Başlık bol kısaltmalı olunca önce açık hallerini ifade edelim, ilk ikisi çoğumuza yabancı gelebilir, son ikisi çoğumuzun bildiği:
SEM: Sporcu Eğitim Merkezleri
TOHM: Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri
GSİM: Gençlik Spor İl Müdürlüğü
BBB: Balıkesir Büyükşehir Belediyesi.
&
Milli Takım olarak dünya çapındaki o eski başarıları yaşamayalı çok oldu futbolda.
Tamam milyonlar futbola sevdalı ve hastalık derecesinde futbolkolik.
Lakin devletin spor branşlarına, hele hele futbol dışındaki branşlara daha farklı ve özenli yaklaşması, motive etmesi, geliştirici tedbirler alması, diğer dallara daha da yoğunlaşması uluslararası başarıların önünü de daha çok açmaz mı?..
Ama bakın Eskişehir’e bile futbolcular özel uçakla götürülüyor da iki ayda iki altın madalya alan yorgun savaşçı voleybolcularımız teee Japonya’ya tarifeli uçakla gidecek.
Tek kelimeyle ayıp.
Ama konumuz bu değil bugün… Dönelim başlığa.
&
Yanlış hatırlamıyorsak 49 ilde SEM’ler var, çeşitli branşlarda eğitim veriliyor çocuk ve gençlere..
Geleceğin sporcuları yetiştiriliyor.
Ne güzel ki Balıkesir’de de SEM var ama sadece ve sadece atletizm, güreş ile judo branşlarında.
Özellikle en son söyleyeceğimizi şimdi söyleyelim:
Balıkesir, spor alanında hemen her dalda faaliyet olan, müthiş bir sporcu kitlesi bulunan; hele hele tesisleri ile de pek çok ilin önünde bulunan şanslı ve başarılı bir il.
GSİM’nün özellikle dikkatini çekmek isteriz, Balıkesir açısından SEM’e dahil spor branşları artırılmalı.
Gençlerin eğitimi dışında spor kadar harikulade bir gelişim sağlayan ve faydalı bir uğraş yok çünkü.
O nedenle Balıkesir SEM’e farklı branşların dahil edilmesi, gelecekte Balıkesirli isimlerin çok daha büyük başarılar elde etmesine vesile olacak.
Gerek milletvekillerimizin, gerek GSİM ve BBB’nin bu konuya özellikle eğilmeleri kentin spor vizyonuna büyük katkı sağlayacak, bizden hatırlatması.
Bu arada bilinen branşlar dışında dünyada zaten çok popüler olan, Türkiye’de belli kentlerde inanılmaz ilerleme sağlanmış (Nevşehir, Samsun, Trabzon, Bursa, Diyarbakır gibi..) ve Balıkesir’de de son yıllarda yükselişte bulunan spor tırmanışı var misal.
Ve Balıkesir de bu konuda iddialı.
Öyle ki, kamuoyunun bilgisi yok denecek kadar az ama örneğin önümüzdeki hafta sonu yani 16-17 Eylül tarihlerinde Finlandiya’da, başkent Helsinki’de Avrupa Gençler Tırmanış Şampiyonası var ve bu şampiyonaya Balıkesir Büyükşehir Belediyespor Kulübü bünyesinde Balıkesirli milli sporcu Muhammed Oğuz Kağanoğlu da katılacak.. 
Kimin haberi var?.. Nasıl gidiyor, nasıl zorlukları ve yalnızlığı aşıyor, sorun sporcumuza, antrenörüne; bir dokun bin ah işit misali dinleyin kendilerini.
Keza tırmanış alanında Balıkesir’de yılda birkaç kez Türkiye Şampiyonlukları düzenleniyor ve GSİM’nin mütevazi çabaları ve BBB desteği ile faaliyetler yürütülüyor ki parlak bir gelecek sunan bu spor dalına daha çok katkı ve destek şart.
Yukarıda belirttiğimiz Avrupa Şampiyonası’na gidebilmek için bile milli sporcumuza nice sponsor bulunmaya çalışılıyor.
Futbolda akan sular dururken diğer alanlarda aynı ölçüde olmasa da yardım peşinde koşmaya gerek kalınmadan bu faaliyetlere katılımların sorunsuz ve sorusuz hal yoluna girmesi gerek.
Aynı branştan başlamışken ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi açısından da tanıtım ve reklam her daim ön plandayken; müthiş dağ ve kaya zenginliklerine sahip Balıkesir’e dünyanın en iyi tırmanışçılarından Adam Ondra’yı davet edin. Görün ondan sonra tanıtımı… İvrindi Deliktaş Gökkemer, Nusret, Mezitler, Susurluk Çataldağ gibi enfes ve dünyayı hayran bırakacak parkurlarda bir gösteri veya turnuva düzenleyin; BBB açısından MasterChef kadar popüler olmayacaksa da Balıkesir açısından tüm Türkiye’den sporcuları akın ettirecek tanıtım ve organizasyon yapmış olur ve Balıkesir diğer illere karşı müthiş bir sükse yapıp farklı bir alanda ön plana çıkar.
&
Son olarak da TOHM’dan bahsedelim…
Sporcu kitlesinin muazzam olduğu ilimizde Olimpiyat Hazırlık Merkezi de açılmalı…
Şu an, yine bildiğimiz kadarıyla 18 ilde bulunan bu merkezlerden Balıkesir’e de açılması son derece olumlu sonuçlar doğuracaktır. 
Zor demeyin, Bolu ve Artvin’de bile varsa…
İktidar partisi vekillerimiz başta olmak üzere tüm milletvekillerinin özellikle talep etmeleri ve işin takipçisi olmalarıyla Balıkesir’in gerek SEM’e ek branşlar konması açısından gerek TOHM açısından diğer illerin önüne geçmemesi için bir engel yok, hatta siyaset için hiç de zor olacak bir adım değil, GSİM ve bakanlık koordinesi ile kısa sürede başarılı sonuç alınabilecek nitelikte bir kazanım, yeter ki takip edilip sonuçlandırılsın.
Hele hele Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı da bizim vekilimizken…
Bundan daha büyük şans olabilir mi?