Yemekli davetler hep itici gelmiştir bana. Bedelini ödemediğim bir ziyafette bulunmak başkasına yük olma gibi bir his doğurur içimde.

Kamu görevim sırasında bu duyguyu yaşamışımdır hep.

Mümkün olduğu kadar davetlerden uzak durmaya çalışırım.

Bu sefer davet Takip gazetesi sahibi Umut Bey’den gelince il dışında olmama rağmen katılmaya karar verdim.

Yemekte Erhan Yırcalı, Ertan Bey gibi tanışıklığımız seksenli yıllara kadar uzanan Balıkesir basınına katkı sağlamış yazarlar da vardı yemekte.

Takip gazetesinin kuruluşunun beşinci yılı nedeniyle verilmişti yemek.

Balıkesir basını ise Karasi gazetesinin ilk sayısının çıktığı 1886 tarihine kadar uzanıyor.

Umut Bey, Balıkesir basınında usta çıraklık geleneğinin son halkalarındandır.

Haftalık olarak çıkarttığı Takip gazetesinde basın etiğinden ayrılmaması nedeniyle basın camiasında sevilen bir gazeteci.

Yazılarında, haberlerinde, bilgi aktarımlarında tarafsız ve objektif olması, vatandaşın haber alma ve bilgi edinme haklarını özgürce yerine getirmesi gazetesinin tutunmasını sağlamış.

Toplumun doğruya, iyiye, güzele özlem duygusu; basına önemli sorumluluklar, yüklemektedir.

Gerçeklerin çarpıtılmadığı insan hak ve özgürlüklerinin korunduğu, adaletin şaşmadığı ortamı halkımız özlemektedir.

Evrensel değerlerin korunmasında, demokrasinin gelişmesinde insan hak ve özgürlüklerinin savunulmasında basın dördüncü güçtür. Nefretin, düşmanlığın düşmanı da nitelikli gazetecilerdir

Balıkesir’in yetiştirdiği Hasan Basri Çantay, Münir Yenal, Cevdet Demiray, Reşit Kıpçak, Ekrem Balıbek gibi gazeteciler bu anlamda önemli birikimler bırakmışlardır. Hepsini rahmetle anıyorum

Sohbetimizde Umut Bey’in de geride güzel eserler bırakmak umudunda olduğunu gördük.

Yazarlarına ve çalışanlarına birer plaket sundu. Siyasetten uzak basının sorunlarının yer aldığı güzel bir sohbet anılarımıza katıldı

 Dünyada insanoğlunun beklediği barışa, sevgiye adalete katkılar katacağına inandığım Umut Bey’e gazetecilik hayatında başarılar ve nice yıllar dilerim.