Balıkesir gastronomisini öne çıkarmak amacıyla 3 yıl önce şehre yön veren kurum ve kuruluşlar bir araya geldi, "Marka Şehir" adı altında proje geliştirip protokol imzaladı, reklam ajansıyla anlaşma yaptı.

Sosyal medyada bu şirketin yönettiği hesaplardan, şehrin değerlerini yansıtan paylaşımlar yapılıyor hemen hergün.

İlgiyle, heyecanla takip ediyor, gururlanıyorum İrem Bağına bezzettiğim şehirde yaşamaktan.

Kimi anlar ise, "niye böyleyiz biz, iki ileri, bir geri yapıyoruz" diye hayıflanıyoruml

"Marka Şehir Balıkesir" projesi kapsamında yönetilen "Hayat Dolu Balıkesir" hesabı yaptığı bir paylaşımla sabah sabah yine beni "bu şehirde bir cacık olmaz" diyenleri haklı çıkartacak ruh haline girmeme vesile oldu.

"Şahane lezzetlerle dolu bir kahvaltıya ne dersiniz?" ifadeleriyle başlayan paylaşımın devamında "Balıkesir Kahvaltısı"nı sunan işletmeler sıralanıyordu.

Kaç işletme vardır sizce "Balıkesir Kahvaltısı" yapabileceğiniz?

Marmara Adalar'dan Ayvalık'a, Dursunbey'den Edremit'e, Sındırgı'dan Bandırma'ya, Bigadiç'ten Gönen'e, Burhaniye'den Erdek'e kadar İstanbul'un 3 katı büyüklükteki coğrafya dikkate alındığında "en az 100 işletme vardır" dediğinizi işitir gibiyim.

Hadi 100 sayısı abartılı olsun ve yarı yarıya düşürelim, 50 diyelim!

Yok, yok biraz daha aşağılara gelin..

40..30..20...

Yok..Yok..Yok...

Plakası gibi 10 olsun bari...

O kadar da yok arkadaşlar...

Hepi topu 2'si merkezde 9 işletme var.

Bunlardan 7'si otel, 2'si dinlenme tesisi...

Sadece 2'si Balıkesir merkezde, 7'si Edremit Körfezinde..

Hayat Dolu Balıkesir hesabından "Şahane lezzetlerle dolu bir kahvaltıya ne dersiniz?" teklifi yapılan yun-yurdum insanlarına, bu lezzet dolu kahvaltıyı yapabileceği 9 mekan şöyle sıralanıyor.

‌‌Tellioğlu Değirmen Restoran - Balıkesir

Allia Hotel - Edremit

Altintaş Otel - Balıkesir

Düşler Vadisi Otel - Edremit

Lambada Oteli - Edremit

Özemle Yaşam - Gömeç

Akkızhan Otel - Gömeç

1774 Kazdağı Otel - Edremit

Nermin Hanım Zeytinliği - Havran

İşte o paylaşım şu..

kahvaltisi-balikesir

Biliyorsunuz ilki geçen sene gerçekleşen, ikincisi İsrail'in Gazze'de yaptığı soykırım nedeniyle iptal edilen "Kahvaltı Festivali"yle ülkeyi ayağa kaldırmıştık!

Öyle etkili tanıtımlar yaptık ki, duymayan kalmamıştı "Balıkesir Kahvaltısı"nın lezzetli ürünlerini.

Öyle sofralar kurmuştuk ki, her biri Balıkesir topraklarında yetişen, biri diğerinden leziz/doğal ürünlerden oluşan kahvaltı masasını görenin "ağzının suları akıyor"du! "Kahvaltı Bahane, Balıkesir Şahane" manşetleri atılıyordu.

Balıkesirliler'in bir çoğu, İstanbul'un üç katı büyüklükteki coğrafyada yetişen ürünleri aynı masada belki ilk kez görüyor; "Bu da mı bizim şehirde üretiliyor/yetişiyor" demekten kendini alamıyordu.

Bildiğim kadarıyla 30'a yakın Coğrafi işaretli ürünü bulunan Balıkesir'de, üreten ürününün hak ettiği değeri bulmasından, şehir değerlerinin ortaya çıkmasından gururlanıyordu.

Sonrası mı?

İşte onu sormayın! Gerçekten bilmiyorum var mı, yok mu, sonrası!

Bileniniz varsa, söylesin, göstersin, öğrenelim hep beraber...

Arkadaşlar;

Buraya kadar okuyup da meseleyi Balıkesir Kahvaltısı sunan mekan sayısının azlığı olarak görüp, algıladıysanız, devamını okumanız da anlamsız gelebilir!

Asıl mesele; Balıkesir Kahvaltısı denildiğinde akla gelen ilk ürünü ortaya çıkarmak, yurt içi ve yurt dışına pazarlamaktır.

100 çeşit üründen oluşan kahvaltı masaları kurmak, göze hitap edebilir, ama bir Seferberlik Çöreği kadar akıllarda iz bırakmaz.

Balıkesir Höşmerimi, Manyas Kelle Peyniri, Edremit Zeytini, Ayvalık Zeytinyağı, Susurluk Ayranı, Balıkesir Kuzusu kadar etkili olmaz.

Asıl meseleye ve can alıcı soruya gelelim;

Bir Gaziantepli, Muşlu, Zonguldaklı, Artvinli, Hakkarili, Çorumlu, Trabzonlu, Urfalı, Antalyalı, Vanlı, Yozgatlı, Kayserili, Erzurumlu, Tekirdağlı, Düzceli, Sivaslı, Bayburtlu....

Kuvay-i Milliye Şehri'ne geldiğinde; Balıkesir Kahvaltısı diye sunulan ürünleri 20 ilçeyi tek tek dolaşmadan kolaylıkla nerede bulabilir?

Coğrafli işaretli ürünlerini hangi mekandan satın alabilir?

Çok övündüğümüz 50 çeşit peynirden sadece 10'unu hangi Gıda Pazarı'ndan alıp mutfağına götürebilir? Nereredik Peynir Müzesine götürüp lezzetlerinin öykülerini gururlanarak anlatabilir?

Duyamadım sizi,

Balbucks mu diyorsunuz?

Kesinlikle doğru diyorsunuz. Çünkü son yılların en büyük sükse öyküsüdür Balbucks 10 numaralı şehir adına.

Neyse siz yukarıdaki ev ödevine çalışadurun, ben devam edeyim mevzuya...

Sevgili okurlar, sayfada bana ayrılan yer bitti, devamını okumak için yarını bekleyeceksiniz

Çarşamba günü görüşmek üzere kalın sağlıcakla.