Şimdi de 'başbuğ' kelimesi üzerinden kaos!

"Başbuğ" kelimesiyle ilgili olarak Türk Dil Kurumu'nun (TDK) sitesinde "Devlete karşı ayaklananların başı" şeklinde tanımlandığına ilişkin iddialar üzerine açıklama geldi. 

Şimdi de 'başbuğ' kelimesi üzerinden kaos!

Türk tarihi boyunca devleti yönetenler için kullanılan 'Başbuğ' unvanına TDK'nın sitesinde yer alan tanımlardan biri yıllar sonra gündeme farklı boyutta taşınınca kaos oluştu!
Eski Türklerde "baş, başkan, komutan" anlamına gelen kelime bir başka tanımlada,  "Osmanlı Devleti'nde savaş zamanı başka birliklerden ayrılıp bir araya getirilerek oluşturulan birliğin veya milis güçlerinin komutanı", diğer seçenekte ise "Devlete karşı ayaklananların başı" olarak yer aldı. 
Uzun yıllardır TDK sitesinde bulunan tanımlama, İyi Partililer tarafından gündeme taşınınca oluşan kaos ortamı üzerine TDK açıklama yaptı.

İşte o açıklama:

    1. Basılı Türkçe Sözlük’te de genel ağ sayfamızdaki Güncel Türkçe Sözlük’te de “başbuğ” kelimesinin “Devlete karşı ayaklananların başı.” anlamı yoktur. Orada “1. isim, tarih Eski Türklerde baş, başkan, komutan; 2. Osmanlı Devleti'nde savaş zamanı başka birliklerden ayrılıp bir araya getirilerek oluşturulan birliğin veya milis güçlerinin komutanı” anlamı vardır.

TDKsserdarr-0001         23 11_GTS_B      23.11.11.1 - Kopya

    2. Bazı basın yayın kuruluşlarında “başbuğ” kelimesi için söz edilen “Devlete karşı ayaklananların başı.” anlamı, Bekir Sıtkı BAYKAL tarafından hazırlanan ve  1974 yılında Kurumumuz tarafından basılmış olan Tarih Terimleri Sözlüğü’nde vardır.

 tarih        23.11 tar_terim_2         23.11 tar_terim_3

    3. Söz konusu kelime için “Devlete karşı ayaklananların başı.” anlamının da verildiği belirtilen sözlük Türkçe Sözlük değil, Türk Dil Kurumunun kuruluşundan itibaren yayımlamış olduğu bütün sözlükleri bir araya toplayan “Büyük Türkçe  Sözlük” başlıklı “veri tabanı”dır. Orada “Tarih Terimleri Sözlüğü” başlığıyla verilmiştir.

23.11.11.1 - Kopya

                       Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN
                       Türk Dil Kurumu Başkanı

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 22:34

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner207

banner151