Her 28 Şubat'ta aynı şeyleri söyleyip duruyoruz, aynı şeylerin farklı yönlerini detaylar ekleyerek tekrarlıyoruz.

     Fena mı? Et-tekraru ahsen velev kâne yüz seksen.

     Tekrar edelim, söyleyelim, anlatalım, didikleyelim ki, her yıl yeni bir kuşak bu anlattıklarımızı, 27 yıl önce yaşadıklarımızı, bu millete yaşatılan, reva görülen zulümleri anlayacak yaşa, çağı eriyor. Arkadan gelen nesillere de böylece aktarılmış olur yapılanlar.

     Peki, amaç ne bundan? Bu tekrar tekrar anlatmalardan amaçlanan ne? Toplumsal fay hatlarını tetiklemek, mahalleler arası gerginlikleri ateşlemek mi? Elbette hayır.

     Amaç, bu tür zulümler tekrarlanmasın diye! Çünkü tarih bize defalarca göstermiştir ki unutulan kötülükler tekrarlanıyor. Oysa bizler bir delikten bir daha ısırılmamak bilincini taşıma sorumluluğunda olan insanlarız ya da öyle olmalıyız.

     27 yıl önce tüm toplum olarak yaşadığımız bu tatsız süreci unutmamak için yeni nesillere anlatmak, onları bundan haberdar etmek yeter mi? O da yetmez!

     Bu tür bir baskıya yeniden muhatap olmamak için herkes bir sorumluluk yüklenmeli, bu bilinçte nesiller yetiştirmelidir. Her anne ve baba çocuklarını bu doğrultuda eğitmeli, öğretmeli.

     Bugün muhafazakâr/Müslüman, şu veya bu ölçüde İslami bir bilince sahip ebeveynlerin çocuklarına baktığımızda, onların ebeveynlerinden çok farklı dünyalarda yaşadıklarını maalesef birçok ailede görebiliyoruz. Bu, çocuklarımızı yetiştiremediğimizi gösteriyor. Anne babalarla çocukların gündelik kişisel yaşamları, kılık-kıyafetleri, alışkanlıkları, dini hayata, inanca dünyaya ve olaylara müslümanca bakma hususundaki mesafeleri maalesef çok fazla. Bu durum, ebeveynlerin, çevrenin ve mevcut eğitimin olumsuz bir çıktısı olarak önümüzde duruyor.

      28 Şubat Süreci hakkında, 28 Şubat 2024 akşamı Dursunbey İlim Yayma Cemiyetinde olacağız inşallah. Biz de, o sürecin en çok hissedildiği okullardan olan İmam Hatip Lisesinde görev yaparken yaşadıklarımızı, gördüklerimizi, okuduklarımızı ve hissiyatımızı paylaşacağız dostlarla. 

Söyleşi sonunda kitaplarımızı da imzalayacağız.

Müsait olan o civardaki dostlarımızı bekleriz.

28 Subat Dilaver

Selametle kalın.