilgilerin paylaşılmamasına da dikkat edilmesi gerekmektedir” diye konuştu.


TBP Başkanı Serhat Özeren, İnternetin güvenli kullanımı için önerilerini şu şekilde sıraladı:

* İnternete giriş kapısı olan modemlerin paylaşılmaması; Bunun için modemin şifrelenmesi ve kablolu modemlerin paylaşılmaması gerekmektedir.
* Çocukların internete bağlandığı yer yaşam alanı olmalıdır.
* Her kablosuz internetten bağlanmamaya özen gösterilmelidir.
* İnternette tanıştığın kişilere karşı dikkatli olmalısın. Yeni arkadaşlar edinmek eğlenceli olabilir ancak unutma ki bazıları kendileri hakkında yalan söyleyebilir.
* Kişisel bilgi ve şifrelerini gizli tutmayı ihmal etmemelisin. Böylelikle kötü niyetli kişilerden korunmuş olursun.
* Tanımadığın kişilerden gelen mesajları asla açmamalısın. Çünkü, bunlar genellikle uygunsuz, virüslü ya da gereksiz şeyler içermektedir.
* Önce düşünüp, sonra paylaşmalısın. İnternet ortamında paylaştığın şeyleri bir daha silemezsin.
* Gerçek olamayacak kadar iyi teklifleri asla kabul etmemelisin. Bunlar gerçekten de gerçek değildir.
* İnternet ortamında seni rahatsız eden şeylerle karşılaştığında ailene bilgi vermelisin.
* Herhangi birine ismini, adresini veya diğer kişisel bilgilerini vermek istiyorsan önce ailene sormalısın.
* İnternette geçirdiğin süreleri kontrol etmelisin. Arkadaşlarınla beraber gerçek hayatta da eğlenebilirsin.

Editör: Haber Merkezi