banner307

banner319

24.01.2023, 14:17

TARİHE BAK VE GEÇMİŞTEN İBRET AL

nsanoğlunun özellikle ömrünün son yılları hep keşkelerle doludur. Keşke yapmasaydım, keşke demeseydim, keşke onlara uymasaydım, keşke onlarla birlik olmasaydım gibi. Ahir ömründe keşkelerin girdabında perişan olmuş ve adeta tövbe kapılarının kapandığını görmüşçesine kıvranan pek çok fani görmüşüzdür kısacık ömrümüzde.

Ailevi yaşantımızda ve eş dost çevremizde pişmanlık duyarak keşke sözcüğüyle ifade etmeye çalıştığımız o kadar çok hadise vardır ki, içinde bulunduğumuz günümüze zerre kadar etkisi ve faydası olmaz. İnsanoğlu geçmiş dönemlerinde ve bilhassa gençlik yıllarında övünerek ve etrafına meydan okuyarak sarf ettiği pek çok sözü ve yaptığı fiiliyatı ahir ömründe utanarak, sıkılarak hatırlar ve keşke keşke diye diye ahir ömrünü tamamlar.!

Ömrümüzün son demlerini keşke demeseydim, keşke onlarla birlik olmasaydım, keşke onlara koltuk çıkmasaydım, keşke biraz olsun tarihten ibret alabilseydim demeden geçirmek istiyorsak maziden ibret almalı ve bu gün sarf ettiğimiz sözlere, durduğumuz yere ve bu bugün koltuk değneği olduğumuz kişi ve topluluklara bakarak geleceğimizi şimdiden şekillendirmeliyiz.

Yakın tarihimiz bu tür pişmanlık ifade eden keşke’lerle doludur. Ulu Hakan Abdülhamit Han’ın tahttan indirilmesine ve dünya Müslümanlarının hamisiz bırakılmasına sebep olan hain kalkışmada başroldeki gayri Müslim çetelere sözcülük ve öncülük ederek yalan ve iftiralarla dolu hal fetvasını kaleme alan Büyük İslam müfessiri(!) Elmalılı Hamdi Yazır’ı hatırlamamak ve unutmak mümkün mü?

İslam halifesi Abdülhamit han’ı tahtından indirmek için yalan ve iftiralarla dolu hal fetvasını kaleme alan ve fetva emirini türlü şaklabanlıklarla ikna edip imzalattıran ve Osmanlı meclisinde bizzat okuyarak kabul ettiren büyük alimin son pişmanlığı ve keşke’leri çare oldu mu acaba.!?

Elmalılı Hamdi Yazır, İtthat ve Terakki Çetesine alet olup Ulu Hakan İslâm halifesinin hal fetvasını yazıp okumasının pişmanlığını ahir ömründe ifade ederken: ‘’Hayatımda yaptığım en büyük hata; Sultan Abdülhamit Han’ın halledilme olayına karışmamdır’’ diyor. Devamla; ‘’İslâm Halifesinin Halledilmesine Keşke karışmasaydım, keşke o yalan ve iftira dolu hal fetvasını yazmasaydım, keşke mecliste okumasaydım’’ dedi ama keşkeler fayda etmedi. Sultan Abdülhamit Han hâl edildi ve koskoca Osmanlı cihan Devleti İttihatçı çetelerin gafillik ve beyinsizce hareketleriyle paramparça olup dağıldı.

Elmalılı Hamdi Yazır’ın kaleme alıp okuduğu hal fetvasına Ayan’dan (Senatör) Ermeni Yorgiyadis bile itiraz ediyor; yazıktır, günahtır diye karşı çıkıyor ve fakat halletme yanlısı İttihatçı çeteler ve ne yazık ki, Müslüman Mebuslar tarafından dövülerek susturuluyor.

İttihatçı çetelerin oyuncağı olan ve ömrünün sonuna kadar nedamet göstermeyen ve keşke bile diyemeyen Mehmet Akif’in hayatının sonu malûm.! Abdülhamit Han’ın ekmeğini yiyen verdiği rütbelerle adam yerine geçen onlarca Osmanlı Paşası, şair ve yazar sonunda pişmanlık gösterip keşke keşke diye şiirler ve makaleler kaleme aldılarsa da fayda etmedi.

Koskoca Balkanlar kısa zamanda elimizden çıktı ve Milyonlarca Müslüman ahali, Bulgar ve Yunan çeteler tarafından katledildi. Dağlar taşlar Müslüman kanına boyandı. Peki, soralım şimdi; İslam Halifesi Abdülhamit Hanın tahttan indirilmesinde, bir gecede Selanik şehrine sürülmesinde, İttihatçı çetelere destek olan Elmalılı Hamdi Yazır kadar, Mehmet Akif Ersoy’un ve İttihatçı çetelere ‘’kullanışlı aparat’’ olan Müslüman ve fakat gafil paşaların dahli ve vebali yok mu?

Balkanların elimizden çıkmasında ve Milyonlarca Müslüman’ın prasa gibi doğranılmasında, başta Elmalılı Hamdi Yazır ve Mehmet Akif olmak üzre ittihatçı çetelere destek olan ve çete mensuplarını Hürriyet kahramanı diye göklere çıkaran zamanın Şair mütefekkir yazar ve din adamlarının hiç mi dahli yok? Bunlar vebal altında değiller mi?

Şimdi gelelim günümüze; İslâm Halifesi Sultan Abdülhamit Han’ı yalan ve iftiralarla dolu uyduruk bir fetva ile tahttan indiren, işkence dolu bir sürgüne gönderen, Balkanları Bulgar ve Yunan çetelere peşkeş çekip, Milyonlarca Müslüman’ın pırasa gibi doğranmasına sebep olan İttihatçı çetelerin devamı CHP ye koltuk değneği olmak Saadet Partisini, Karamollaoğlu’nu ve sayıları yüzde 5 veya 6 larla ifade edilen Saadet taraftarı Müslümanları vebal altında bırakmaz mı?

Dünya Müslümanlarının duasını alan, dünya mazlumlarına devamlı yardım göndererek bunların hamisi oluğunu ispatlayan, ‘’dünyanın neresinde bir Müslüman’ın, bir mazlumun ayağına diken batsa, o dikeni çıkarmak bizim görevimizdir’’ diyerek çalışan bir Tayyip Erdoğan’a, yalan ve iftiralarla saldıran CHP ye koltuk değnekliği yapmak ve iftiralarının karşısında sus pus olmak alnı secdeli Saadeti ve Saadet Partilileri vebalden kurtarır mı?

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin arkasında olduğunu her fırsatta açıkça ilân eden ABD eski Ulusal Güvenlik danışmanı John Bolton: ‘’İslam âleminin gözbebeği Tayyip Erdoğan’a karşı koyulmaz ve Erdoğan düşürülmezse işler daha da kötüye gidecek. O halde; Türkiye’deki muhalefete yardım etmeliyiz, CHP, İP, Saadet ve HDP nin omurgasını oluşturduğu Millet ittifakına destek olmalıyız’’ diyor.

Ayrıca Amerikan keferesinin Başkanı Joe Biden ‘’geçmişte yaptığımız gibi Türk muhalefetiyle doğrudan iletişimde olup, var olan unsurları destekleyerek Tayyip Erdoğan’ı mağlup etmeleri için Türk muhalefetini (Millet ittifakı) cesaretlendirelim ve Erdoğan’ı mağlup edelim’’ diyor

Alnı secdeli Müslümanlardan oluşan Saadet Partisi ve Saadet Partililer Amerikan keferesinin düşüncelerinden ayrı şeyler mi düşünüyorlar? Müslüman katili Fransa’nın Başkanı Makron ile ABD Başkanı Joe Biden ve Saadet lideri Karamollaoğlu, Tayyip Bey düşmanlığında aynı görüşte değiller mi?

Tayyip Bey seçimlerde kazanır veya kaybeder o ayrı konu. Mühim olan: alnı secdeli ve Müslümanların duasıyla çalışan Tayyip Bey düşmanlığında ABD Başkanı, Fransa Başkanı, İngiltere Başkanı ve Müslüman Saadet Partisi Başkanının ve bir avuç Saadet taraftarının aynı Paralelde buluşmaları ve Müslüman Tayyip düşmanlığında ortak hareket etmekte kararlı olmalıdır.!

Tayyip Beyi devirmek için CHP ile işbirliği yapmaktan bir an olsun geri durmayan ve hatta 6+1 masa figüranlarından bir adım ileride olabilmek için ölümüne gayret sarf eden Saadet Partisini, Temel Bey’i ve Saadetçileri uyarmak her Müslüman’ın görevidir ve bu düşünceyle uyarıyoruz.!

Yanlış yapıyorsunuz, yanlış yoldasınız.! Çünkü çok kısa zaman sonra ‘’keşke keferelerle aynı paralelde olmasaydık, Müslüman Tayyip Bey düşmanlığında, Müslüman düşmanlarına destek olmasaydık’’ diye pişmanlık duyacaksınız.! Ve fakat pişmanlıklarınız, nedamet duymanız ve keşkeler’iniz hiçbir işe yaramayacak ve ancak İslam ve Müslüman düşmanlarıyla ortak hareket etmeniz yanınıza kâr(!) kalacaktır. Çünkü Tayyip Bey düşmanlığınızı ve kefere ile ortak noktada buluşma harekatınızı bilerek ve inatla yapıyorsunuz.!

100 yıllık geçmişi ve bu günü, dinimize, tüm mukaddes değerlerimize düşman bir siyasi örgüte, siyasi bir çeteye Saadet Partisi ve Saadetli arkadaşlar alet oluyorsunuz, kullanışlı bir aparat oluyorsunuz.!

Müslüman Tayyip Bey ve AK Parti düşmanlığında, Müslüman düşmanı keferelerle omuz omuza olduğunuzun halâ farkına varamadınız mı.? Uyanmak için SUR’u bekliyorsanız yanılıyorsunuz.! SUR bu dünyada değil.!!!

Yorumlar (7)
Aslan Adalıoğlu 2 hafta önce
Çok güzel bir yorum gerçekler anlatılmış ALLAH razı olsun kalemine kuvvet
Nihat camdeteli 2 hafta önce
Kalemine sağlık üstad
Yasin Gencer 2 gün önce
Tespitleri yerinde bulmakla beraber , bir adım öteye götürmede sakınca olmadığını düşünüyorum.
Şahsınız , sahip olduğunuz siyasi deneyim , entelektüel birikim ve erdem sebebiyle , Saadet yöneticilerine (parti tabanının , Temel bey gibi hareket etmeyeceğini düşündüğüm için sadece yöneticiler diyorum) son bir fırsat veriyorsunuz.
Deyim yerindeyse , otobandaki ''Köprüden önceki son çıkış ''tabelasını işaret ediyorsunuz.
Bu yöneticilerde , onlarca riya örneği görüldüğü için hangisini yazsam bilemedim.
2018 Erbakan ödülleri gecesini izleyen , sadece sandıktan sandığa siyasete katkı sunan bir Saadetlinin bile ''burada yanlış bir şeyler oluyor '' dememiş olması hayret vericidir.(Yöneticilerin onlarca riya örneği var ama bilerek , en zayıf örneği verdim. Siyasetle ilgilenen Saadetliler için , saymakla bitmez.)
Şimdi bu gerçekler ortadayken , bahsi geçen yöneticiler , Tayyip bey 'in yanında duruyor olsaydı , asıl tehlike o zaman olacaktı.
Daha önce sinsice yanına (nıza) sokulan , ehveni şer görülenlerin , yaptıkları malumunuz.
Bırakalım Kış kışlığını ..! yapsın.

Mü'min aynı delikten iki defa ısırılmaz , sokulmaz.(Buhârî, Edeb, 83; Müslim, Zühd, 63)
Ya bir kere ölür bir insan. Her gün ölmenin ne anlamı var? (14.08.2014)
Serdar 3 gün önce
Çok güzel bir anlatım
Belgeli dolu dolu gerçekler
Aziz kalayci 1 hafta önce
Abi Allah razı olsun.yuregine saglik
Raif Songur 2 hafta önce
Selamünaleyküm Allah razı olsun çok güzel bir nasihat anlayan insanlara. Pişman olmak kadar kötü bir birşey yok. Allah yayazardan razı olsun. EyvAllah
Ertan Inal 2 hafta önce
ALLAH C. C. Ülkemizi bölmek isteyen hainleri kahreylesin. Oyları ve destekleri ile dış güçlerin maşası olacakları islah eylesin. Harika bir yazı ile tarihteki olayları kaleme alarak verdiğin mesajı inşaAllah alırlar.
Günün Anketi Tümü
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Hangi ittifak size daha çok güven veriyor?
Namaz Vakti 05 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 20 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 20 51
2. Real Madrid 20 45
3. Real Sociedad 20 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Villarreal 20 31
6. Real Betis 20 31
7. Athletic Bilbao 20 29
8. Rayo Vallecano 19 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 20 28
11. Girona 20 24
12. Celta Vigo 20 23
13. Real Valladolid 20 23
14. Almeria 19 22
15. Sevilla 20 22
16. Espanyol 20 21
17. Valencia 20 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@