Bir Bilâl amca geldi geçti dünyamızdan. Yıllarını Almanya’da Hamburg ,Frankfurt ve diğer Alman şehirlerinde ve fakat Milli Görüş bayrağının altında hak ve adaleti haykırarak geçirmişti. Milli Görüş- Milli Şuur - Milli Ruh kara sevdasıydı Balıkesirli Bilâl amcanın

Erbakan hocamızın toplantılarını ,konferansların hiç kaçırmaz koltuğunun altında gezdirdiği önceleri teybiyle ve daha sonraları videosuyla Erbakan hocamızdan aldığı feyzi hep başkalarına ulaştırmak ve onların aydınlanarak hem dünyalarını hem de ahretlerini güzelleştirmek için uğraş verirdi.

Erbakan hocamızın uyarıcı videoları yanı sıra Almanya’dan kadim dostu Şevki Yılmaz hocamızın bantlarını dinlemek ve bilâhare dinletmek Bilâl amcamızın en büyük tutkusuydu.

Bilâl amcanın normal şekilde yürüdüğü hiçbir zaman görülmemiştir o hep koşardı. Hakkı hakikati ve Hak davayı tam manasıyla anlayamamışlara veya anlamak istemeyenlere anlatmak için hep koşturur mücadele ederdi. Adeta bir iyilik meleğiydi.

Almanya’dan kesin dönüş yaptıktan sonra onu çoğu zaman Balıkesir Zağnos Paşa cami önünde Suriyeli, Iraklı bezende şehrin yerlisi muhtaç insanlarına parasal yardımlarda bulunduğuna şahit olmuşuzdur. Yardımsever esnafın verdiği paraları taksim eder ve cami önünde bekleşenlere dağıtırdı.

Çoğu zaman esnafın verdikleri yetmediğinde emekli maaşını garip gurebaya dağıttığına şahit olmuşuzdur. Hali vakti yerinde olduğu için son model Mercedes arabası bir de kum motorsikleti vardı Bilâl amcanın. Çöp konteynerlerinden karton topladığını ve mercedes arabasının bagajına doldurduğunu görenler bir anlam veremez şaşırılardı. ‘’Allah Allah Mercedes arabalı karton toplayan adam’’ diye konuşurlardı onu tanımayanlar.

Hatta bir seferinde benim damat bana sordu: Bizim firmanın önüne sakallı bir amca geldi bizim firmanın çöp konteynerlerinin altını üstüne getirdi ne kadar karton kağıt varsa Mercedes arabasına doldurdu gitti. Biz bir mana veremedik. Fakir olsa Mercedes arabası olmaz, zengin olsa çöp konteynerlerini karıştırmaz.

Damada dedimki: Bak oğlum o sakallı amca benim arkadaşımdır. Yıllarca Almanya’da beraber çalıştık. Ben Berlin’de, o çöp konteynerinden karton toplayan amca da Hamburg ve Frankfurt’ta çalıştı. Çöp konteynerinden karton toplayan sakallı amca zenginlik bakımından seni beni ikiye üçe katlar. Mütevazi ve alçak gönüllü olduğu için Mercedes arabası olduğu halde çöp konteynerlerinden karton kağıt toplamaktan utanmaz. O topladıklarını satıyor ve kazandığı parayı Zağnos Paşa camii önünde garip gurebaya dağıtıyor.

Bilâl amcayı daha sonraları elinde bazı foğraflarla gördüm. Baktım fotoğraflar Mescid-i Aksa’nın fotoğrafları. Bunlar ne olacak dedim? Verdiği cevap oldukça ilginçti: Benim evin yanında boş bir arsa var oraya Mescd-i Aksa mesabesinde bir cami yapılmasına vesile olmak istiyorum dedi.

Ben pek aklıma yatmadı ama yine de bir şey diyemedim. ve fakat Bilâl amca yılmadı usanmadı. Önce bir cami yaptırma derneğinin kurulmasına önayak oldu, kapı kapı dolaşıp yardım topladı, yardım toplatılmasına vesile oldu. Şehir şehir, kasaba kasaba gezip kum, çakıl, çimento, mermer, demir malzeme topladı.Yağmur çamur demedi geceli gündüzlü çalıştı çoğu zaman inşaatın içinde bekçi olup yattı ve tıpkı Mescid- Aksa mesabesinde bir caminin yapılmasına vesile oldu.

Bilâl amcanın yapılmasına vesile olduğu ve içersinde inananların huşu içinde namaz kıldığı cami, şimdi Balıkesir/ merkez Karesi ilçesinde KUDÜS CAMİİ adıyla hizmet vermektedir.

Ve Bilâl amca evine 15 metre mesafede bunan KUDÜS CAMİİNE baka baka darül Bekaya göçtü gitti.

balikesir-bilal

Hastalığında ve son anlarında hep Şevki Yılmaz hocamız cenazeme mutlaka gelsin derdi. Şevki Yılmaz hocamız geldiler Karesi müftümüz ve Valimizin de hazır bulunduğu bir öğle vakti mahşeri bir kalabalıkla Bilâl amcamızın cenaze namazını kıldık.

Hani derlerya ‘’Gök kubbede kalan hoş bir seda imiş’’

KUDUS-CAM333

01.Kasım.2023 Balıkesir