banner307

banner319

Doğal Şehir Sındırgı ilkleri yaşattı

SINDIRGI'da belediyesini kasasından tek kuruş çıkmadan sıra dışı bir şenlik gerçekleşti. Türkiye’nin halı üzerine yapılan tek uluslararası etkinliği olan Sındırgı Yağcıbedir Uçan Halı Şenliği dolu dolu etkinliklerle adeta ilçeyi uçurdu. Yöresel etkinliklerden, spora, eğlence dolu konserlere kadar birçok alanda gerçekleştirilen etkinlikler ve Asırlık Kocakonak Panayırı ile ilçe bir hafta 300 bine yakın ziyaretçi ağırladı.

İLÇELER 06.09.2022, 18:07 11.09.2022, 16:24
Doğal Şehir Sındırgı ilkleri yaşattı

Yağcıbedir Sındırgı’yı Uçurdu

Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Uçan Halı Şenliğine Yoğun İlgi

Bu yıl 22. gerçekleşen Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Uçan Halı Şenliği unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından, yöresel oyunlara, gastronomi yarışmaları, ata sporu ciritten Türkiye’de nam salmış isimlerin konserlerine kadar dolu dolu etkinliklerle süslendi.


Çocuğundan yaşlısına kadar herkese hitap eden festival katılımcılardan tam not alan etkinliklerden bazılarına milletvekilleri Belgin Uygur, Yavuz Subaşı ile Adil Çelik de eşlik etti,

 

Sındırgı’dan Dünya’ya Kültür Yolculuğu

Şenliğe adını veren 3000 yıllık kültür, ilmek ilmek duyguların, hasretlerin işlendiği, her bir motifi ayrı bir anlam içeren Yağcıbedir halıları Dünya’ya tanıtıldı. En güzel Yağcıbedir halıları da bu festivalde seçildi. Unutulmaya yüz tutmuş sanatlar ve yöresel ürünlerin sergilendiği stantlar ise ziyaretçilerin dikkatini çekti. Festivale katılan yerli ve yabancı halk oyunları gösterileri ise Cumhuriyet Meydanında kültür şölenine dönüştü. Yöre halkı tarafından canlandırılan yöresel düğün, halk oyunları ve çeşitli etkinliklerle Sındırgı’nın yöre kültürü uluslararası anlamda tanıtıldı. Usta kalemler Sındırgı'nın Dünü ve Bugününü konuştu. Yeniasır Gazetesi Köşe Yazarı Sezer Altan, Manşet Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Hasan Çömlekçi, Egeli Gazete Yayın Koordinatörü Hürol Dağdelen'in katılımı ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirildi. Aleyna Demir, Argin Kubin, İlhan Öztürk ve Evrim Ölçer ‘in masal atölyesi de şenlik kapsamında ilgi gördü.

Uluslararası Şenliğin Her Güne Ayrı Bir Tema 

Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Uçan Halı Şenliği Milli Mücadelenin 100. Yılı teması ile farklı bir boyut kazandırılarak, dört gün sürecek şenliğin her günü ayrı bir tema üzerine kuruldu. Kuva-yi Milliye günü, Sındırgı Gecesi, Kurtuluş günü, Gastronomi günü temaları işlendi. Şenlik boyunca katılımcılara her gün farklı bir atmosfer sunuldu.

Yağcıbedir Halıları ve Türk El Sanatları sergilerinin açılışı ile başlayan Yağcıbedir Uçan Halı Şenliğinin ilk gününde gün boyu süren yerli ve yabancı grupların gösterilerinin yanısıra  “Masal Atölyesi” etkinlikleri de geçmiş ve gelecek ile bağlantı kurdu. Ekin Uzunlar konseri ile şenliğin ilk günü tarih, kültür ve eğlence dolu geçti.

2. Gün teması Sındırgı Gecesi ile, yöresel oyunların, hikâyelerin ve Sındırgılı sanatçıların buluşma günü oldu. Kınıklı İsmail, Sındırgılı Bekir, Ramazan Çetin, İbrahim Topçu ve Şengül Bulut Arsever konserleri güne değer kattı.

3 Eylül Kurtuluşun 100. Yılı Dolu Dolu Geçti

3 Eylül Sındırgı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100.yılı münasebetiyle üçüncü gün teması Kurtuluş Günü olarak gerçekleşti. Kuva-yi Milliye kahramanları Makbule Efe, İbrahim Ethem Akıncı da unutulmadı. Eğridere mahallesinde bulunan kabri başında gerçekleşen anma törenine Gördes, Demirci, Selenedi ilçelerinden de çok sayıda vatandaş katıldı. Kurtuluş günü kutlamaları yerli, yabancı ve yerel halkın da birlik içinde buluştuğu Sındırgı Şehitler Alayı korteji ile başladı.

Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilecek resmi kutlama programı sonrasında İplikten Sergiye Yağcıbedir halısının üretim aşaması meydanda sergilendi. En güzel Yağcıbedir halısı seçildi, en hızlı halı dokuma yarışmasında ustalar kıyası mücadele etti.

Yağcıbedir'in Hikâyesi Yeniden Yazıldı
3000 yıllık Kültür Modaya Dönüştü

Yağcıbedir halısının motiflerinden, Yörüklerin yöresel kıyafetlerinden esinlenilerek günümüz modasına uyarlanan Çoban Stilist Mustafa Şahin’in tasarımları, Balıkesir Büyükşehir Belediye başkanı Yücel Yılmaz ve Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş’ın girişimleri ile Akpınar Yaşam Merkezine üye 25 kadının maharetli ellerinde şekillendi. Sıfır atık olarak nitelendirilecek kumaşlar, en pahalı kumaşlarla bir araya geldi, Yağcıbedir motifleri ile kadınların maharetli ellerinde muhteşem kıyafetlere dönüştü. Örnek olabilecek bir proje ile yöresel tasarımlar günümüz modasına uyarlanarak, düğün, nişan, kına gibi özel gecelerde, sanatçılar için sahnede kullanabileceği özel kıyafetler ortaya çıkarıldı.

Gizem Özdilli, Ece Gürsel ve Simge Tertemiz gibi ünlü mankenlerin katıldığı defile Cumhuriyet Meydanına kurulan poyumda gerçekleştirildi. Yağcı Bedir Halıları üzerinde 11 ayda tamamlanan yaklaşık 60 parçadan oluşan 30 kıyafet sergilendi. Defile’nin müzikleri ise Tarz-ı Vefa Kervanı tarafından yapıldı.

İzleyenlerinden tam not alan defileyi Ak Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, ulusal, yerel basından medya mensupları ile sanatseverler ve vatandaşlar izledi.

Sevilen sanatçılar İsmail Özkan ve Tuğçe Kandemir’in sahne aldığı Kurtuluş Günü Özel konserinde ise binlerce katılımcı eğlence dolu vakit geçirdi.

Sındırgı Gastronomi Turizminde de İddialı

Özellikle doğal ürünler konusunda iddialı olan ilçede yöresel lezzetleri de gün yüzüne çıkarmak, lokantalarda ve şeflerin menüleri arasında yer almasını sağlamak adına gastronomi alanında da birçok farklı proje geliştiriliyor. Turizm ve tanınırlık açısından tecilli “ Doğal Şehir “ ünvanı ile son yılların gözde turizm merkezlerinden bir haline gelen Sındırgı ilçesinde Sındırgı Belediyesi destekleri ile yöresel yemeklerin yaygınlaşması adına üç ayrı kategoride yarışma düzenlendi.

Ünlü şeflerin, gurme ve yazarların jüri üyeliğini üstlendiği yarışmanın yanı sıra ünlü şefler Haldun Tüzel, Uğur Gömeç tarafından yöresel lezzetler atölyesinde Sındırgı ürünleri kullanılarak gastroşov gerçekleştirildi.  

Yöresel hamur ileri, tatlı ve ana yemek olmak üzere üç ayrı kategoride düzenlenen yarışmaya 50’ye yakın yarışmacı katıldı. Ana yemek kategorisinde Tarhana Bezdirmesi ile Güldane Avcı birinci, Kertil Güveci – Sumak Turşusu ile Özden Ata ikinci, sazan yahnisi ile Derya Değirmenci üçünü oldu.  Hamur işi kategorisinde patlıcan böreği ile Sunay Pazar, gebe böreği ile Hülya Can, pürsünler otlu pine sinisi ile Hacer Yağcıoğlu üçüncü olurken, tatlı kategorisinde ise sütlü cevizli tatlı ile Ayten Tavşanoğlu birinci, saraylı tatlısı ile Safiye Gemici ikinci, kül suyunda kalburabastı ile Emine Efe üçüncü oldu. 

Yarışmaların jüri üyeliğini Prof. Dr. Murat Doğdubay, Prof. Dr. M. Oğuzhan İlban, Doç. Dr. Göksel Kemal Girgin, Doç. Dr. Muammer Bezirgân, Doç. Dr. Ali Solunoğlu, Öğr. Gör. Nihat Pekbay, Şef Levent Kaynak, Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur GÖMEÇ, Şef İzzet DURKO, Şef Emrullah Butanri, Şef Dursun Altıntaş, Şef Mithat Oruç, Rıdvan Teke, Sezer Altan yaptı.

Spordan yöreselliğe birçok dalda farklı etkinliklere ev sahipliği yapan Şenliğin son günü Türkiye Geneli Yarışmacıların katıldığı “Sındırgı Bisiklet Maratonu”  ile başlayıp ilçede bulunan Atlı Cirit Spor Kulüpleri işbirliği ile ata sporu “Yöresel Cirit Müsabakaları” ile son buldu. 

Geceye ise yöre halkının severek dinlediği Ömer Çandır ve Ankaralı Ayşe olarak tanınan Ayşe Dinçer konseri damga vurdu. Özellikle Sındırgılı vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşen Ayşe Dinçer konseri şenliğe damga vurdu. 

SIRADIŞI BAŞKAN
SIRADIŞI FESTİVAL

Sıra dışı bir festivale imza attıklarını ziyaretçilerin gerçekten duyguları yaşadığını belirten Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş, şöyle konuştu:

“22. Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Uçan Halı şenliğimiz sona erdi. Aylar boyunca yapılan çalışmalar projeler çok şükür gerçekleşti. Bir belediye için belki de en mükemmel işlerden birisini gerçekleştirdik. Personelimizin tamamı sahadaydı. Yapılan işleri harfiyen uyguladılar. Birbirine olan bağlılıkları kardeşlikleri, açığı görüp hemen onu kapatma istekleri bize güç veriyor. Sındırgı Belediyesi çalışanlarını yürekten tebrik ediyorum. Burada sanatla alakalı, hikaye ile ilgili gastronomi ile ilgili, yağcıbedirin bütün aşamalarını herkese anlatmaya çalıştık. Özellikle muhteşem bir defilemizi, Yağcıbedir halılarının modaya olan yolculuğunu, burada ünlü mankenlerle beraber mükemmel bir şekilde, herkes sadece odaklandığı yer on ay boyunca hazırlanan elbiselerdi. Gastronomi ile alakalı Sındırgı’nın yerel değerlerini ünlü şeflerin, jüri üyeliğini yaptığı ve halkımızın elliye yakın kadının, hatta erkeklerin de bulunduğu muhteşem yarışmalar yapıldı. Amaç burada hem yöresel değerlerimizin, hem giyecek, hem yiyecek, en doğalının burada bulunduğunu, ortaya koymaya çalıştık.

Netice olarak bu durum tarihi 100 yıllık panayır ile birleşince mükemmel bir uyum oldu. Kalabalık Akhisar’dan, Bigadiç’ten, Balıkesir’den çevre ilçelerden buraya geldi. Tabi bunlar kurtuluş gününün de 100. Yılında olunca, Makbule Efe’nin, İbrahim Ethem Akıncı’yı da anma törenlerini gerçekleştirdik. 100. Yıla yakışır kutlamaları, hem şenliğimizi, hem panayırımızı bitirmiş olduk. Toplamda 200’ e yakın sanat galerisi açıldı, esnaflarımızla beraber 500’e yakın sergi vardı. Yenisini ve daha güzellerini gelecek yıllarda yapmak dileğiyle, Büyükşehir belediye başkanımız Yücel Yılmaz’a, İlçe kaymakamımız Zafer Oktay’a, emniyet güçlerimize herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sındırgı kendine yakışır bir şenliği gerçekleştirmiş oldu. Teşekkürler Sındırgı."

Kırkpınar başpehlivanları ve ülke genelinde yüzlerce güreşçinin kol bağlayacağı Yağcıbedir Yağlı Güreşleri de 19 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 05 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 21 51
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 21 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 21 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Ankaragücü 21 22
15. Kasımpaşa 21 22
16. Giresunspor 21 21
17. Hatayspor 20 20
18. İstanbulspor 21 18
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 21 41
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 21 37
7. Sakaryaspor 21 34
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Denizlispor 22 16
18. Yeni Malatyaspor 22 17
19. Gençlerbirliği 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 20 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Leicester City 21 21
14. Nottingham Forest 20 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 19 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 19 50
2. Real Madrid 19 45
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Villarreal 20 31
6. Real Betis 20 31
7. Athletic Bilbao 20 29
8. Rayo Vallecano 19 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 19 25
11. Celta Vigo 20 23
12. Almeria 19 22
13. Girona 19 21
14. Sevilla 19 21
15. Espanyol 20 21
16. Valencia 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@