Ciddi söylüyorum, içinizde bir sporcu yoksa hemen antrenmanlara başlayın. Acilen sporcu yetiştirin içinizde ya da içinizden…

Varsa çıkarın spor yapsın.

Yok” diyorsanız, “içimde de dışımda da yok…” o zaman durumunuz vahim. Hiç olmazsa içinizden, ailenizden birisini sporla tanıştırın da geleceğinize ışık tutsun!

Bu son sözümde de ciddiyim.

Her ailede en az bir sporcu olmalı. Öyle yürüyüp koşan, vücudunu şekillendirip kendini göstermek için değil, her spor dalının gerektirdiği kadar iyi sporcu…

Gündemden kopuk bir yazı, nereden çıktı bu spor işi, ciddi misin?” diyebilirsiniz.

Son derece ciddi bir konu ve sporun her dalını hararetle destekliyorum.

Sporu yapan, yaptıran ve teşvik edenleri de…

Yaz spor okulları açılıyor. Gençlik ve Spor Müdürlükleri sporun her dalında kurslar açıyor. Çocuklarınızı mutlaka gönderin.

Yazımın sonunda yakından tanıdığım için Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın bu alandaki örnek çalışmasından söz edeceğim.

Sporun hayati değeri çoğunlukla sözde kalır.

Gerçek, hayatın içinde kendini hep gösterir.

GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…

Yaşı yarım asrı devirenlerin meşhur sözü “Biz, bu gençler gibi tembel değildik, spor yapardık durmadan…

Aslında kocaman yalan… Spor yapılacak tesis, ortam ve olanaklar kısıtlı. Yeteneklilerin şansı varsa elinden tutacak birisinin müsabakalara götürmesiyle yıldızı parlardı.

Kendimden örnek vereyim. Hafta içi günde 2 saat, hafta sonları 6 saat antrenman yapardım. Jimnastik (cimnastik olarak da kullanılıyor) gibi özellikli, zorluk ölçüsü yüksek, esneklik ve estetik gerektiren bir spor.

Bilenler bilir, Denizli’de önemli kutlamaların en gözde gösterilerini jimnastik elit grubumuzla biz yapardık.

Takım kaptanı olarak en riskli akrobatik hareketleri de ben yapardım.

Hiç unutmam 19 Mayıs 1979’da Denizli Şehir Stadyumundan ambulansla hastaneye kaldırılmıştım.

Neyse… O dönemde bu anlattıklarımı kanıtlayacak video teknolojisi olmadığı için ne yazık ki şimdi de flikflak ve salto gösterisi de yapamam. Aynı dönemde liseden okul arkadaşım Denizlispor’dan sonra Beşiktaş’a transfer olan efsane futbolcu Kadir Akbulut başta olmak üzere uluslararası başarılara sahip sporcu arkadaşlarımız vardı.

Elbette Kırkpınar’ın altın kemerli pehlivanı Hüseyin Çokal ve diğerleri…

Bunları niye mi anlattım?

Çünkü spordan aldığım güç, güven ve umudum olmasaydı; medya ve iletişim başta olmak üzere eğitim alanında varlık gösterebilme cesaretine de sahip olamazdım.

Spor, özellikle gençleri fiziksel ve psikolojik açıdan güçlendirirken sorumluluk ve işbirliği eğilimiyle düzen sağlama kabiliyeti kazandırıyor.

Kişileri psikolojik ve sosyal bakımdan aktif kılmanın en etkin yolu spordan geçer. Spor etkinliklerine katılan bireyler manevi yalnızlıktan kurtulurken iş ve eğitim hayatında daha başarılı olabilir.

Sosyal hayata yansıyan, amaçsızlık ve monoton çalışma şartlarının doğurduğu kötümser ve bunalımlı tutumların giderilmesini en kolay spor yoluyla ortadan kaldırabilir.

 YAZ SPOR OKULLARI…

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı yakından tanırım.

Sporu ve sporcuyu sever.

Öyle politik nedenlere bağlanacak sevgi değil, yemin edebilirim.

Başkan Yılmaz, Karesi Belediye Başkanlığı döneminde bunu kanıtladı.

Uluslararası spor, kültür ve etkinliklerin yanı sıra dünya şampiyonu ilk kadın güreşçi milli sporcu Yasemin Adar’a hep destek verdi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, basketboldan jimnastiğe kadar 8 farklı dalda ücretsiz verilecek yaz spor okulları için kayıtları başlattı.

27 Haziran’da başlayacak olan Yaz Spor Okulları 9 Eylül’e kadar iki dönem halinde yapılacak.

Yaz Spor Okulları diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist eşliğinde yapılacak.

Kursların servis dahil tamamen ücretsiz olacağını belirten Başkan Yücel Yılmaz, Balıkesir’den şampiyon sporcular yetişeceğine inandığını söylüyor.

Ben de inanıyorum.

Spor yapan herkes buna inanır.

Başta belirttim, Başkan Yılmaz’ı tanıdığım için bu örneği verdim. Bu yazıyı okuyan herkes, yaşadığı şehirlerdeki spor fırsatlarını değerlendirmeli.

İçinizdeki sporcuyu çıkaramıyorsanız, çocuklarınızı salıverin spor sahalarına…

Geleceğe umutla bakmak için onlara güvenin.

Spor onları daha da iyi yapacak, inanın daha da iyi…