En son konu Balıkesir, mevzu derin demiştik.

AK Parti iktidarının ilk Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın 23 yıl önce geldiği Balıkesir'de, kendisinden yalvar yakar yardım talep eden şehrin kanaat önderlerine verdiği karşılığı birazdan anlatacağım size.

Önce, "Anadolu Beyi" sn. Rona Yırcalı'nın, Ticaret Odası'nca düzenlenen “Balıkesir’de Ticaretin Yüzyılı” panelindeki sözleriyle devam edelim.

Sosyal ve kültürel yönüyle bakıldığında Balıkesir'in eski günlerinden çok gerilerde kaldığını savunan Rona bey, bakın aynen şunları söyledi:

"Balıkesir'de son yüz yılda, düzenli şekilde, son 10 senede dahi, son 20 senede dahi, son 30 senede dahi çok önemli gelişmeler olduğunu biliyoruz

Fakat hepiniz sektörünüzdeki öncü arkadaşlarsanız. Balıkesir'de önemli bir eksikliği olduğunu ifade ederek sözlerimi bitireceğim.

Şimdi sorsak kendimize, Balıkesir'in sosyal hayatı acaba bizim istediğimiz gibi mi?

Balıkesir'in eski senelerdeki sosyal hayatını özlüyor muyuz?

Çünkü burayı, Balıkesir'i eski hareketli haline getirebilmemiz için, tabi üniversitemiz çok önemli, diğer kuruluşlarımız çok önemli, ama buraya gelen, burada yaşamak isteyen, burada yatırım yapmak isteyen, burada hayatını devam ettirmek isteyen insanlar, çocuğunun gideceği liseyi, üniversiteyi soruyor, kalacağı yeri soruyor.

Akşam bir yere gidip sosyal temasta olmak imkanı var mı diye soruyor.

Şimdi biz bunu Balıkesir olarak, kuruluşlar olarak tam manasıyla yerine getiremezsek, benim kanaatime göre acaba zaman zaman geriye mi gidiyoruz, boşluklarımız var mı diye düşünüyorum.

Eğer biz bunları yerine getiremezsek, özellikle genç arkadaşlarıma, hanımefendilere hitap etmek için söylüyorum. Bizim bir kanadımız eksik olur gibi geliyor bana.

Bunu telafi etmemiz lazım. Eski kültür hareketlerimizi geliştirmek lazım.

Bir Kuvayi Milliye Müzesi'nin orada çok mütevazi olduğu kanaatindeyim.

Yeteri kadar konferanslarımız, sergilerimiz, lokantalarımız, müşterek yerlerimizin olmadığı kanaatindeyim.

Turizm istiyorsak, sanayi istiyorsak, kendi hayatımızın daha iyi olmasını istiyorsak, bunlara bence dikkat etmemiz lazım.

Bilhassa genç arkadaşlara hitap ederek söylüyorum; Hem kendimiz için, hem çocuklarımız için, hem geleceğimiz için bu eksikliğimizin giderilmesinde öncü olmanızı rica ediyorum."

Evet aynen böyle konuştu 31 Ekim 2023 tarihinde Rona bey.

İlk başta kulaklara çok hoş geliyor bu söylemler.

Hele bir de muhalifseniz, Balıkesir'den başka şehir görmemişseniz; "dost acı söyler" de dersiniz, "ben de gözü kapalı imzamı atarım" ifadesini hiç düşünmeden kullanırsınız.

Bense dinlerken; "o kadar da değil, amma abartıyorsun Rona bey" dedim sağımda/solumda oturanların duyacağı ses tonuyla,

Balıkesir'in dünlerdeki sosyal, kültürel yaşamını az çok bilen biri olarak, bugünkü etkinliklerin on katı, yirmi katı, otuz, hatta yüz katı olduğunu söyleyebilirim.

Avlu Kongre ve Kültür Merkezi'nde hemen her gün bir sosyal kültürel etkinlik var. Balıkesir Kent Konseyi'nin son dört yıldaki kültürel faaliyetleri ona keza.

Hem il merkezinde, hem de ilçelerinde tiyatrodan konsere, sergilerden sempozyumlara kadar ses getiren etkinlikten yapıldığını bilenlerdenim.

Altıeylül Belediyesi'ni de unutmayalım. Keza bir çok etkinliklerde imzaları var.

Toplumun sadece bir kesimine değil, her görüşten ferdine hitap eden etkinlik bunlar.

Ayrıyeten, Rona beyin değindiği gibi, 30 yıl önce Ayvalık'a 3-3.5 saatte gidilirdi. Şimdiyse 1 saati aşmadan Cunda Adası'ndaki balıkçı lokantasında oturuyor buluyorsunuz kendinizi.

Bizim şehrin kıymetlisi Rona beyin, "Balıkesir'in sosyal hayatı"ndaki eksiklik bulunduğunu anlatırken katıldığım tek sözü; "Kuvayi Milliye Müzesi'nin orada çok mütevazi olduğu"dur.

İri ve diri tutmamız, ülkeye yaymamız gerekiyor Balıkesir'in işgal yıllarında devleşen ve devletleşen tavrını kesinlikle. Hem “İstiklal Madalyası hakkımızdır” diyoruz, hemi de üç-beş cılız etkinlikle geçiştiriyoruz Balıkesir Kuvayi Milliyesini.

41 Bayrak Adam arasındaki Mehmet Vehbi Bey'in oğlu Aydın Bolak'ın kişisel gayretleriyle şehre kazandırılan müzenin yetersiz kaldığını dillendirmekte yerden göğe kadar haklı Rona bey. Şehrin Milli Mücadeledeki yiğitliğini destanlaştıran Aydın Ayhan hocamız adına açılan mini kitaplık/müze gönlümüzü biraz ferahlatsa yeterli değil.

Kuvayi Milliye Şehri'ne daha iyisi, örneğin Bursa Fetih Müzesi gibi bir Panorama 1345 Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi yakışır.

Haydi hep beraber tutalım ucundan şu müzeyi kazandıralım Balıkesir'e...

Bir de Alaca Mescid konusu var, acilen el atılması gereken.

Haydi buna da el verelim, aslına uygun olarak yeniden inşa edelim Balıkesir'i devletleştiren kararların alındığı mekanı..

Soruyorum size:

Panorama 1345 Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi ile aslına uygun bir Alaca Mescid şehrin sosyal, kültürel yaşamına DEĞER katar mı katmaz mı?

Siz bunu düşünedurun, devam edelim biz "Balıkesir'in sosyal hayatı" mevzusuna...

Asıl can alıcı noktaya geliyorum. Merhum bakan Kemal Unakıtan'ın şehrin ekâbir takımına 23 yıl önce ne dediğine..

Yer bugünkü Büyükşehir Belediye Meclis salonu.

Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, gazetecisi, siyasetçisi, sivil toplumu hemen hepimiz oradaydık.

Mikrofonu eline alan ulaşımdaki sıkıntıların giderilmesi, Organize Sanayi Bölgesi'nin ayağa kaldırılması, yatırımcı getirilmesi vb. taleplerde bulundu biçare kalmış şehrin sakini moduyla..

Herkesi dinledi ve sonrası aklımda kaldığı kadarıyla şöyle dedi:

"Siz şimdi, onu bunu boş verin de, Allah'ın her türlü güzelliği bahşettiği, nakşettiği şehrinize bir 5 yıldızlı otel kazandırın. Sonrasında size yatırımcı da gelir, yatırım da..."

O günle bugün arasından tam tamına 20 yıl geçti. İl merkezinde halen 5 yıldızlı otelimiz yok!

Ulaşım ve lojistik ağındaki sıkıntılar ortadan kalkınca OSB'nin ne duruma geldiğini hepimiz biliyoruz. Keşke il merkezinde 5 yıldızlı otelimiz olsa da, yatırımcı 45 dakika mesafedeki Güre'ye götüreceğimize şehir merkezinde ağırlasak!

Bu eksikliği Devletin gidermesini beklemiyoruz herhalde!

Hadi otel işini de es geçin. Bakın hem çok yıldızlı olmasa da Hilton Garden Inn'da açıldı. Bi şekilde o eksiklik kapatılır!

Asıl eksik olan en önemli şeyi ben size söyleyeyim.

A grand özel hastane lâzım bu şehre..

Adını ister Acıbadem deyin, ister Medipol, ister Memorial, ister Medicana ya da Amerikan Hastanesi... Bunlardan birinin kalitesinde hastane şart Balıkesir'e..

Bununla birlikte BAÜN Tıp Fakültesi Hastanesi'ni de Atatürk Şehir Hastanesi ile afiliasyon yapabilecek kapasiteye ulaştırmanın çaresine bakmalıyız. Bunu düşünürken Yeni Mahalle civarlarına adam gibi üniversite hastanesi yapmayı da planlamayı ihmal etmemek gerekiyor.

Az daha unutuyordum.

Rona bey'e katıldığım bir başka konu ise, "burada yatırım yapmak isteyen, burada hayatını devam ettirmek isteyen insanlar çocuğunun gideceği okulu soruyor" meselesi.

Balıkesir'de çok sayıda özel okul var. Otomobil showroomlarının yerini bu okullar aldı, almasına da... AB denklik mevzusunun olmayışı büyük dert! "Sinek küçük, mide bulandırıyor" misali, önemsiz gibi görünen özel okul işi de yatırımcı ve beyaz yakalıları rahatsız ediyor. Sanayi Odası başkanı sn. Nazmi Yarış'ın da en muzdarip olduğu konuların başında bu geliyor.

Ezcümle;

Balıkesir tarımı ve hayvancılığıyla, sanayisiyle, iki denize kıyı hatlarıyla sahip olduğu turizm potansiyeliyle, şehircilik anlayışıyla gelişiyor, değişiyor.

Şehrin kazananları ve sakinleri olarak bizlerin de kendini geliştirmesi, şehre karşı sosyal sorumluluklarının bulunduğunu hatırlaması, eksikliklerimizin tez zamanda giderilmesini beraberinde getirecektir.

Şehrin değerleriyle bizleri buluşturup geçmişten bugünümüze nostaljik yolculuk yapmamıza vesile olması sebebiyle Ticaret Odası yönetimine, bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaşıp yeni ufuklara yelken açmamızı sağlayan kıymetli büyüklerimiz Rona Yırcalı, Ziyaettin Tan, Ahmet Esmer ve Orhan Günvaran'a teşekkür ediyor, sağlık ve afiyet diliyorum.

Sn. Rona Yırcalı beyefendiden de, Kuyavi Miliye kahramanı Yırcalızade Şükrü Efendi'nin torunu olması hasebiyle, "41 Bayrak Adam" ile özdeşleşen Alaca Mescidin aslına uygun inşasını düşünmesini istirham ediyorum.

"Balıkesir 10 numara bir şehir, hiç kimse hafife almasın, küçümsemesin.. Allah'ın her güzelliği nakşettiği bu topraklarda yaşayan herkes Kuvayi Milliye Şehri Balıkesir'in kıymetini bilsin" diyerek bugünkü yazıma noktayı koyuyorum.

Selametle...

2 Kasım 2023 | Balıkesir | Ramazan DEMİR