Balıkesir plakalı araçları, Büyükşehir ve BASKİ amblemli iş kıyafetleri içerisinde çalışanları gördükçe kendimizi 10 numaralı şehrin sokaklarıyla  caddelerinde dolaşıyormuş hissine kapılırken, afetin hemen ertesi gününde Kurtuluş Savaşındaki gibi bir seferberlik başlattığına şahitlik ettiğimiz şehrimiz insanıyla gururlandık... İşte benim izlenimlerim...

6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizde 14 milyon insanımızı etkileyen depremin üzerinden yaklaşık 4 ay geçti.

Malatya ve Adıyaman'daki bazı bölgelerde enkaz temizleme çalışmalarının halen sürmesi felaketin boyutunu tüm yalınlığıyla anlatamaya yetiyor da artıyor.

"Asrın felaketi" olarak nitelenen 7,7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde Hatay ile birlikte kabusu tam yaşamış illerimizden biri de Adıyaman...

Sahibi olduğu televizyonun binası yıkılan ve yayınlarını hala çadırda kurduğu stüdyodan sürdürmeye çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Aslan'ı ziyaretimizde anlattıklarını dinledikçe, acı haberi ilk duyduğumuzda için için akan gözyaşlarının boğduğu yüreğimiz tekrar sızladı, tüylerimiz diken diken oldu.

Aktarılan rakamları öyle tek seferde söylemek, anlatılanları yazıya dökmek için kelimeleri yan yana getirmeye çalışmak zor ötesi...

Yıkılmayı bekleyen yüzlerce ağır hasarlı binanın varlığına şahitlik ettik sahada.

Koordinatör vali Ali Mantı'nın aktardığına göre, sadece Adıyaman'daki çadır ve konteynerlerda yaklaşık 40 bin kişi yaşam sürüyor.

Hüznün hakim sürdüğü cadde ve sokakları dolaştığınızda bölgedeki hemen her yerde AFAD'ın izlerini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gücünü görüyor ve sızlayan yüreğinizi rahatlamaya çabalıyorsunuz.

Böylesine ürpertici afetin yaralarını kısa sürede sarmaya, insanların hayatını kolaylaştırmaya çalışmak, aç/açıkta kimseyi bırakmamak ve aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerini yaparak demokrasi şöleni yaşatmak her ülkenin üstesinden gelebileceği bir iş değil.

Balıkesir Valiliği, Büyüķşehir Belediyesi, Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği katkılarıyla yapılan Balıkesir Çarşısının açılışı için gittiğimiz bölgede dikkatimizi ilk çeken enkazlar oldu.

Malatya'da TOKİ imzası bulunan yüzlerce binada tek çatlak yok iken, hemen karşı alanındaki sıfır binaların yıkılması enteresan.

Gözlerimizin gördüğü, yüreklere kurşun gibi saplanan manzaraya baktıkça;

Nerde bu yapı denetimciler, nerede bu aç gözlü müteahhitler, buna göz yuman yetkisizler diye bağırasınız geliyor içten içe...

Diğer bir ayrıntı ise, yapılaşmada ovalardan kesinlikle uzak durulması gerektiğini gösteriyor manzara.

Siz istediğiniz kadar "biz 9.9 büyüklüğünde depreme dayanıklı binalar dikeceğiz" deseniz de, tarımsal üretimiyle dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan cennet vatanımızın ovalarına şehrin mezar taşlarını dikerek kıymayın ne olursunuz.

Hem, tarım alanlarını korumak, arttırmak demek, erozyonu önleyen ağaçlar gibi, niteliksiz işgücünün kentlere yığılmasını, kayışını da önlemek demek değil mi!

Gelecek nesillere yıllar sonra, "bir zamanlar tarımda kendi kendine yeten altı ülke varmış" dedirtmeyin!

Ders alınır mı, alınmaz mı bilemem, lakin asrın felâketi gibi acılar yaşamak istemiyorsak bu son ders olmalı bize.

BELEDİYELERİMİZLE GURURLANDIK

Afet bölgesinde yerel yönetimler arasındaki dayanışma hayatın en azından yaşanabilir haliyle normalleşmesi noktasında önemli rol oynamış.

#Malatya ve #Adıyaman'da Kuvayi Milliye ruhuyla çalışan #Balıkesir hem hayata, hem gönüllere dokunmuş.

Balıkesir plakalı araçları, Büyükşehir ve BASKİ amblemli iş kıyafetleri içerisinde çalışanları gördükçe kendimizi 10 numaralı şehrin sokaklarıyla  caddelerinde dolaşıyormuş hissine kapılırken, afetin hemen ertesi gününde Kurtuluş Savaşındaki gibi bir seferberlik başlattığına şahitlik ettiğimiz şehrimiz insanıyla gururlandık.

Hemen her noktada Balıkesir izine rastlanılan bölgede ekmek, su, şehir içi ulaşım ücretsiz. 

"Nerde devlet" diyen yok. "Allah devletimize zeval vermesin" diyen ve Balıkesir'den kendi memleketini sevdiği gibi bahseden insanımız çok.

SAĞDIÇLARA SELAM OLSUN

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın bölgeye ilk gelen ekipler arasındaki Balıkesir Büyüķşehir Belediyesi ve BASKİ ekiplerinin yaptıklarını ve başkan Yücel Yılmaz'ın gayretkeşliğini övgüyle anlatırken "Kuvayi Milliye şehrinin insanları önünde saygıyla eğiliyorum" demesiyle gururlanmadık desek yalan olur.

Balıkesir'in isimsiz kahramanlarına selam olsun.

Devam edeceğiz izlenimleri aktarmaya..


#DepremBölgesi #Notlar #RamazanDemir