Balıkesir Üniversitesi, 40 bine yaklaşan ögrencisiyle bilim yuvası olmasının yanı sıra bizim şehrin vitrinidir.

Sizi bilmem, ama ben varlıkları itibariyle Balıkesir'in yarı kapasitesi kadar olmayan Kütahya'daki Dumlupınar Üniversitesini gördüğümde eziklik hissediyor, başım öne eğiliyor.

Hiç şüphesiz, "BAÜ" adına bile sahip çıkamayan yönetim zaafiyetlerinin yol açtığı manzarayı Balıkesir asla hak etmemektedir.

Balıkesir Üniversitesi hiç kimsenin "babasının çiftliği" veya "istediği gibi at koşturacağı" kurumlardan asla değildir.

BAÜN çatısı altındaki herkes, ya görevini layıkıyla yapmalı, ya da kafalarına göre takılacakları kurum/kuruluş biliyorlarsa oraya gitmeli.

Balıkesir ve Balıkesirliler, sırf kendi ve çevresinin istikbali için çalışanların kısır çekişmeleri sebebiyle çok vakit kaybetti.

Bizim şehrin, birilerinin adamlarına değil, "Türkiye Yüzyılı"nda hayallerine ulaştıracak "dava adamları"na ihtiyacı var.

Öznesi Balıkesir olan her konuda, şartsız, koşulsuz  "biz varız" diyerek çalışacak, her meseleye "bu bizim görev alanımızda değil" kolaycılığına kaçmadan, "fakat..", "ama..." demeden sahip çıkacak insana ihtiyacımız var bizim..

Meseleyi sadece kendi çevreleriyle çıkarlarından ibaret görenleri sırtında taşımaya ne gücü, ne mecali var bu şehrin.

Yazılarımda sık sık dillendiriyorum. 

Yine not düşmekte fayda var!

Bakın arkadaşlar;

Dağa/taşa/bayıra slogan yazmakla, bağırmakla, çığırmakla, yan gelip yatmakla, şalter indirip kaldırmakla, kavga, kaos ortamı yaratmakla vatan sevgisi gösterilmez, vatansever olunmaz!

Her kim, hangi meslek dalında olursa olsun, ister kamu, ister özel sektörde hiç fark etmez. İşini/görevini iyi şekilde yapıyorsa, vatanı en çok o seviyordur.

Üniversitedeki klikler sözüm size; 

Ya işinizi iyi yapın, veyahutta ayak altından çekilin. 

Ne Balıkesir'in, ne de Devletin sırtına yük olmayın!

Demem şu ki;

Yeni Rektör ve ekibine destek vermek ve köstek olmaya çalışanları ifşa etmek, ülkede eşi benzeri bulunmayan coğrafyaya sahip kadim şehire karşı boynumuzun borcu olmalıdır.

Bu vesileyle;

Önceki Rektörümüz Prof. Dr. İlter Kuş ve ekibine hizmetleri karşılığı minnet duygularımızı sunarken, hemşehrimiz olan yeni Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu ile ekibine makamların gelip geçici, hizmetin kalıcı, vesile olanların asla unutulmadığı gerçeğini hatırlatmak isteriz.

Selametle..