CELAL ABİ GELMİŞ...

2003 ila 2007 yılları arası Balıkesir Emniyet Müdürü iken tanımıştım Celal Uzunkaya'yı.

Balıkesir'e atandığında, Bursa'dan ortak bir dostumuz aramış, "insanın hası geliyor şehrine" demişti.

O gün bugündür irtibatı koparmadığım ender insanlardan biridir.

Herhangi bir mecliste onun adı geçtiğinde; "liyakat" ve "Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır" sözleri gelir aklıma...

Hani "tam bir Devlet Adamı" derler ya üstlendiği görevi layıkıyla yerine getirenlere..

İşte Celal abi de bu tanıma uyanlardan biridir.

Her durum ve koşulda, en yakınları, arkadaşları, dostları dahil birini kayırdığını hiç duymadım.

Minik bir örnek vereyim de, tam anlayın ne demek istediğimi.

Balıkesir'deki görevi sırasında, adaşım Ramazan Karaca'nın aracıyla seyir halindeyken hız sınırını 5 puan aşmışız. Trafik polisi Edremit yolu üzerinde durdurup ceza kesmişti. Aradığımızda, "siz o cezayı ödeyin, ben size yemek ısmarlarım" derken bize inceden ders veriyordu.

Geçmişte radar kayıtlarının sildirtildiğini bilen biri olarak, "devrin adamı" ile "devletin adamı" farkını ilk onda görmüştüm.

Balıkesir'e her geldiğinde arayıp topluyor bizi bir araya...

Bugün aradığında; "şu mekanda buluşalım" demeden "... hem sen görmemişindir son halini" diyerek Zağnos Paşa Meydanına davet ettim.

Ne iyi etti de geldi; Bizlerin de çeyrek yüz yıl mücadelesini verdiği alanın viranelerden temizlenip manevi havanın solunduğu meydana dönüştüğünü gördü.

Kardeşlerim,

Yıllar hızla geçip gidiyor.

Dostluklarsa antika bir kahve fincanı gibi, yıllandıkça değer kazanıyor. Geçen zaman sizi yaşlandırsa da dostluğun asla eskimediğini, kendini yenileyerek büyüdüğüne tanıklık ediyorsunuz.

Çay biter muhabbet bitmez böyle zamanlarda diyebileceğimiz anlardı Celal Uzunkaya ile buluşmamız.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz da milletvekillerimiz Ali Taylan Öztaylan ve İsmail Ok, AK Parti İl Başkanı Mehmet Aydemir, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yasan Sağay ile birlikte bir bölümüne eşlik etti.

Siyasetin boğucu gündeminden uzak, dostlarla birlikte, bizim Adem Demirel'in güzellik kattığı 'Efendi'de taze çay eşliğinde sıcacık sohbette hem eski günleri yad ettik, hem de hasret giderdik.

Her derdinizde, her sevincinizde, her sıkıntınızda ulaşabileceğiniz, çıkar ilişkilerine dayanmayan, "her şey fanidir ama dostluk her zaman bakidir" diyebileceği arkadaşı, dostu olmasından daha büyük zenginlik ne olabilir ki insan yaşamında..

İyi ki varsın Celal Uzunkaya..

Rabbim ülkemizin her yerinde, her kademesinde sayılarınızı arttırsın!

.. ve yine Yüce Allah her birimizi "Dostluk, samimiyet, güven, vefa" denildiğinde akla gelen isimlerden eylesin!

celal-uzunkaya-cami-z

Selametle...

celal-uzunka-aefendi-cafe

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, milletvekilleri İsmail Ok, Ali Taylan Öztan, AK Parti İl Başkanı Mehmet Aydemir, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yasin Sağay, eski Emniyet Müdürü Celali Topuz, iş insanları Emin Ermişler, İbrahim Ermişler, Yusuf Hocaoğlu, gazeteciler Ramazan Demir, Ramazan Karaca ve Yılmaz Uzun, Zağnos Paşa Meydanı'nın en Efendi'^sinde buluştu. Çaylar taze, sohbet koyuydu..

celal_uzunkaya-efendi

#KendimeNotlar #RamazanDemir