2985 Sayılı Toplu Konut Kanunun Ek Madde 2’si ile Şehit yakını ve Gazilere faizsiz konut kredisi imkânı getirilmiştir.

Bu krediyi kullanan Şehit ailesi veya gazi kendilerine bağlanan aylığın her ay dörtte biri kesilmek kaydı ile borç bitene kadar devam etmektedir.

Faizsiz konut kredisinin miktarı 2000’ li yıllarda 3+1 ev alabilen bir meblağ iken, zaman içerisinde eriyerek azaldı ve 2023 yılı için 396.000 TL olarak uygulanıyor.

Bu para ile en vasat evin bir odası bile alınamaz. Bu kredinin kullanılması için Şehit yakını ya da Gazi’nin son bir yılda üzerine geçmiş bir ev tapusu ve Şehit yakını Gazi olduğunu belgeleyen yazı ile Ziraat Bankasına müracaat etmesi gerekiyor. Müracaat edilen kredinin onaylanması ve ödenmesi ortalama 30 ila 45 günü bulmakta.

Üzerinize geçmiş ev tapusunu götürmediğinizde banka size krediyi vermez.

Peki hangi müteahhit ya da vatandaş satacağı evin bedelini almadan tapusunu size verip bir ay yada kırk beş gün parasının gelmesini bekler?

Bu sorunu 15 yıldır çözemedik.

2023 yılı için her şehirde daire fiyatları ortalama olarak belli.  396 000 TL’ye ev olan yer varsa söyleyin alalım. Miktarın güncellenmesi acilen gereklidir.

Her aileye bir kullanım hakkı sağlandığından Şehidimiz evli ise eş ve çocuğu öncelikli olduğundan, anne ve babaya bu hak tanınmamaktadır. Bu konuda başka bir eksiğimiz.

Şimdi size televizyonda izlediğim, gazetelerde okuduğum bir haberi aktarıyorum.

‘’İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye'nin İdlib kentinde 75 bin briket ev yapıldığını, yılsonuna kadar bu sayıyı 100 bine çıkaracaklarını söyledi.’’

Bu cümlelerle başlayan haberi dileyen internetten bulabilir.

Haber şöyle devam ediyor: 

‘’Soylu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)? ve Sadakataşı Derneğince İdlib'de yaptırılan 600 briket evin olduğu "MÜSİAD Köyü Evleri" teslim töreninde, Dünya İyilik Günü'nde etkinlikte bulunmaktan onur duyduğunu aktardı.

Bölgede yapılanları da değerlendiren Bakan Soylu, "Burada sadece 77 bini projelendirmedik, 57 bin 306''sını tamamladık, 9 bin 700 ev devam ediyor. 10 bin eve başlıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan talimat verdi, yıl sonuna kadar 100 bini arkadaşlarımızla Allah''ın izniyle bitireceğiz. Burada 50 okul bitirdik, 23 okul devam ettiriyoruz, toplam 73 okul. 26 cami bitirdik, 24''ünü devam ettiriyoruz. 10 sağlık tesisi yaptık, 13''ünü devam ettiriyoruz. 11 sosyal tesis yaptırdık, 7'sini devam ettiriyoruz. 7 park bitirdik, 18 çocuk parkı yapıyoruz. 21 fırın bitirdik, 13 fırın devam ettiriyoruz. 36 su kuyusu yaptırdık, 4 su kuyusu yaptırıyoruz. Size Tayyip Erdoğan''ın bana verdiği bir talimatı söyleyeceğim. Briket evlerin arasında yollar topraktı. Bana dedi ki; ''Çok yakın zamanda bunların hepsini parke yapacaksınız. Çünkü benim kardeşlerim eksiklik çekmeyecekler." Birçoğunu yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bir taraftan suyunu, elektriğini her birini buraya getirdik. Allah sizden razı olsun. Bize bizi tekrar hatırlattınız. Biz Cenabı Allah''ın nezdinde bir sınavda olduğumuzu biliyoruz. Bu sınavda bizi sınıfta bırakmamaya vesile oldunuz"

''YENİ BİR ADIM ATIYORUZ: SURİYELİ 1 MİLYON KİŞİYE EV YAPILACAK''

Bakan Soylu, yeni bir adıma daha başlayacaklarını kaydederken, "Cumhurbaşkanımız bir müjde daha verdi. Nasıl İdlib''de milyon insana ev yapılıyorsa, şimdi yeni bir adıma daha başlıyoruz. Celabrus, Azez, El-Bab, Resulayn, Tel Abyad''da Türkiye'de yerleşik bulunan Suriyeli 1 milyon kişiye evler yapılacak.’’

Kimin parası ile kime ev yapıyorsunuz? diye sormayalım. Hır çıkmasın!

Elbet Suriyelilerin topraklarına dönmesini cazipleştirebilir bu konut hamlesi, ama topu topu yirmi bin Şehit ailesi Gaziye baraka bile alamayacak miktarda faizsiz konut kredisi veriliyor.  Açlık sınırındaki aylığından dörtte bir oranda kesilirken, elin Suriyelisine 1 milyon ev yapmak nedir yahu?. Ev briketmiş!. Varsın kendi vatandaşına da kartondan suntadan olsun razıyız.

Ülkemizin kaynaklarını ve imkânlarını bu şekilde paylaşırken şimdi soruyorum,

Kime yerli? Kime Milli?