Bunu kimse yazmaz!

Bugünden şehrin tarihine not düşelim.

Şehrin yakın tarihini ve siyasette, iş dünyasında, STK'larda, medyada güç dengeleri nasıldır, kim kimin adamıdır az çok bildiğimi sanıyorum. 

Balıkesir, 2019 yerel seçimleri tercihleri sonrası, bir çok siyasi analizcinin kestiremeyeceği, baş döndüren bir değişim yaşadı. 

Hiç şüphesiz bunun baş aktörü Yücel Yılmaz oldu.

Karesi'den başlayıp Büyükşehir'le devam eden süreçte ekibini neredeyse hiç değiştirmedi. 

"İyi bir siyasetçi sadık dostlarını yanında tutan, güç için yanına koşanları da idare etmesini bilen siyasetçidir." dedikleri gibi, Yılmaz bu dengeyi doğru kurdu.

Karesi'den bu yana kısır çekişmelerden hep uzak durdu. En yakınında olup koltuğuna göz dikenleri bile "idare" etme hünerini gösterdi. Her babayiğidin yapabileceği iş değildi bu. 

Gerek Sabri Uğur, gerekse Edip Uğur'un düştüğü hatalardan ders almışcasına, sessiz kaldı, kendi işine baktı, hedefine odaklandı.

Kelimenin tam manasıyla herkesi ters köşeye yatırdı!

Önce 14 Mayıs 2023'teki genel seçimlerde milletvekilliği, şimdi de ilçe belediye başkan adayları listesinde imzası bulunan Yücel Yılmaz, bu hamleleriyle şehirde ve siyasetteki "abi" boşluğunu doldurdu diyebiliriz.

Aleni şekliyle Balıkesir'in yeni abisi Yücel Yılmaz'dır.

Demem şu ki; 

Bundan böyle hem Balıkesir, hem AK Parti teşkilatlarında hiçbir şey eskisi gibi olmaz...

İstanbul'un üç katı büyüklükteki coğrafyaya sahip Balıkesir'de yepyeni bir döneme ve AK Partili yeni belediyelerle tanışmaya bugünden hazır olbun. Erdek, Balya, Gönen, Manyas, Susurluk yeniden AK Parti'nin olur. Burhaniye, Bandırma ve Edremit'ten biri veya ikisini hizipler savaşının nirvana yaptığı CHP'nin kaybetmesi sürpriz sayılmaz.

Pandemi ve Hatay ile Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizde 13 milyon insanımızı etkileyen yüzyılın afetine rağmen, şehrin bir çok noktasına imza atan Yücel Yılmaz, CHP kalesi olarak bilinen ilçelerden de rekor oy alarak başkan seçilir ve Balıkesir plakası gibi 10 numara il olur önümüzdeki 5 yıl içerisinde...

İddialı bir söz daha bırakayım.

Efsane başkan Sabri Uğur ile görevde kaldığı 3.5 yılda hemen her gün şeytan taşlamasına rağmen Avlu, Çamlık, Baltok gibi projeleriyle şehre ufuk açan Edip Uğur'un bir çok özelliklerine sahip Yücel Yılmaz, yeni dönemdeki işleriyle Balıkesir'in Yılmaz Büyükerşen'i olur!

Demedi demeyin!

yucel-yeni-abi-olur

Bir de ekleme yapalım.

"Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan neden kaldı, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ile Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcı niçin gitti?" gibi bir çok soruyla muhatap oluyorum. 

Karesi'yi Yasin Sağay'ın çok istediği bilinen bir gerçekti. Son düzlüğe kadar da ibre Sağay'ı gösteriyordu. Hem ak saçlılar, hem son dakika anketi "Dinçer Başkan" deyince devam kararı alındı. Kıymetli başkanın geride kalan dönemden çıkaracağı çok ders var bence.

Asıl meseleyi sona bıraktım.

Avcı ve Avcu ile yolların ayrılacağı aylar öncesi belliydi. İkisi de dönemlerinde iyi işler çıkararak başarılı belediyecilik örneği sergiledi.

Lâkin siyaset ve şehir kavga istemiyor,

O öyle dedi, bu şunu söyledi dediğinizde bir an için kısır çekişmelerin içerisinde kendinizi bulabiliyor, öfkenize yenik düşebiliyorsunuz. 

Bir de çevrenizde laf getirip götüreniniz çok ise, ister istemez aynı menzile gidenler arasında yol ayrılıkları yaşanabiliyor. 

Siyaset çok acımasız!

AK Parti teşkilatı ile Yücel Yılmaz, Altıeylül ile Bigadiç'te seçmen gönlünde yer edinen Avcı ile Avcu'nun gönlünü bir şekilde alacaktır diye düşünüyorum.

Hepimiz biliyoruz ki, hayatta ahde vefası olmayana güvenilmez!

Selametle...