Balıkesir gazeteleri bugün siyah çıktı! Balıkesir gazeteleri bugün siyah çıktı!

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, AK Parti iktidarının uygulamaya koyduğu tasarruf tedbirleri ile yerel basına darbe vurulduğunu söyledi. Sarı, “Yerelde demokrasiye, basın özgürlüğüne darbe vuran; doğru, dürüst, ahlaklı ve ilkeli yayın yapan yerel basının yaşatılması için bu kararı derhâl iptal edin” dedi.

Milletvekili Sarı, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:


Basın ve tasarruf tedbirleri adı altında can çekişen yerel basına bir darbe daha vuruyorsunuz. Enflasyonun, hayat pahalılığının, israfın mimarı AKP iktidarı ‘tasarruf’ adı altında hak gasplarını sürdürüyor. Sarayın borazanı İletişim Başkanlığı seçim dönemi üç ayda 1,5 milyar lira para harcarken zaten zor koşullarda ayakta durmaya çalışan yerel basını çıkmaza sokarak kapanma noktasına itiyorsunuz.

Bugün Balıkesir'de kamu kurum ve kuruluşlarının yerel gazetelere olan abonelikleri iptal edilmeye başlandı. Neden? Çünkü görev alanı ile ilgili olmayan yayınlara abone olunmasını yasaklıyorsunuz.

İyi güzel de kamu kurumu ya da kuruluşunun görev alanı ve ilgi alanı bulunduğu il değil midir? Böyle bir durumda yerel basın kamu kurumlarının görev ve ilgi alanı dışında nasıl kalabilir? Bu mantık dışı uygulamaya son verin. Yerelde demokrasiye, basın özgürlüğüne darbe vuran; doğru, dürüst, ahlaklı ve ilkeli yayın yapan yerel basının yaşatılması için bu kararı derhâl iptal edin.”

Rdemir Tasaruf

Editör: Macit ERMİŞ