2022 başında Belgrad’ın Niş Şehrine gerçekleştirdiği ziyarette büyükelçiliğin ev sahipliğinde tam bir kültür elçiliği gerçekleştirerek Balıkesir ve Niş’in kardeş şehir olma yolundaki ilk adımını atmıştı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi başkanı Yücel Yılmaz'ın “iyi niyet mektubunu“ Niş Belediye Başkanı Dragan’a ileten Mutlu Aydemir bu günleri öngörerek iki şehir arasında sağlam bir kültür köprüsü kuran etkinliklere katıldı.

BALIKESİR NİŞ’TE YANKI YAPTI,
BELGRAD BASINI AYDEMİR’İ SORU YAĞMURUNA TUTTU.

Belgrad basınına Balıkesir'e ve bulundukları kültür tanıtım etkinliklerine dair açıklamalarıyla gündeme Balıkesir'in adını dünya çapında duyuran Mutlu Aydemir, coğrafi işaretli ürünler ve beraberindeki heyetle Belgrad çıkarmasını tamamlayarak yurda döndükten sonrada kardeş şehir çalışmalarını aralıksız sürdürdü

CUMHURBAŞKANI  ERDOĞAN
CANLI YAYINDA DUYURDU:
BALIKESİR VE NİŞ KARDEŞ ŞEHİR OLUYOR!

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mutlu Aydemir özverili çalışmaları sonucu gelen bu müjdeli haberin bizzat Cumhurbaşkanının duyurmasından dolayı duyduğu gurur ve mutluluğu şu sözlerle dile getirdi: Balıkesir’imizin dünya çapında hakkettiği yere en iyi şekilde gelmesi adına Belgrad’da tohumlarını attığımız kardeş şehir olmaları ve kültürel tanıtımımızı gerçekleştirmek için yaptığımız aralıksız çalışmalar meyvesini verdi.

Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şekilde kardeş şehir olacak olan Balıkesir ve Niş şehirleri büyük atılımlar içeren projelerle kaynaşacak ve kültürler arası medeniyeti birbirine aktaracağız. Bu büyük ve güzel olayın mimarları arasında ilk adımı atan olmaktan onur ve gurur duyuyor, beraberimizdeki heyet ekibine ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a ayrıca teşekkür ediyorum.