Meta dünya ‘da ben olmam diyenlere …

Yepyeni bir döneme giriyoruz bunu artık konuşmayan kalmadı ama bu yeniliklerin ne olacağına dair hepimiz aslında bildiğimizi zannettiğimiz ama çoğu şeyi bilmediğimizi de fark ediyorum …

Arabistan’da Suudi prensin yaptırdığı LINE şehrinde bugüne kadar tespit edilemeyen bir altyapı çalışması yani adı konulmamış bir teknoloji ile şehri tasarladıkları ortaya çıktı ; düşünebiliyor musunuz tespit edilemeyen bir bilimsel gerçeklikle bir şeyler yapılıyor ama kimse yorum yapamıyor.

Herkes Metaverse ‘ü konuşuyor meta dünyaları konuşuyor ve  bir sanal alemden bahsediyoruz; çoğu orta yaş üstü insanın biz onu görmeyiz ya da biz Metaverse’de olmayız gibi söylemleri ile karşı karşıya kalıyoruz , gençler ise Metaverse’e karşı çok heyecanlı.

Biz MetaVerse de yaşamayacağız diyen orta yaşlılara bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde hes kodu ile yani bir application indirerek bütün AVM lere girdiklerini hatırlatmak isterim, bankalara, devlet dairelerine hes koduyla girdiler pandemide!

Pandemi yeni dünyanın demosuna yaşattı bize zatı itibari ile, Peki mantıklı düşünürsek Meta Dünyanın da zorunlu hale geleceği anlamına gelmez mi yakın gelecekte bu varolma ya da olmama meselesi!

Bunun yanı sıra meta dünya bir oyun alanı değil meta dünya bir yaşam alanı olacak; üniversitelerin olduğu, satış ve pazarlamaların olduğu, markaların olduğu ,moda aktivitelerinin olduğu , konserlerin olduğu ve bugün dünyada herhangi bir yerde bir konseri giyilebilir teknoloji ile deneyimleme şansı elde edeceksiniz.

Bakınız, Bahçeşehir Üniversitesi  Amerikan öğrencileri merkezi ile birlikte 2018’de MIT üniversitesinde Canan Dağdevirenin Yellow lab. ziyaret ettik ve  profesor ve ekibi o gün kanseri tespit eden sütyen üzerinde  çalışma yapıyorlardı , zaten biliyorsunuz deri altı çip teknolojisi de kendisinin buluşu..

Bu alandaki  yaptığı müthiş devrimsel bir sütyen geliştirmişlerdi  yani giyilebilir teknolojinin ilk hallerinden bir tanesiydi bu ve bugün giyilebilir teknoloji ile MetaVerse insanların nörotransmiterlerini kopyalanarak insanlarda tatma dokunma koklama doyma gibi duyuların evinizde sanki oradaymış gibi hissedebileceğiz bir dönemi başlatacak.  Meta dünyadaki alanda gördükleri duydukları ve hissedecekleri kokuların renklerin sıcaklığı soğukluğunun farkına varacakları bir sistem kuruluyor.

Dolayısıyla meta dünya dediğimiz dünyalar üç sene içerisinde gerçekliğimiz olmaya başlayacak ki Pandemi döneminde bir üniversitede akademisyen olduğum dönemde öğrencilerimle online platformda dersler verdim ve hiç temas etmeden onları mezun ettik.

Meta dünyada olmayacağım diyen katılaşmış ve belirli bir yaştaki orta yaş ve üzeri kesim maalesef ki işin içinde bulunduğumuz durumu hala daha algılayamamakta zaten o yüzden değil midir küresel mekanizma yaşlıları artık devredışı bırakmak istiyor hem kurumsal hayatta hem de yaşam alanında…

Bütün bunlara uyanmak gerektiğini düşünüyorum ve araştırmak gerektiğini , daha fazla okumamız gerektiğini düşünüyorum. Bugün  yaşlı insanların biz oraya girmeyi düşünmüyoruz ve  teknolojiyle de aram yok dediği yerde işte teknoloji kullanamazlar ise başlarına gelebileceklerini öngöremedikleri gibi bugün hala daha varoldukları şirketlerini bu teknolojiye hazırlamadıkları için de yarın bir gün bu şirketleriyle maalesef ki yeni dünyada var olamayacaklarını çok net bir şekilde görmekteyiz.

Meta dünyalar öyle bahsedildiği gibi sanal bir oyun alanı değil , meta dünya gerçekliği  arttırılmış ve bu dünyadan farkı olmayacak derecede bir öte dünya yaratılarak tüm sistemi ve işleyişi oraya entegre etmektir. Bunu da küresel ısınma çatısı katında hızlandıracaklardır ki, ortalama 3 sene içindeki değişimlere sizler de hayret edeceksiniz

Meta dünyalarda ki bankacılık işlemleri bugünden hayatımıza girmiş durumda, online bankacılık , telefonla bankacılığın görüntülü şekli bugün hayatımızda var ve  bugün kendi kimlik kartlarımızı telefonlarımıza tarayarak kendi yüzlerimizi telefonlarımızda fotoğrafını çekerek bankacılık işlemlerimizi yaptırıyoruz.

Bugün bankacılık alanında çalışan bir çok insan eğer teknolojiye uyumlu olmazsa gelecekteki bankacılıkta olmayacaklar ki bu gelecek yaklaşık olarak üç yıl gibi bir ortalama zamana denk geliyor …

Call centerlerda yapay zeka yerini aldı bile . Çoğu meslek yerini yapay zekaya bırakacak 

Yine bugün üniversitelerde bu kadar akademisyen olmayacak, bugün bu kadar mavi yakalı çalışmayacak. Bunların yerine daha yapay zekanın ve duygusal AI  hayatımızda olacak…

Siz o dünyada olmasanız da paydaşlarınız sizi bu dünyadaki toplantı odasına davet edecekler, iş yerinizdeki çalışanlarınızın Ca + ayak izi hesaplanarak sizi ekstra vergilendirecekler veya kredi notunuzu buna göre düzenleyecekler, fabrikalarınız da keza böyle olacak. Beslenme şeklimiz daha bitkisel ve vitaminler veya gıda takviyelerine dönecek ki buna bizi yıllardır bazı markalar ile alıştırdılar ve doktorlara bolca bu gıda takviyelerini veya vitaminleri yazdırdılar (alışkanlık için bilimi her zaman kullanırlar) bunun yanısıra daha çok konuşulacak konu var ama şimdilik yazacaklarım bunlar.

Bu konu üzerine daha fazla yazmak, sizleri biraz düşündürmek ya da en azından bu alanda biraz okumalar yapmanızı teşvik etmek istiyorum…

Umarım bir gün bir yerlerde meta dünyanın bize getireceği psikolojik sorunları veya meta dünyanın karanlık yüzünü veya değişimlere direnmeyeceğiz ama kendimiz için neler yapmalıyız konuşacağımız platformlardan buluşuruz  

Şimdilik son sözüm metadünya bir oyun değil ve sadece gençliği değil bilakis iş hayatını kapsıyor …

Saygılar..