SİYASET sahnesinde baş döndürücü gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Cumhur İttifakı harici partilerde adeta yaprak dökümü yaşanırken İYİ Parti en çok istifanın yaşandığı adres oldu.   e-devlet üzerinden İyi Parti'den istifa eden önceki dönem İl Başkanı ve milletvekili adayı Özlem Ural, bugün yerel medyanına karşısına geçerek istifa gerekçelerini açıkladı, yerel seçime ilişkin önemli mesajlar verdi.

CHP ADAYINA DESTEK VERDİ

Kendisiyle birlikte İYİ Parti'den istifa ettiğini ileri sürdüğü çok sayıda arkadaşının da yer aldığı basın açıklamasında Özlem Ural, seçimde partilerin değil adayların önemli olduğuna dikkat çekti. Ural, "Millet İttifakı yoksa halkın İttifakı var. Kişisel oyum Ahmet Akın'adır. Hepimizin oyu Ahmet Akın’adır. Umarım çok iyi bir süreç geçirirler. Umarım her şey yolunda gider."dedi.

ÖZLEM URAL'IN AÇIKLAMASI ŞÖYLE

Ozelm Ural Istifa

Karşımdaki çok değerli heyete, bugün burada bulanamayan arkadaşlarıma ve Kıymetli Basın Mensuplarımıza, çok teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum.

Ben Özlem Ural, Balıkesir ‘e gönül vermiş ve Ailesiyle Balıkesir ‘de yaşayan bir iş insanıyım. Balıkesir beni İYİ Parti ile tanıdı. Türkiye Cumhuriyeti ‘nin bir kadın cumhurbaşkanı ile çok daha ileriye taşınabileceğine inanarak 2018 Yılında Baskın Seçim kararıyla Hanımefendiye destek olmak istedim. Kadın liderlerin vatandaşlarının duygularını, beklentilerini daha iyi anlayacağına, daha samimi, daha şeffaf, daha etkileyici bir iletişim kuracağına, daha katılımcı, daha demokratik bir yönetim anlayışı olacağına, değişime öncülük edeceğine inanarak arkadaşlarımla canla başla çalıştık. Bu çalışmalarımıza istinaden 2023 Yılında Sayın Genel Başkanın teveccühü ile İYİ Parti Balıkesir 2. Sıra Milletvekili Adayı oldum.

Öncelikle Kıymetli yol arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum, sizin güçlü desteğiniz ve katkılarınız olmadan Balıkesir'de elde ettiğimiz başarılar mümkün olmazdı. Bizi bu kadar çok tanıyan ve seven olmazdı. İYİ Parti Balıkesir İl Başkanlığı, 2021 Yılında ülke genelinde oy oranını en çok yükselten ikinci sıra teşkilat olamazdı. Verdiğimiz samimi mücadelede, hepimizin emeği çok büyük.

Balıkesir'in ve ülkemizin geleceğine büyük etki yapacağına inandığımız bizden beklenen bir kararı ve gerekçelerini paylaşmak üzere bir araya geldik.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Hatay'daki sözlerini hatırlatmak istiyoruz.

“Merkezi yönetim ile yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre bir şey gelmez. Hatay'a geldi mi? Şimdi Hatay garip, Hatay mahzun kaldı”

4 Şubat tarihinde kurulan bu cümleler, sadece siyasi bir çıkış değildi, aynı zamanda bir vurdum duymazlığın, sorumsuzluğun, ayrımcılığın itirafıydı. Büyük felaketin birinci yılında bu itirafla acımız kat ve kat arttı. Muhalefet liderlerinden, iktidara karşı, halkımız için buradayız, birlikteyiz demelerini bekledik. Bu itirafların üzerine bencil ve çıkarcı politikalarla ülkemizin sorunlarını çözmek mümkün olmayacak, anlamalarını bekledik.

Mevcut İktidarın gücünü, 2024 Yerel Seçimlerinde dengeleme fırsatı bulabileceğimize inanıyoruz. 2023 Genel Seçimlerinde hem meclis sandalye çoğunluğunu hem Cumhurbaşkanlığını kaybederek halkın umutlarını yitirmesine neden olduğumuzun farkındayız.

Tavanımız “Siyaset halk için yapılır, biz siyasetimizi her zaman halkımızın refahı için yaptık, halkımız mahsun ve garip kalsın diye değil; Yerel Seçimlerde blok olarak karşındayız Erdoğan” demeliydi, olmadı, olamadı.

Genel İdare Kurulu’nun demokratik bir şekilde aldığı 3. Yol Kararını biz de Yol Arkadaşlarımızla demokratik olarak istişare ettik. Dün söylediklerimi inkar etmeyeceğim ama bugün yeni bir şeyler söylemek lazım.

Derdimiz, desteklediğimiz partinin bir sonraki seçimlerde başarısı değil, yaşadığımız ülkenin ilelebet payidar kalması, cumhuriyetimizin çatısı altında, egemenliğin kayıtsız şartsız halkta kalması.

Gelecekte torunlarımıza bir hayalin hikayesini değil bir başarının hikayesini anlatmak istiyoruz, o yüzden 3. Yolun nereye çıktığını gözden geçirdik. Şahsi menfaatler için yola çıkmadık, Balıkesir ve ülkemiz için yolumuzu değiştiriyoruz.

2028 Genel Seçimlerini düşünerek değil Geleceğin Türkiyesi’ ni düşünerek hareket edeceğiz. Kuvayi Milliye Şehrinin Balıkesirlileri olarak, bu yol ayrımında, halkın gücünden aldığımız destekle ve halkımızdan gelen talepler doğrultusunda üyelikten istifa kararı almış bulunmaktayız.

Arkamızda üzüntü var, arkamızda sitem var, sosyal medyada paylaşılanlardan görüyoruz; fakat bunu demokrasi mücadelemiz için yapıyoruz.

Yerel Seçim Sathında, siyasi tehdit cümleleri kurulmaya devam ediyor. Tayyip Bey diyor ki “Bizim olmadığımız bir büyükşehir belediyesi kusura bakmayın açık konuşuyorum doğalgazı nasıl getirecek? Biz varsak doğalgaz var, biz yoksak doğalgaz yok”

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın cümlelerine destek veriyor. Kurum, “Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği uyumdur” yani Kurum diyor ki uyum yoksa bizde yokuz.

Ahmet Akın danışmanını BBB Genel Sekreteri yaptı Ahmet Akın danışmanını BBB Genel Sekreteri yaptı

Millet İttifakı olmadığı için, halkın ittifakıyla yola devam edeceğiz. Bizlere kıymet veren ve destekleyen insanları yanıltmamak için üzerimize düşeni yapıyoruz. Çünkü inanıyoruz ki, halkın desteğiyle tabanda oluşturulan bir ittifak, gerçek bir değişim ve adalet mücadelesi için gereklidir.

2023 Genel Seçimlerinde Balıkesir değişimden yana karar verdi, Balıkesir tek adam rejiminin, başkanlık sisteminin iyi gitmediğine karar verdi. Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı %52 oy alırken, Cumhur İttifakı’nın Adayı %48 oy aldı. Bu karara istinaden Genel Seçimde üzdüğümüz Balıkesir’in kalbini tekrar kazanacağız.

Kararımızı ve mücadelemizi, koltuk, makam, mevki, küslük gibi küçük hesaplarla değersizleştirmeye çalışanlara bir bilgi paylaşmak istiyorum, 5 kıymetli partimizden Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı, 3 partimizden merkez ilçe belediye başkan adaylığı için teklif aldım, 3 Genel Başkanımız ile süreçle ilgili değerlendirme yapma fırsatım oldu. Her birine bizlere verdikleri kıymet için çok teşekkür ediyoruz. Balıkesir ‘de oyları bölen, Balıkesir ‘de demokrasiye kaybettiren insanlar olarak anılmak istemiyoruz.

Kapalı kapılar ardında pazarlık edenlere hatırlatalım, halkımızın desteği ve güveniyle, Balıkesirimizin ve ülkemizin geleceği için daha güçlü adımlar atmaya kararlıyız. Her zaman olduğu gibi halkımızla omuz omuza, adalet ve demokrasi mücadelemizi sürdüreceğimiz yeni bir yolculuğa çıkıyoruz.

İçinde bulunduğumuz süreçte, bizler gibi düşünen dostlarımızın birçoğu, net olarak İktidarın karşısında yer almak için partilerinden istifa ettiklerini duyuruyorlar. 1 Nisan sabahına uyandığımızda şehirlerimizin tamamiyle talan ve ranta teslim edilmiş, parsel parsel satılmış, adı adalet ve kalkınma olan ama kendinden olmayana hizmet götürmeyen bir şiarla hareket edenlere, kazandırılmış olmasını istemiyoruz.

“Muhalefetin kazanabilme motivasyonu sizsiniz” diyerek halkımız bizden bir karar vermemizi istedi. Bizim misyonumuzu halkımız belirledi.

Depremler oluyor ortada yoklar, Dağlar yıkılıyor ortada yoklar, gemiler batıyor ortada yoklar… Bu cümleyi dinlerken pek çoğunuzun aklından şu 20 yılda yaşadığımız daha bir sürü ihmal, tedbirsizlik, denetimsizlik ve göz yumma nedeniyle yaşanmış felaket ve katliamlar geçiyordur. Attıkları imzalara, verdikleri kararlara, sebep oldukları felaketlere rağmen adeletin yerini bulmadığı, suçluların ceza almadığı, hukukun işlemediği, anayasanın hiçe sayıldığı bu sisteme destek olmayı istemiyorsanız yolunuzu gözden geçirmek zorundasınız.

Sayıştay’ın Denetim Raporları’ nda tespit edildiği halde hiçbir tedbir alınmayan, AKP’li belediyelerin mevzuata aykırı şekilde hareket ettiği, kamu kaynaklarıyla şirketlere, cemaat, vakıf ve derneklere kıyak çektiğini görmek istemiyorsanız, size gelmesi gereken hizmetin sadece yandaşa gittiğine şahitlik etmek istemiyorsanız yolunuzu gözden geçirmek zorundasınız.

Evlatlarımızı istismar ederek adını duyuran vakıflara en büyük sponsor, ödediğimiz vergilerle, Kuvayi Milliye Şehri Balıkesir olmasın istiyorsanız yolunuzu gözden geçirmek zorundasınız.

1 NİSAN SABAHINDA AKP ‘NİN SLOGANLARINDA YER ALAN GERÇEK BELEDİYECİLİK İLE YÜZYÜZE KALMAYI İSTEMEZSİNİZ ZİRA 20 YILDIR YAPTIKLARI ORTADA.

Siyasette ağlamak yerine, halkın yarınlarına ışık tutacak, halkın umudu olacak, halkın yanında olacak, halkın sesi olacak siyasetçiler istiyoruz. Gıcıklık yapmak için değil demokrasinin kazanması için yola çıkıyoruz.

Yerel Seçimlerde, Halkın Başkanını seçerken, Siyasi Parti değil, Aday tercih edeceğini göz önünde bulundurarak, en güçlü ve en iyi adayı desteklemek gerekmez miydi? Aksi iktidarın değirmenine su taşımak olmaz mı?

Çağrımız, Sayın @ComezTurhan ‘a

Çağrımız, Türk milletinin bağımsızlık, çağdaşlık ve uygarlık mücadelesini sürdüren herkese

Çağrımız, Türkiye Cumhuriyeti ‘ne bağlı, Atatürk İlke ve İnkilaplarını rehber edinmiş herkese

HERKESİ, ALTERNATİFİ OLMAYAN BU YOLA DAVET EDİYORUZ.

Partilerinize küsüp, teşkilatlarınıza küsüp, kişilere küsüp Yerel Seçimlerde şehrimizi kaderine teslim etmeyin, umudunuzu kaybetmeyin.

Kazanma şansımız var, bu gidişe bir dur demeliyiz. Aldığımız karar şehrimize, memleketimize, milletimize hayırlı olsun.

Orada kalan veya bizimle gelen tüm dostlarımıza, halkımıza kapımızda, kalbimizde her zaman açık olacak.

Özlem URAL

Editör: Macit ERMİŞ