Balıkesir büyük değeri Hasan Basri'yi unutmadı

İstiklal Marşımızı yazması için Mehmet Akif Ersoy'u teşvik eden Balıkesirli ünlü fikir ve mücadele adamı Hasan Basri Çantay, vefatının 54. yıl dönümünde düzenlenen panelle anıldı. 

BALIKESİR Hasan Basri Çantay'ı unutmadı. Ülkemizin önde gelen değerlerinden Balıkesirli Hasan Basri Çantay, vefatının 54.yıl dönümünde kendi adını taşıyan Kasaplar Mahallesi'ndeki Gençlik Merkezi'ndeki programla yâd edildi. 


                                             AYDIN AYHAN
Hasan Basri Çantay Gençlik Derneği, Balıkesir Büyük Düşünen Gençlik Derneği ve Balıkesir Yazarlar ve Şairler Derneği işbirliğinde düzenlenen programda, Tarih Araştırmacısı ve Yazar Aydın Ayhan, Eğitimci-Yazar Yusuf Akgül ile Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Özkan konuşmacı olarak katıldı. 


                                             YUSUF AKGÜL
Programın moderatörlüğünü eğitimci-yazar Yusuf Akgül üstlendi.
Aydın Ayhan, üstad Çantay'ın çocukluğundan başlayıp vefatına kadar geçen süreçteki yaşamını akıcı bir şekilde anlatırken dinleyicileri hem duygulandırdı, hem düşündürdü. 


                       DOÇ. DR. MEHMET ÖZKAN
Mehmet Özkan ise, dini çalışmalarından örnekler verdiği  Hasan Basri Çantay'ın islam dünyasına katkılarını anlattı.
Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan ve yaklaşık iki saat süren programda, Hasan Basri Çantay isiminin yaşatılması ve gelecek kuşaklara anlatılması noktasındaki çabaları nedeniyle bazı isimlere "şükran belgesi" sunuldu. 


Balıkesir Basın tarihinde önemli bir yere sahip olan Hasan Basri Çantay adının yaşatılması amacıyla bazı programlar gerçekleştirip Medya Merkezi'nde adına kütüphane oluşturan Gazeteciler Cemiyeti adına şükran belgesini başkan Ramazan Demir aldı.

Programın konuşmacıları yanı sıra, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, Türk Ocağı Başkanı Tahir Korucuoğulları, Aydınlar Ocağı Başkanı Recep Sabit, BAYŞAD eski ve yeni başkanlarının da aralarında bulunduğu isimlere 'şükran belgeleri' Hasan Basri Çantay'ın akrabalarından Abdüllatif Çantay (yukarıdaki fotoğrata ortadaki) tarafından takdim edildi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 14:50

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228