Mobilya alırken dikkat edilmesi gereken en temel faktörlerin başında ürün kalitesi gelmektedir. Alınıp uzun yıllar kullanılmak istenen mobilyaların gerek üretim materyallerinin niteliği gerekse tasarımının güncelliği sizi cezbeden unsurlar arasında olmalıdır. Minar mobilya bu açıdan Türkiye’nin en büyük online mobilya üreticisi olmayı başarmıştır. Çünkü ürün kalitesiyle, eşsiz tasarımlarıyla ve uygun fiyatlarla tüm Türkiye’nin ilk tercihi olarak 2013 yılından beri varlığını sürdürmektedir.

Tabii ki 2013 yılında mobilya satışı için online perakende hizmetlerine ağırlık veren firma üretim aşamasından evvel ciddi bir tecrübeyle pazarda hakimiyet kurmuştur. Güremen Orman Ürünleri olarak 50 yılı aşkın süredir kereste ve sunta ticareti yapan firma 2013’ten itibaren Minar Mobilya markasıyla mobilya üretiminde fark yaratmıştır. Güncel üretim teknikleri ve teknolojinin getirdiği her pozitif unsuru bünyesine dahil etmiştir.

Merkezi Çanakkale’nin Biga ilçesinde bulunan Minar Mobilya’nın 32.000 metrekare kapalı alanda tam otomasyon sistemlerle mobilya üretimini sürdürdüğünü hatırlatmak gerekiyor. Şimdi ise fiziksel mobilya satışı için de Türkiye’nin pek çok noktasına showroomlar açarak tüketiciye farklı bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Yeni mağazasını komşu illerden birisi olan Balıkesir’in Edremit ilçesinde açması ise neredeyse tüm Ege’de bir numaralı mobilya üreticisi konumuna erişmesine olanak tanıyor.

Minar Mobilya Edremit şubesi dilediğiniz tüm ürün gruplarını bulabileceğiniz, markanın özel konseptlerle tasarladığı ürünlerini görüp değerlendirebileceğiniz bir mağazadır. Yatak odası takımı ile başlayan ve banyo dolabı ile devam eden çok zengin bir ürün gamını Edremitlilere sunmaktadır. Tabii ki fiziksel olarak mobilya satın almanın internetten sipariş vermeye oranla çok daha tercih edilebilir olmasını anlamak mümkün. Hatta bu konuyla alakalı olarak açıklamalarda bulunan Minar Mobilya E-ticaret sorumlusu M. Anıl Şahin alışveriş dinamiklerine dair çarpıcı detaylar paylaştı.

Özellikle pandemi dönemiyle beraber internetten alışverişin bir standarda dönüştüğü ülkemizde mobilya gibi görece büyük alışverişlerde mağazadan satın alma işlemleri halen daha önceliğe sahip oluyor. Bunun ana sebeplerinden birisi Türkiye’de insanların görüp dokunarak alma isteğinin diri olması olarak gösteriliyor. M. Anıl Şahin uzmanlık alanı olan e-ticaret hacmini değerlendirdiğinde Türkiye’de, Avrupa ülkelerinde ve Ortadoğu ülkelerinde çok ciddi satış grafiklerini yakaladıklarını doğruluyor. Hatta bu yüzden Türkiye’nin en iyi online mobilya mağazası olduklarını yineliyor.

Ancak müşteri taleplerinin tam anlamıyla başarıyı belirlediği gerçeğini de es geçmemek gerektiğine vurgu yapıyor. Minar mobilya Edremit mağazası markanın ilk mağazası olmadığı gibi Türkiye’de aktif olan son mağazası da olmayacaktır. Uzun yıllar boyunca Türkiye’nin dört bir noktasına kargo ile mobilya satışı gerçekleştiren, bununla yetinmeyip yurtdışına ihracat yapan bir mobilya devinden söz etmekteyiz. Artık deneyim mağazaları olarak adlandırılabilecek, ürün yelpazesinin neredeyse tamamını sunabilen showroomlar ile satışlar ön planda olacak.

Güncel olarak insanların en büyük temennisi bir gardırop alırken bunun ölçülerini gözle görebilmek oluyor. Çünkü internette farklı açılardan pek çok fotoğrafı çekilmiş olsa dahi, ölçüleri tamı tamına yazılı olsa bile insanlar bu detaylarla hayal kurmakta zorlanabiliyorlar. Oysa mağazada gördükleri bir mutfak dolabı direkt olarak gözlerinde kendi mutfağını canlandırıyor. İşte bu yüzden hatasız bir tercih yapılabiliyor, herhangi bir beklenmedik sonuçla karşılaşma riski de sıfıra iniyor. Bilhassa takım ürünlerde kargo konusu da Türk halkını oldukça geriyor.

Lojistik problemleri tamamıyla çözüme kavuşturan bir anlayışa sahip olması Minar mobilya satışlarını katlamıştır. Kargo sürecinin sorunsuz olması dışında tamamıyla ücretsiz kargo etiketiyle karşımıza çıkması da es geçilmemelidir. Artık e-ticaret çok daha büyük bir hacme sahip olsa da en ufak ürünlerde dahi kargo ücretleri insanların alışveriş deneyimini etkileyebiliyor. Oysa burada köşe koltuk takımı aldığınızda dahi hiçbir şekilde kargo ücreti ödemiyorsunuz. Elbette ki bu standart, yani teslimat açısından sorunsuz bir müşteri deneyimi olması fiziksel satış mağazalarında da üzerinde durulan bir kritere dönüşmüş durumda.

Yalnızca yeni açılan Minar mobilya Edremit mağazası için değil tüm Türkiye’de açılması planlanan mağazalar için kargo ve iade süreçleri büyük bir titizlikle işleme alınıyor. Çünkü olası bir terslik durumunda hemen iletişime geçerek aksiyon almayı bekleyen bir müşteri kitlesi var. Yoğunluk ve benzer sebepler bilhassa baza başlık yatak seti gibi çok ürünlü gönderilerde hata payını doğurabiliyor. Böyle bir durum yaşanması halinde ise müşterilerin Minar mobilyaya ulaşması günün 24 saati mümkün olurken, anında aksiyon alınarak müşteri memnuniyetinin sağlanması es geçilmemelidir.

Mutfak ve banyo mobilyalarının yanı sıra 2016 yılından beri yastık, minder ve puf üretimini de yatak kategorisiyle beraber üstlenen Minar mobilya Edremit başta olmak üzere tüm mağazalarında bu ürünleri sunmaya devam ediyor. Uygun fiyat garantisini en üst düzey kaliteyle birleştirerek ciddi bir kitlenin beğenisini topluyor. Üstelik Türkiye’nin en büyük mobilya markası olma yolunda emin adımlarla ilerlerken bunu yurtdışına pazarlama açısından da günden güne geliştiriyor.

Firmanın Biga’da başlayan serüveninin yavaş yavaş fiziksel mağazalarla tüm Türkiye’ye yayıldığını belirten Minar Mobilya satış ve pazarlama müdürü Murat Demirhan kalitenin tesadüf olmadığının altını çiziyor. Fiziksel olarak seçilen mobilyalarda boyutların en ince ayrıntısına kadar önemsendiğini gözlemledikleri bir analizden söz ediyor. Bilhassa internet alışverişlerinde fotoğrafların ve verilen bilgilerin insanlar tarafından önemsenemediğini, oysa fiziksel mağazalarda bunun bir problem olmaktan çıktığını savunuyor.

Hali hazırda pek çok mağazayla en az internetten mobilya siparişi kadar fiziksel mobilya satışı da gerçekleştiren Minar Mobilya yeni mağazalar ile bunu yukarıya çekmeye kararlı. Müşteri beklentilerini büyük bir özveriyle topladıklarını, analizlerini bunun üzerine yaptıklarını savunan Murat Demirhan firmanın %100 müşteri memnuniyeti vizyonunu asla kaybetmediğini de yineliyor.

Türkiye’nin 81 iline bedava kargo seçeneğiyle gardırop ya da tam yatak odası takımı fark etmeksizin ürün gönderimi yapılabiliyor. Lojistik açıdan problemleri çözme becerisi Minar mobilyayı Türkiye’de en çok tercih edilen online mobilya sitesi haline getiriyor. Ücretsiz kargo ve sorunsuz teslimatlar sayesinde uzun yıllar kullanabileceğimiz mobilyalara anında ulaşabiliyoruz. Hizmet ağının geniş olması dışında aynı zamanda Türkiye’de hızlı kargonun bir ayrıcalık olduğu da bilinç olarak işlenmiştir.

Tabii ki mobilya siparişlerinde ürün boyutlarının yüksek olması, ağırlığın fazla oluşuyla artan kargo maliyetleri müşteriler tarafından pek düşünülmemektedir. Ancak en iyi kaliteyle üretilen mobilyaları yine en hızlı ve en uygun fiyatlı kargo seçenekleriyle güvenli bir biçimde size ulaştırmayı başaran Minar Mobilya büyümeyi sürdürmüştür. Halen daha da fiziksel mağazalarını farklı lokasyonlarda açmaya devam ederek müşterilerine aradıkları deneyimi yaşama şansı sunuyor.

Minar mobilya showroom mağazalarını farklı il ve ilçelerde açmaya devam ederek yeni yılda da büyümeyi sürdürecek. Edremit özellikle Balıkesir iline bağlı olan aktif bir ilçedir. Ki Minar mobilyanın merkezinin ve 32 bin metrekaresi kapalı, 40 bin metrekaresi ise açık alan olmak üzere üretim tesisinin Çanakkale Biga’da bulunduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Civar illerin dışında metropollerle devam eden yeni mağaza açılışları Türkiye’nin en büyük mobilya üreticisi olması için fırsat yaratıyor. Yatak odasından yemek odasına, mutfak mobilyasından bahçe mobilyasına uzanan tüm ürünler için kalite standartları maksimum düzeye çekiliyor.