banner382

banner307

banner381

banner319

30.01.2022, 18:33

ECZACILAR DEĞİL, MİLLET NE DİYORSA O...

Nöbetçi eczaneler konusundaki sıkıntıyı gündeme taşımıştık geçen yazılarımızda.

Bu şehrin sakini olarak karşılaştığım minik sorunu arkadaşlar arasında paylaşınca "bir dokun, bin ah işit" meselesine dönüştü konu.

Aslında mevzu küçük görünüyordu, görünmesine ama sorun devasaydı.

Meğerse ne çok insan varmış, nöbetçi eczanelerden yana muzdarip.

Konuyu
"Balıkesir, Köy veya Kasaba değil" başlığı altında yazıya dökünce yüzlerce mesaj geldi.

Her birini okudum. 

Millet öyle doluymuş ki, içini dökecek birini arıyormuş sanki.

Müthiş tepkiler aldı yazı.  

Vatandaş teşekkür ederken, Eczacılar Odası da boş durmadı tabi.

Bize "kötü niyetli" yaftasını vuran oda yönetimi, hem vatandaşı, hem belediyeyi, hem iktidarı suçlayıp ortada nöbetçi eczane sisteminden kaynaklı problem olmadığını savundu.

Gönderdikleri açıklamayı, sorumlu gazetecilik ilkelerine bağlılığımız gereği "ECZACILARDAN MEKTUP VAR"  başlığı altında noktası, virgülüne bu sayfalarda yayımladık.

Hadi gelin bir de

vatandaşın ne dediğine, ne düşündüğüne bakalım.

Okumaya hazırsanız, başlıyorum 

Balıkesir'de yaşanılan sağlık sıkıntılarından küçük olan bir tanesi. Dilerim dillendirdiğimiz sesimizi duyarlar.

Hele şükür biri çıkıp da gerçekleri söylemiş, kral çıplak demiş!

Müthiş tespit. Umarım birilerinin zoruna gider de, gerekeni yapar, hizmeti kente yayar.

Büyükşehir öncesi ile sonrası aynı sistemin devam ettirilmesi yönetim kadrolarındaki arızayı gösteriyor. Burada merkez ilçe yok. Karesi ve Altıeylül var. Düzenleme bunu göre yapılması gerekirdi. Herkes uyumuş. Çileyi çeken yine biz vatandaşlar oluyoruz. Yazık. Umarım sesimizi duyarlar.

Balıkesirimiz'e yakışmayan bu sorunu dile getirdiğiniz için sizleri tebrik ediyorum.

Şehir Hastanesi çevresinde bir sürü eczane var. Akşam kapalı. İlla nöbetçi mi olması gerek. Sırayla biri kalması lazım. Hastaneden çıkıyoruz eczane arıyoruz burnumuzun ucunda varken.

Yazdıklarınız çok doğru. Bir keresinde git-gel 150 lira taksi parası verdim. hastalıktan daha çok koymuştu bana. Nöbetçi eczane sayısı nüfusa göre 5-6 olması çok iyi olur diye düşünüyorum.

2 ay önce diş hastanesinden antibiyotik yazıldı reçeteme. Plevnedeki nöbetçi eczanenin önünde soğukta yarım saat sıra bekledim. Sıram geldiğinde eczanede antibiyotik bulunmadığını ve ecza deposundan getirtemeyeceğini söyledi. Bana diğer nöbetçi eczanelere gitmemi söyledi. Diğer eczane Kasaplar mahallesinde ve diğer eczane Yay/ada avm deydi. Neyse ki arabam vardı. Arabası olmayan ne yapsın? Gece yarısı vatandaş niye şehir turu yaptırılıyor?

Ticari taksiler nasıl hergün 7/24 çalışıyorssa baziı önemli ihtiyaç meslek gurupları da öyle çalışmalı. Tamircisi kuyumcusu berberi vesaire. Bu şehirde gece yediden sonra tuvaletler bile kapalı. Dışarıdaki vatandaş sokak ortasina hacet yapıyor!

Iyi guzel yazmışsınız da sadece okunmasıyla kalır. Bu güzel yazınız için teşekkürü borç biliriz, biz ederiz de rant kapısı olmuş sağlık sektöründe kimsenin işine gelmez hırs paraya bürümüş olanların gözleri.

Doğru söze ne denir. Tamamen katılıyorum. Bir an önce sayının en az 6'ya çıkarılması gerekiyor.

Hiç olmazsa gece 24'e kadar ilave 3 olsun. Çünkü genel yoğunluk 18-24 saatleri arasında yaşanıyor bunu siz de tecrübe etmişsinizdir

Eli yıl da geçse Balıkesir bu gidişatla büyükşehir olamaz, kasabadan farkı yok.

Ağzına yüreğine sağlık. Çok güzel yazmışsın. Büyükşehir oldu Balıkesir denilince bizim evde ya da etrafımda güzel bir hava görmedim.  Bakın bir eczane işini bile çözememiş sistem.

Kanun kuralını bilmem, ama ben halk olarak hastane yakınında mutlaka nöbetçi eczane olmalı diyorum. Uzaktan gelen, aracı olmayan, parası olmayan, çaresiz hasta ve hasta yakınları, insanlar gece gece birde eczane aramak zorunda mı?

Balıkesir'de 1 Büyükşehir, 2 Karesi, 3 Altıeylül belediyesi var. Devlet Hastanesi, Atatürk Hastanesi, Üniversite hastanesi var. En basit çözüm 3 belediye sınırlarına 3 er tane nöbetci eczane olması gerekir.

KOSKOCA BALIKESİR ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE ECZANE YOK KÖYDEN GELEN VATANDAŞLAR NE YAPSIN. OTURUN OTURDUĞUNUZ YERDE!

Balıkesir'de 3 hastahane 3 adet nöbetçi eczane dağıtamayan asalak bir kurum. Gece diyelim 2 de nöbetçi eczane lazım nerde var ulaşım. Allah böyle beyinsizlere akıl fikir versin!

Eczane açmanın şartı ve kontenjanı var. Nüfus başına hesap yapılıyor.. Bir ilçe de kontenjan dolu ise yeni eczane açılmıyor. İhtiyaca göre, oda, ve sağlık müdürlüğü izin verebilir, ancak mevcut eczaneler kontenjan aşımı istemezler, pasta bölünüyor çünkü.. Çoğu eski eczane de çarşı merkezde yada sağlık ocakları (aile sağlığı merkezi) yanında olduğu için hastane civarında nöbetçi eczane bulunamıyor bazen.. Nöbetçi eczane sayısı arttırılabilir mi? Mümkündür ancak kıyamet kopar. Bir eczane, belkide normal günde 1 ayda yaptığı ciroyu, sadece bir nöbette yapabilir.

Bence de her hastane önünde nöbetçi eczane olmak zorunda. Eczanesi olmayan hastane mi olurmuş. Ben bunu yıllardır soruyorum. Cevap yok.

Bir de şu Savaştepe eczanelerini el atsanız çok güzel olur. Nöbetçi eczane gece saat 12'den sonra kilitleyip evine yatmaya gidiyor rica minnet arayıp açtırıyoruz.

Koca Balıkesir...?? Neresi koca...??  Geçmiş olsun..  Ağzınıza yüreğinize sağlık.  Kanayan yaraya parmak basmış siniz. Vatandaşın sesi olduğunuz için teşekkür ederim.

Bence Balıkesir'de Karesi ve Altıeylül olmak üzere 2 ilçe var. Her ilçede 3 er adet nöbetçi eczane olmalı.

İlk yazınızı ve karşı tarafın müdafaasını da okudum. Maalesef kesinlikle haklısınız. Sorunu henüz anlayamamış olmaları daha da üzücü...

Ramazan bey öncelikle şehrimizin bu sorununu kaleme aldığınız için size teşekkür ederim. Ben yaklaşık 12 yıl işim gereği Kocaeli Gölcük'te ikamet ettim,inanın orada bile 3 tane nöbetçi eczane bulunmaktadır. İzmit merkezde en az 5 tane. İzmit merkez Balıkesir nüfusuyla hemen hemen aynı. Ayrıca Gölcük-İzmit arası 15 km. Yani mahallesi gibi. Hiç birşey bilmiyorsa bunu uygulayanlar Karesi ilçesi 2, Altıeylül ilçesi 2 yaparsın ve bunların birer tanesini de mutlaka hastane çevresinde olmak kaydıyla. (zaten hastanenin birisi Karesi, diğeri Altıeylül sınırları içerisinde) Amaç vatandaşa kolaylıksa bu böyle olmalI, ama sizin de yazdığınız gibi burada amaç malesef eczaneler para kazansın vatandaş önemli değil. Zaten yayınladıkları yazıda da bunu kendileri de itiraf etmişlerdir.(10 günde kazandığımızı 1 gece nöbetinde kazanıyoruz diyerek)

Ben artık gerçekten inanamayıp gülüyorum... Bir sorun var eksiklik var çözüm diyorsun çözümün haricinde her şey söyleniyor.. çözmek için düşünmek değerlendirmek yerine hemen psikolojik bir alınganlığa suçlanmışlık sendromuna girip kendi hariç herkesi sorgulayıp sorumluluğu başkalarına yüklüyor.. ve en üst seviyeler de okumuş hani tahsilli diyoruz ya onlar dan bu davranışlar geliyor inanılmaz... YAZILANI SANIRIM OKUMUYORLAR..YOKSA ANLAMAMALARI MÜMKÜN DEĞİL.. YA DA ALGILARIN GETİRDİĞİ ÖNYARGILARLA ELEŞTİRİ HANGİ CENAHA GÖRE ALGILAMAYI TERCİH EDİYORLAR.. BİZDEN GEÇTİ DE GENÇLİĞE KOLAYLIKLAR DİLİYORUM... Ya bilgisizlik ya manüplasyon çabası..örnek benzer.. VAY Kİ NE VAY halimize..

Bu eczacılar odası neyin kafasını yaşıyor. Peki bizden daha küçük şehirler nasıl 3-4 nöbetçi eczane bırakıyor. Demek ki istenirse olabiliyor. Tam düşündüğüm gibi. Bu eczacılar odasına bırakılamayacak kadar önemli sorunu çözmek için İl Sağlık Müdürlüğü'nü göreve davet ediyorum. Birazcık olsun ilgilenin artık şu vatandaşın sorunlarıyla. 3 bölgeye ayırmışmış. Ne kadar komik. Daha fazla bölgeye ayırmak için seni engelleyen mi var?. Vatandaş umurlarında değil. Sadece eczaneler daha fazla kazansın düşüncesindeler. Bu niyetlerini saklamak için de hep başkalarına suç atıyorlar. İnanılır gibi değil.

Arkadaş, (Eczacılar Odasını kastediyor)
Bu memlekette mührü eline alan kendisini Ali kıran baş kesen zannediyor heralde.
Açıklamaya bak üstten üstten ifadeler.

Söylediği gibi Covid dönemi yoğunluk artışı var eyvallah
Sende bu artışa göre önlemini tedbirini al.
Normal dönemde iş zaten kendiliğinden yürür gider.
Yönetici olacaksan böyle zamanlarda çare ve çözümler üretmen gerek.
Ama her durumda olduğu gibi eli işleyecek kabiliyete sahip olmayınca insanın diline vururmuş ya

Hah işte tam o mevzu.
Arkadaşım böyle konuşacağınıza, açıklama yapacağınıza, madem kuyruk olduğunu biliyorsunuz bir önlem bir tedbir alın.

Eczacılar Odası halktan kopuk. Acile başvuran sayısı ile eczaneye gelen sayısı arasında fark var diyor. Hastaneden eczaneye taksi kaç para yazıyor haberiniz var mı? Adam ilaç almadan eve gidiyor. Gündüz olmasını bekliyor. HALK SIKINTI VAR DİYORSA VARDIR.

Öncelikle büyükşehir olabilmek için bencil olma sevdasını bir yana bırakmalı ve büyükşehir de yaşayan insanlar gibi davranmayı bilmeliyiz. Ben Balıkesirli olmama,15 sene sonra memleketime gelmeme rağmen insanların hala eski yaşamda ısrar etmelerine şaşımadım. Bu böyle gider, ta ki yeni nesil bunu değiştirene kadar.

Okuduğunuz mesajları, bana gönderilen yüzlercesinin arasından seçtim.

Sonuçta benim veya Ezcacılar Odasının ne düşündüğü pek önemli değil, vatandaşın ne dediği mühim.

Kardeşlerim

Nöbetçi eczane sayısındaki yetersizliğin ortadan kaldırılmasını, haklı gerekçelere dayandırarak gündeme taşıyarak sesiniz olduğumuz yazı sonrası, ilgili makamların harekete geçtiğini biliyorum. 

Şöyle ki,

Valilikten geçen gün bir fotoğraf paylaşıldı.

Bu gördüğünüz fotoğrafın altında,

Valimiz sn. Hasan Şıldak'ın, İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin ile Eczacıların Odası başkanı Alp Ragıp Yalçınkaya'yı kabul ettiği duyuruluyordu.  

Bu fotoğrafı ve altına düşen notu gördüğümde, ben bunu mealen şöyle okudum: 

Mart itibariyle nöbetçi eczane sayısı artacak. Ş

imdilik sorun ortadan kalkmayacak belki, ama sayı yakın gelecekte Büyükşehir kafasına uygun olacak.

Altıeylül'de 3, Karesi'de 3..

Toplamda 6 Nöbetçi Eczane olacak Balıkesir'de...

Sözün özü;

Vatandaşın sorununu dile getiren gazeteciye "kötü niyetli" diyen Eczacılar Odası'nın değil, Millet ne diyorsa o olacak!

Selametle...

30 Ocak 2022 | Ramazan Demir | Balıkesir 

Yorumlar (3)
Hatice Tiryaki 11 ay önce
Allah razı olsun sizden. Sesimizi duyurdunuz. Kandiliniz mübarek olsun
Hidayet Dağ 11 ay önce
Geçen gün ilaç için Şehir hastanesinden eczaneye gidip gelmek için 180 lira taksi parası verdim. Neredeyse 2 günlük yevmiye gitti. Bize bu çileyi çektirenlere hakkım helal değil.
Mehmet Talyurt 11 ay önce
Balıkesirlilerin sesi oldunuz. Teşekkür ederim. İnşAllah yetkililer gerekeni yapar.
Günün Anketi Tümü
SENCE BALIKESİR'in EN ÖNCELİKLİ SORUNU NEDİR?
SENCE BALIKESİR'in EN ÖNCELİKLİ SORUNU NEDİR?
Namaz Vakti 09 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@