İnsan başarısının kriterleri değişti. Üniversitede akademik unvan almak, ekonomide dev yatırımlar ve geniş istihdam alanı açmak, yeni teknolojilere hızlı uyum sağlamak... 
Basit ve kısa geçiyorum; bilimsel makale veya buluşu - kime ait olduğuna bakılmaksızın - sosyal medya araçlarıyla geniş kitlelere ulaştırmak akademisyeni başarılı gösterir. Kripto para piyasasında etkin olan ekonomik değerlerden bağımsız zenginlik ölçüsünde başarı sayılıyor. Bilgiye bakmadan teknolojiyi iyi ya da kötü amaç gözetmeksizin kullanmak başarı kabul ediliyor. 
Son olarak benim de ilgi, sevgi duyup emek verdiğim eğitim, kişisel gelişim alanında artık bilgi ve yetenekten başka kriter başarının tek ölçüsü sayılıyor.
Sözümü sakınmayacağım; kişisel gelişim adı altında verilen eğitim, seminer, psikolojik arınma gibi etkinlikler yalan sosuyla ne ölçüde desteklenirse o kadar başarı kabul ediliyor.
Bu eğitimlerin dozu öylesine kaçtı ki; yalanlar yer yüzünde bu kadar sofistike bir görünüme bürünmedi.
Şeytan varsa; işte budur!
Bu seanslara katılanlara hakaret etmiyorum, sadece acıyorum.
Büyüyüp koskoca insan olmuş; yaşamının sorumluluğunu hâlâ üstlenmemiş, hayatındaki tüm beceriksizliklerin suçunu ebevynlerine yükleyen talihsizler...

YARI CİDDİYİM 

Uzaylıların hava üssü diye Göbeklitepe'de 69 bin TL karşılığında "Sirius bağlantısıyla 21 katlı gizli boyut kapısı açma" gibi daha tuhaf ve saçma başlıklarla ağlama seansı düzenleyen Şebnem Tacigut, bence bu alanda son yıllarda en başarılı kadın!
Başarılı derken ciddi miyim? Yarı ciddi!
Başta saydığım gerekçelerle...
Gazeteci ve ikincil kariyerim eğitimci olarak bu alanlarla da ilgilendim. Aile dizilimi gibi eğitim veren yakın arkadaşlarım da var. 
Ancak bu ölçüde azgın, arsız ve fütursuzca iş yapsalar dostluğumu sürdürmem. Bunda tam ciddiyim!
Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık da, haklı olarak Göbeklitepe'deki ağlama seansına isyan ediyor;
"Burası uzaylıların havaalanı falan değil. Burada şifa aramayın. Şifa istiyorsanız psikologlar var!"
Son olarak çok ciddiyim ve istirham ederim; bu tür etkinliklere katılmayın. Riskli, ruh bütünlüğünüz bozulur